RAPORT

Pogarda

Zaskakująca wypowiedź szefa klubu KO. Cezary Tomczyk neguje rolę KE

Najnowsze

Popularne

Podczas połączonych komisji spraw zagranicznych i finansów publicznych ws. ratyfikacji decyzji o zasobach własnych UE szef klubu Koalicji Obywatelskiej podawał w wątpliwość fakt opiniowania przez Komisję Europejską Planu Odbudowy. – To jest kpina, a nie zwiększenie roli parlamentów w narodowych – mówił Cezary Tomczyk.

Głosowanie nad Funduszem Odbudowy zostanie przełożone? Poseł: Nie widzę podstaw

Nie widzę żadnych podstaw, aby przekładać debatę na temat Funduszu Odbudowy i głosowanie. Nie wiem, czemu miałoby to służyć, poza robieniem...

zobacz więcej

Na wspólnym posiedzeniu komisji spraw zagranicznych i komisji finansów publicznych trwa pierwsze czytanie projektu ustawy w sprawie ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE.

Ratyfikacja tej decyzji przez wszystkie kraje członkowskie UE jest potrzebna do uruchomienia zarówno Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2021-27, jak i Funduszu Odbudowy. Polska z unijnego budżetu i Funduszu Odbudowy ma otrzymać łącznie 770 mld zł w ciągu kilku lat.

Wnioski KO i Konfederacji


W toku prac komisji padł wniosek szefa klubu KO Cezarego Tomczyka i posła Konfederacji Krystiana Kamińskiego o przeprowadzenie za dwa tygodnie wysłuchania publicznego w sprawie projektu ustawy dotyczącego ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych w unijnym budżecie. Przyjęcie tego wniosku spowodowałoby odroczenie prac nad projektem i ratyfikacją o dwa tygodnie.

Koalicja Obywatelska proponowała też, żeby przyjąć KPO w formie ustawy.

Podczas posiedzenia Cezary Tomczyk podawał w wątpliwość fakt opiniowania przez Komisję Europejską Planu Odbudowy.

– KPO powinno być przyjęte jako ustawa, nie mam tu najmniejszych wątpliwości. I tu też kamyczek do ogródka PiS; tak wiele słyszałem od państwa liderów, m.in. od Jarosława Kaczyńskiego, że powinno się zwiększyć rolę parlamentów narodowych. To jest zwiększona rola parlamentów narodowych, że KPO najpierw trafia do Brukseli i ma być podejmowany przez ministrów UE, a nie przez polski parlament? To jest kpina, a nie zwiększenie roli parlamentów w narodowych – mówił Tomczyk.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej