RAPORT

Pogarda

Premier Mateusz Morawiecki: Fundusz Odbudowy UE nie może być przedmiotem politycznego hazardu

Najnowsze

Popularne

Fundusze unijne to duża szansa na pokonanie gospodarczych skutków pandemii i dalszy rozwój – powiedział w Sejmie premier Mateusz Morawiecki, apelując do wszystkich ugrupowań politycznych o głosowanie za Funduszem Odbudowy. Podkreślił, że to kwestia „polskiej racji stanu”. – 17 lat temu Polska przystąpiła do UE. Dzisiaj w przededniu tak ważnej decyzji trzeba przypomnieć o tym, jak bardzo mocno tamta decyzja oparta była o szeroki konsensus społeczny – zaznaczył.

„Bezprecedensowe kwoty”. Premier o rozwoju rolnictwa i funduszach unijnych

Fundusze unijne pomogą w rozwoju polskiego rolnictwa w sposób niezwykle wydatny. Także dlatego, że w procesie negocjacji, który zakończyliśmy parę...

zobacz więcej

– Podczas tego głosowania, które jest przed nami będziemy mogli wyrazić swoje mocne „za” uczestnictwem Polski w Unii Europejskiej, „za” wykorzystywaniem środków, które są nam przekazywane do dyspozycji, bądź wyrazić wobec tego „sprzeciw” – mówił szef rządu.

Morawiecki dodał, że już po pierwszych latach transformacji środowiska wywodzące się z NSZZ Solidarność, w szczególności – mówił – z Porozumienie Centrum bardzo mocno wskazywały na to, że UE i NATO to jest nasz kierunek rozwoju i kierunek geopolityki, który musi być przez wszystkie siły polityczne szanowany. Zaznaczył, że te cele bardzo szybko zostały uznane przez wszystkie kluby parlamentarne i przez prawie wszystkie partie. – To były cele, które nas przez wiele lat, dziesięcioleci łączyły – podkreślił.

Dziś zatem powiedzmy raz jeszcze głośne „tak” dla rozwoju Polski, głośne „tak” dla rozkwitu Polski dzięki środkom unijnym. To duża szansa na szybkie wyjście z pandemii, szybkie wyjście z COVID-19 – oświadczył Morawiecki.

– Fundusz Odbudowy UE nie może być przedmiotem politycznego hazardu, nie możemy zmarnować tej wielkiej szansy – podkreślił Mateusz Morawiecki.

Szef rządu zaznaczył, że przewijający się w dyskusjach i rozszerzany w przestrzeni publicznej argument o uwspólnotowieniu długu jest nieprawdziwy. Jak mówił, w tej sprawie „niektórzy starają się siać ferment i wprowadzać w błąd”. – Nie ma żadnego uwspólnotowienia długu – to znowu argument ekonomistów niemieckich, holenderskich, belgijski, austriackich i duńskich – mówił premier, tłumacząc, że „oni nie chcą tego Funduszu, bo muszą netto do niego dokładać”.

Morawiecki podziękował również między innymi Lewicy za uwagi do projektu. – Przekazała nam najbardziej kompleksowy dokument, długi 80-stronnicowy, merytoryczny dokument. Dlatego weszliśmy w dialog bardzo konkretny. I chciałbym powiedzieć, że ten rzeczowy, merytoryczny dialog z Lewicą zaowocował włączeniem do Programu Odbudowy kilku ważnych postulatów. Te postulaty znalazły się w takim kształcie, w jakim uzgodniliśmy, w Krajowym Programie Odbudowy i przesłane zostały wczoraj do Komisji Europejskiej. Dotrzymujemy słowa – mówił premier.

Poseł PiS do KO: Dlaczego nie chcecie większych pieniędzy dla Polski? [WIDEO]

– Gdy byliśmy w opozycji, to w podobnych głosowaniach nigdy nawet przez myśl nie przeszło nam, aby głosować przeciw większym środkom finansowym dla...

zobacz więcej

Mechanizm KPO


Aby Fundusz Odbudowy został uruchomiony, wszystkie państwa członkowskie muszą ratyfikować decyzję unijnych liderów o zwiększeniu zasobów własnych UE. Brak ratyfikacji tej decyzji wstrzymałby uruchomienie pakietu środków – zarówno z wieloletniego budżetu na lata 2021-27, jak i Funduszu Odbudowy. Polska z unijnego budżetu i Funduszu Odbudowy ma otrzymać łącznie 770 mld zł.

Każde państwo członkowskie musi przygotować i przesłać do Komisji Europejskiej Krajowego Planu Odbudowy, będący podstawą do wypłaty środków z unijnego Funduszu Odbudowy. W dokumencie wyodrębniono część grantową i pożyczkową. Z Funduszu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji około 58 mld euro.

W poniedziałek po południu dokumenty związane z Krajowym Planem Odbudowy zostały oficjalnie złożone w Komisji Europejskiej, już w formalnej wersji, co zamyka proces składania KPO przez Polskę.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej