RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prof. Gut o zakażeniach: Jeśli jutro powtórzy się taki wynik – mamy sukces

Liczba nowych zakażeń zależy od przestrzegania zaleceń sanitarnych (fot. Omar Marques/Getty Images)
Liczba nowych zakażeń zależy od przestrzegania zaleceń sanitarnych (fot. Omar Marques/Getty Images)

Jeśli liczba nowych zakażeń będzie utrzymywać się na tym samym poziomie to znaczy, że mamy sukces – uważa wirusolog prof. Włodzimierz Gut, komentując najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia. Resort potwierdził zakażenie koronawirusem u 2296 osób, o 3411 mniej niż tydzień temu.

Koronawirus w Polsce. Nowe dane o zakażeniach i zgonach

Koronawirus w Polsce. We wtorek 4 maja Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 2296 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Z danych resortu...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Resort zdrowia potwierdził zakażenie koronawirusem u 2296 osób, o 3411 mniej niż tydzień temu. Zmarło 28 chorych z COVID–19.

Prof. Gut zaznaczył, że spadki liczby zachorowań widoczne są gołym okiem, ale „na ile dane są optymistyczne, będziemy wiedzieli dopiero, gdy do systemu trafią wszystkie dane dotyczące zachorowań i zgonów. To, że nie są pełne wynika z systemu rejestracji”.

Wskazał, że liczba nowych zakażeń zależy w dużej mierze od przestrzegania zaleceń sanitarnych. – Jeżeli w piątek liczba nowych zakażeń się nie zwiększy, to będzie oznaczało, że majówkę spędziliśmy odpowiedzialnie – powiedział.

Zobacz także:Szczepienia przeciw COVID-19 w zakładach pracy. Ruszyła rejestracja 

Czy w Polsce zakończy się trzecia fala pandemii zależy, zdaniem profesora Guta, również od tego, jak duży jest potencjał do szerzenia się wirusa, czyli ile w populacji jest osób wrażliwych na zakażenie.

Dworczyk: Nie mam wiedzy o kolejnych przypadkach indyjskiej odmiany COVID-19 w Polsce

Nie mam wiedzy o kolejnych przypadkach zakażenia indyjską odmianą COVID-19 w Polsce – powiedział szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. programu...

zobacz więcej

– O uzyskaniu odporności zbiorowej możemy mówić wtedy, kiedy osobnik zakażony nie ma już kogo zarazić, bo wszyscy wokół albo zachorowali, albo się zaszczepili. W Polsce mamy na razie o 30 proc. zaszczepionych – powiedział.

Profesor odniósł się też do zmniejszającej się liczby chorych w szpitalach. Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, przebywa w nich 20 981 chorych na COVID–19, a 2609 z nich jest podłączonych do respiratorów. 27 kwietnia resort informował o pobycie w szpitalu 26 925 zakażonych pacjentów, w tym 3041 pod respiratorami.

Skąd te spadki zakażeń?


Sytuacja chorych, którzy trafiają do szpitali, wyjaśnia się zwykle w ciągu dwóch, trzech tygodni. Zwiększona liczba zgonów wystąpiła kilka tygodni po szczytowej fali zachorowań. To, że obecnie mamy tendencję spadkową, wynika oczywiście z mniejszej liczby zakażeń, ale również z tego, że osoby starsze, z grup największego ryzyka, w 60 proc. zostały zaszczepione, a ci, którzy nie przestrzegają zaleceń epidemiologicznych, powoli zaczęli się wykruszać, bo po prostu zachorowali na COVID–19 – powiedział.

Dworczyk: Przekroczyliśmy liczbę 12 mln wykonanych szczepień

Przekroczyliśmy liczbę 12 mln wykonanych szczepień – poinformował szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk. Przypomniał...

zobacz więcej

W kontekście spadającej liczby nowych zakażeń prof. Gut wskazał, że luzowanie obostrzeń jest oczywiste.

– Kiedy sytuacja epidemiologiczna się polepsza, luzujemy obostrzenia; odwrotna sytuacja występuje, gdy chorych przybywa. Wtedy obostrzenia powinny się pojawiać, a najlepiej całkowity lockdown, co oczywiście nie jest możliwe – powiedział.

Zdaniem profesora Guta nie powinniśmy nadmiernie obawiać się zagrożenia mutacją indyjską koronawirusa, która trafiła już do Polski.

– Nie ma powodu, żeby szczególnie obawiać się akurat tej mutacji. Trzeba pamiętać, że każdy wirus mutuje bez przerwy i w każdym organizmie jest kolekcja mutacji. Ważne, żeby wirus został wykryty w porę i żeby osoba zarażona nie zarażała dalej innych – powiedział wirusolog.

źródło:

Zobacz więcej