RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

To wino „leżakowało” w kosmosie. Cena może być astronomiczna

Wino Petrus 2000 dojrzewało w kosmosie (fot. Université de Bordeaux)
Wino Petrus 2000 dojrzewało w kosmosie (fot. Université de Bordeaux)

Butelka francuskiego wina, która spędziła ponad rok na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), zostanie sprzedana na aukcji – poinformował brytyjski dom aukcyjny Christie's. Dodał, że może ona osiągnąć cenę nawet milion dolarów.

Suknia ślubna księżnej Diany trafi na wystawę

29 lipca minie 40 lat od „ślubu stulecia”, jak zwykło się określać zaślubiny Diany Spencer i księcia Karola. Panna młoda miała wówczas na sobie...

zobacz więcej

Wystawiona na aukcję butelka Petrus 2000 jest jedną z 12 wysłanych w kosmos w listopadzie 2019 roku przez start-up Space Cargo Unlimited. Powróciła 14 miesięcy później, a jej zawartość delikatnie się zmieniła – według ekspertów, którzy spróbowali wina podczas degustacji we Francji.

Tim Tiptree z domu aukcyjnego Christie's powiedział, że wino starzone w kosmosie „dojrzewało w wyjątkowym środowisku” o niemal zerowej grawitacji na pokładzie stacji kosmicznej.

10 tys. dolarów za butelkę wina


Ta podróż zmieniła wino kosztujące 10 tys. dolarów za butelkę, znane ze swojej złożoności, jedwabistych, dojrzałych tanin i nut czeremchy, cygar i skóry, w naukową ciekawostkę, która wciąż jest dobrym winem – powiedział Tiptree.

Podczas degustacji, która odbyła się w marcu w Bordeaux we Francji, koneserzy wina porównali butelkę, która była w kosmosie, z butelką z tego samego rocznika, która pozostała w piwnicy. Zauważyli różnicę, którą trudno było opisać. Jane Anson, autorka publikacji o winach, powiedziała, że wino, które pozostało na Ziemi, smakowało nieco młodziej, a wersja kosmiczna jest nieco delikatniejsza i bardziej aromatyczna. Wino będzie sprzedawane razem z butelką z tego samego rocznika, która została na Ziemi, karafką, kieliszkami i korkociągiem wykonanym z meteorytu. Całość mieści się w ręcznie wykonanym drewnianym kufrze. Wpływy ze sprzedaży posłużą do sfinansowania przyszłych badań Space Cargo Unlimited.

Tiptree twierdzi, że szacowana cena „w okolicach miliona dolarów" odzwierciedla prawdopodobną atrakcyjność butelki dla koneserów wina, miłośników kosmosu i zamożnych ludzi, którzy kolekcjonują „nadzwyczajne doświadczenia”.

źródło:

Zobacz więcej