RAPORT

Pogarda

Matura podstawowa z języka polskiego 2021. Pytania, tematy wypracowania [ARKUSZE]

Jakie były pytania i temat wypracowania z polskiego na maturze w 2021 roku? (fot. PAP/Marcin Bielecki)
Jakie były pytania i temat wypracowania z polskiego na maturze w 2021 roku? (fot. PAP/Marcin Bielecki)

Najnowsze

Popularne

Pierwszy dzień egzaminów maturalnych w 2021 roku. 271 tys. abiturientów rozpoczęło je egzaminem z języka polskiego. Jak wygląda arkusz matury, kiedy będą wyniki egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym? Jakie były tematy wypracowania? Jak relacjonują maturzyści, do wyboru była „Lalka” Bolesława Prusa i „Ziemia obiecana” Władysława Reymonta. Publikujemy arkusze Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Rozpoczynają się matury. Jakie są obostrzenia?

Rozpoczynają się matury. 271 tys. tegorocznych maturzystów napisze dziś egzamin z języka polskiego. Do matur podejdą także te osoby, które nie...

zobacz więcej

Tegoroczni maturzyści, którzy nie mogą z przyczyn losowych lub zdrowotnych (np. zakażenie koronawirusem) przystąpić do egzaminów w majowej sesji, będą mogli przystąpić do nich w sesji dodatkowej w czerwcu. Jej termin wyznaczono na 1-16 czerwca.

Arkusze CKE matury 2021 z języka polskiego


Egzamin pisemny z języka polskiego na poziomie podstawowym składa się z dwóch części. Maturzyści muszą rozwiązać test i napisać tekst własny; mają wybór między napisaniem rozprawki na jeden z dwóch podanych tematów a analizą tekstu poetyckiego.

Wciąż oficjalnie nie znamy pytań i tematów wypracowania na tegorocznej maturze z polskiego. Po zakończeniu egzaminu maturzyści z warszawskiego XVIII Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Zamoyskiego relacjonowali, że jeden z tematów dotyczył „Lalki” Bolesława Prusa i motywu ambicji. W drugim temacie postawiono kwestię tego czy miasto jest dobre, czy złe dla człowieka, na podstawie „Ziemi obiecanej” Władysława Reymonta.

Do wyboru była także analiza wiersza .

Egzamin rozpoczął się o godz. 9 i trwał 170 minut.

Publikujemy arkusze Centralnej Komisji Egzaminacyjnej matury 2021 r. z języka polskiego na poziomie podstawowym.

• Arkusz – Test
Kliknij, by powiększyć (Źródło: Centralna Komisja Egzaminacyjna)

• Arkusz – Wypracowanie
Kliknij, by powiększyć (Źródło: Centralna Komisja Egzaminacyjna)

Kiedy wyniki matury z polskiego 2021?


Pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 20 maja. Sesja (nieobowiązkowych) egzaminów ustnych rozpocznie się 19 maja i potrwa do 21 maja.

Oficjalne wyniki tegorocznych matur zostaną ogłoszone 5 lipca. Aby zdać maturę, abiturient musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. Wynik egzaminu z przedmiotu do wyboru nie wpływa na uzyskanie świadectwa maturalnego (nie ma progu zaliczeniowego) – służy tylko przy rekrutacji na studia.

Matura 2021. Prezydent życzy maturzystom powodzenia na egzaminach

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej