RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ogniska indyjskiej mutacji COVID-19 w Polsce. Niedzielski zapowiada nowe obostrzenia

Rośnie liczba odnotowanych w Polsce zakażeń indyjską mutacją koronawirusa. Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że potwierdzono już 16 takich przypadków i wskazał dwa ogniska tego nowego, groźnego wariantu COVID-19 w naszym kraju. Możliwe jest wprowadzenie dodatkowych obostrzeń dla przylatujących do Polski z Indii, RPA i Brazylii.

Powrót do szkół we wrześniu tylko dla zaszczepionych uczniów? Czarnek odpowiada

W maju ma skończyć się nauka zdalna i nastąpić pełne otwarcie szkół. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek był pytany o to, kiedy będzie...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Na wtorkowej konferencji Adam Niedzielski podkreślił, że zagrożenie nowymi mutacjami jest realne. Wskazywał, że mogą się one przyczynić do kolejnej fali epidemii, a głównym zadaniem jest zbudowanie skutecznego mechanizmu śledzenia mutacji COVID-19. – W tym celu został powołany zespół przy ministrze zdrowia – wyjaśnił.

Dwa ogniska indyjskiej odmiany COVID-19 w Polsce


Wariant indyjski nie został szczegółowo zbadany i nie jest jasne, czy jest bardziej zaraźliwy lub odporny na szczepionki. W Indiach, gdzie został wykryty po raz pierwszy, szerzy się w dużym tempie, powodując przeciążenie systemu opieki zdrowotnej.

W reakcji na dramatyczną sytuację w Indiach wiele państw w Europie zamknęło granicę dla pasażerów z tego kraju.

– Mamy dwa ogniska mutacji indyjskiej koronawirusa w Polsce: w okolicach Warszawy i Katowicach – poinformował minister zdrowia. Jak dodał, potwierdzono już 16 zakażeń nowym wariantem patogenu. Pod koniec kwietnia specjalnym samolotem przyleciał z Indii do Warszawy polski dyplomata, ciężko chory na COVID-19. Wraz z nim ewakuowana została czwórka jego dzieci oraz chora ciężarna żona. Po przybyciu do stolicy wszyscy trafili do szpitali.

Śmierć zakonnicy zakażonej koronawirusem. Jest oficjalne potwierdzenie

Służby wojewody śląskiego potwierdziły oficjalnie, że w szpitalu zmarła jedna z zakażonych koronawirusem sióstr zakonnych ze zgromadzenia...

zobacz więcej

Drugie ognisko potwierdzono w Katowicach. To dom sióstr zakonnych ze zgromadzenia Misjonarek Miłości Matki Teresy z Kalkuty przy ul. Krasińskiego. Przebywa tam 26 osób zakażonych koronawirusem, u czterech osób potwierdzono indyjską odmianę COVID-19.

Niedzielski zapowiada zaostrzenie restrykcji


Szef resortu zdrowia podkreślił, że należy szybko wyciągnąć wnioski z tej sytuacji, bo oba te ogniska powstały przy stosowaniu obowiązujących procedur przekraczania granicy. Przypomniał, że przewidują one albo pójście na kwarantannę, albo wykonanie w ciągu 48 h testu. Wynik negatywny zwalnia z kwarantanny.

– Dlatego będziemy chcieli zmienić procedury przekraczania granicy w przypadkach tych krajów, gdzie najczęściej występują mutacje, które stanowią największe zagrożenie. Dlatego wszystkie osoby przyjeżdżające z Brazylii, Indii i z Republiki Południowej Afryki będą automatycznie poddawane kwarantannie, bez możliwości zwolnienia testem wykonanym w ciągu 48 godzin po przejeździe - oświadczył.

Dodał, że dopiero po siedmiu dniach będą one mogły wykonać test, aby ewentualnie zostały zwolnione z kwarantanny.

Zobacz także: Minister zdrowia ostrzega

źródło:
Zobacz więcej