RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Milczenie o zamachu za dostawę Sputnika V? Czeski wicepremier pod lupą

W zamachu w Vrbieticach zginęły dwie osoby (fot. PAP/EPA/CZECH REPUBLIC POLICE / HANDOUT0
W zamachu w Vrbieticach zginęły dwie osoby (fot. PAP/EPA/CZECH REPUBLIC POLICE / HANDOUT0

Czeski wicepremier i szef MSW Jan Hamaczek zamierzał zaoferować władzom Rosji przemilczenie sprawy eksplozji w składzie amunicji w Vrbieticach w zamian za milion dawek Sputnika V oraz organizację szczytu amerykańsko-rosyjskiego w Pradze – podał portal „Seznam Zpravy”. Sam polityk zaprzeczył tym doniesieniom.

Rosyjski adwokat będzie bronić opozycjonistów. „Nie ulegnę represjom”

Kilkudziesięciu rosyjskich pisarzy, poetów i publicystów napisało list otwarty w obronie adwokata Iwana Pawłowa. On sam oświadczył, że nie ulegnie...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Według portalu, który powołuje się na „szereg świadków”, Hamaczek zamierzał złożyć Moskwie propozycję „cichego odłożenia” sprawy udziału rosyjskich służb specjalnych w eksplozji z 2014 roku. W zamian wicepremier, który pełnił wówczas również obowiązki szefa MSZ, chciał - jak przekonuje prtal, zażądać miliona dawek rosyjskiej szczepionki przeciwko COVID-19 i organizacji w stolicy Czech spotkania prezydentów Joe Bidena i Władimira Putina.

Propozycję tę miał złożyć podczas wizyty w Moskwie 19 kwietnia. Oficjalnym powodem podróży miały być negocjacje w sprawie zakupu Sputnika V. Ostatecznie do niczego nie doszło, bo 17 kwietnia czeski rząd poinformował o wydaleniu 18 rosyjskich dyplomatów w związku z dowodami na zaangażowanie rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU w wybuch w składzie amunicji, w którym zginęły dwie osoby.

Układ w Rosją


Portal podaje, że podczas spotkania w MSW w tej sprawie obecni byli między innymi ambasador Czech w Moskwie Vitiezslav Pivonka, szef służby wywiadu zagranicznego UZSI Marek Szimandl, szef wywiadu wojskowego Jan Beroun i szef policji Jan Szvejdar, a także prokurator generalny Pavel Zeman. Beroun, Szvejdar i Szimandl potwierdzili informację, że byli na spotkaniu, jednak nie skomentowali treści rozmów. Według portalu mieli oni przekonywać Hamaczka, że taki układ z Rosjanami nie będzie możliwy.

Wicepremier Hamaczek kategoryczne zaprzeczył doniesieniom portalu. „Informacje zawarte w artykule oparte są na spekulacjach i kłamstwach i nie zostały potwierdzone przez żadnego z uczestników, ponieważ nic takiego nie miało miejsca. Mogę potwierdzić, że 14 kwietnia odbyło się w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych kilka spotkań z udziałem dyrektorów sił bezpieczeństwa, Prokuratora Generalnego i Ambasadora Republiki Czeskiej w Moskwie” – napisał Hamaczek na Twitterze. W związku z publikacją czeska opozycja wezwała wicepremiera do ustąpienia ze stanowiska. Rezygnacji ministra domagają się Obywatelska Partia Demokratyczna (ODS), centroprawicowa TOP 09 oraz chrześcijańscy demokraci z KDU-CzSL.

Na rosyjski trop w sprawie wybuchów w składzie amunicji w Vrbieticach śledczy wpadli, kontrolując akta dotyczące wydawania zgody na wejście do kompleksu magazynów. Przeglądający dokumenty pracownik wywiadu skojarzył wizerunki osób wchodzących na ten teren z opublikowanymi w 2018 roku zdjęciami dwóch oficerów GRU podejrzewanych o próbę otrucia w Wielkiej Brytanii Siergieja Skripala i jego córki Julii. Dwóch Rosjan miało przyjechać do Czech na pięć dni przed eksplozją w październiku 2014 roku, która zabiła dwie osoby. Czeska policja wydała za nimi listy gończe i ściga ich jako podejrzanych o spowodowanie wybuchu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej