RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kolumbijczycy przeciw podwyżkom podatków. Rośnie bilans ofiar

Protesty w Kolumbii trwają od końca kwietnia (fot. PAP/EPA/Mauricio Duenas Castaneda)
Protesty w Kolumbii trwają od końca kwietnia (fot. PAP/EPA/Mauricio Duenas Castaneda)

W trwających w Kolumbii od końca kwietnia zamieszkach, które wybuchły podczas protestów przeciwko planowanym przez rząd podwyżkom podatków, zginęło co najmniej 19 osób. Wśród ofiar są policjanci.

Blisko 100 rannych policjantów. Zamieszki na demonstracji skrajnej lewicy w Berlinie

Ponad 300 osób zostało zatrzymanych po zamieszkach, które wybuchły w czasie pierwszomajowych manifestacji w Berlinie. Rannych zostało prawie 100...

zobacz więcej

W opublikowanym we wtorek sprawozdaniu rzecznik praw obywatelskich Kolumbii Carlos Camargo Assis napisał, że 18 ofiar śmiertelnych zajść, to osoby protestujące na ulicach. Zginął także jeden policjant.

Biuro kolumbijskiego ombudsmana przekazało, że w trakcie starć z policją na przełomie kwietnia i maja rannych zostało łącznie ponad 800 osób, wśród których są zarówno manifestanci, jak i funkcjonariusze policji.

Pozarządowa organizacja ONG Temblores oszacowała, że od 28 kwietnia w starciach z policją śmierć poniosło 26 manifestantów.

W swoim sprawozdaniu ONG Temblores odnotowały, że policja miała dopuścić się także prawie 200 aktów przemocy wobec protestujących obywateli oraz zatrzymać bezprawnie 761 osób.

Od końca kwietnia tysiące ludzi protestuje przeciwko zapowiedzianej podwyżce podatku dochodowego dla osób fizycznych i firm, a także rozszerzeniu listy towarów objętych VAT. Największe protesty odbyły się dotychczas na ulicach głównych kolumbijskich miast, między innymi w Bogocie, Cali, Medellin oraz Barranquilli.

Ogłaszając w kwietniu zamiar podwyższenia podatków, prezydent Kolumbii Ivan Duque oświadczył, że decyzja ta wynika z głębokiego deficytu finansów publicznych, do którego doszło wskutek kryzysu spowodowanego epidemią koronawirusa.

źródło:

Zobacz więcej