RAPORT

Pogarda

„Odbudujemy gospodarkę i wyjdziemy z kryzysu”. Premier o unijnych funduszach

Spot „Liczy się Polska” (fot. Facebook/Mateusz Morawiecki)
Spot „Liczy się Polska” (fot. Facebook/Mateusz Morawiecki)

Najnowsze

Popularne

Dzięki 770 mld zł unijnych funduszy, które zasilą krajowe inwestycje, odbudujemy gospodarkę i wyjdziemy z kryzysu – przekonuje premier Mateusz Morawiecki w mediach społecznościowych. Premier zamieścił też na swoim profilu spot pt. „Liczy się Polska”.

Głosowanie nad Funduszem Odbudowy zostanie przełożone? Poseł: Nie widzę podstaw

Nie widzę żadnych podstaw, aby przekładać debatę na temat Funduszu Odbudowy i głosowanie. Nie wiem, czemu miałoby to służyć, poza robieniem...

zobacz więcej

„Różne rzeczy motywują nas do działania. Chcemy się rozwijać, ale aby iść do przodu, czasem potrzebujemy wsparcia. Tak samo jest z Polską. Dzięki 770 miliardom złotych z unijnych funduszy, które zasilą krajowe inwestycje, odbudujemy gospodarkę i wyjdziemy z kryzysu. Bo liczy się Polska” – napisał premier na Facebooku.

W spocie, który zamieścił pod wpisem, a w którym pokazano scenki z codziennego życia Polaków, podkreślono, że pieniądze z unijnego funduszu pomogą przejść polskim rodzinom na wyższą jakość życia. Kampanie #LiczySięPolska przygotowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.


Po południu na dodatkowym posiedzeniu Sejm zajmie się projektem ustawy w sprawie ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE, która dotyczy Funduszu Odbudowy. Niewykluczone, że ustawa zostanie też we wtorek uchwalona.

Aby Fundusz Odbudowy został uruchomiony, wszystkie państwa członkowskie muszą ratyfikować decyzję unijnych liderów o zwiększeniu zasobów własnych UE. Brak ratyfikacji tej decyzji wstrzymałby uruchomienie pakietu środków - zarówno z wieloletniego budżetu na lata 2021-27, jak i Funduszu Odbudowy. Polska z unijnego budżetu i Funduszu Odbudowy ma otrzymać łącznie 770 mld zł.

Każde państwo członkowskie musi przygotować i przesłać do Komisji Europejskiej Krajowy Plan Odbudowy, będący podstawą do wypłaty środków z unijnego Funduszu Odbudowy. W dokumencie wyodrębniono część grantową i pożyczkową. Z Funduszu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji ok. 58 mld euro.

W poniedziałek po południu dokumenty związane z Krajowym Planem Odbudowy zostały oficjalnie złożone w Komisji Europejskiej, już w formalnej wersji, co zamyka proces składania KPO przez Polskę.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej