RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Dziennikarz sportowy „Wyborczej” pozwał Agorę. Teraz każą mu wspominać zmarłych

Dziennikarz „GW” oddelegowany do serwisu Odeszli.pl (fot.  Jaap Arriens/NurPhoto via Getty Images)
Dziennikarz „GW” oddelegowany do serwisu Odeszli.pl (fot. Jaap Arriens/NurPhoto via Getty Images)

Kolejna odsłona pracowniczego sporu w Agorze. Dziennikarz sportowy „Gazety Wyborczej” z 30-letnim stażem pozwał wydawnictwo, domagając się wynagrodzenia za przepracowane godziny. Po fiasku mediacji z pracodawcą został przeniesiony do innego działu. Jak informuje branżowy serwis press.pl, dziennikarz ma teraz pisać wspomnienia o zmarłych w serwisie Odeszli.pl należącym do Agory.

Kryzys w Agorze. Związkowcy przedstawili postulaty, chcą „godziwych warunków”

Związkowcy w Agorze przygotowali postulaty, które trafią do szefostwa spółki. Chcą m.in. wypłaty za zaległe nadgodziny, likwidacji umów śmieciowych...

zobacz więcej

Sprawa rozpoczęła się jesienią 2020 r. Jarosław Bińczyk to pracownik łódzkiego oddziału „GW”. W pozwie przeciwko wydawcy gazety domagał się wynagrodzenia za przepracowane nadgodziny (głównie praca w weekendy). Sąd Pracy skierował sprawę do mediacji.

Agora składa ofertę. Dziennikarz mówi „nie”


Dziennikarzowi – etatowemu pracownikowi Agory od 1993 r. – zaproponowano dalszą współpracę z wynagrodzeniem w wysokości 1,5 tys. zł miesięcznie za odstąpienie od połowy jego roszczeń – opisuje press.pl. Drugą opcja była odprawa w wysokości czterech pensji.

Bińczyk odmówił, domagając się wypłaty nadgodzin za poprzednie trzy lata. Gotowy był też zrezygnować z 20 proc. roszczeń. Krótko po tym, w ostatnich dniach kwietnia, został „oddelegowany na trzy miesiące” do serwisu Odeszli.pl. To portal poświęcony wspomnieniom o zmarłych. Dziennikarz nie komentuje sprawy; potwierdza jedynie, że został przeniesiony. Nie odnosi się do niej także Agora. Press.pl zauważa, że we wrześniu „GW” zwalniała swoich lokalnych dziennikarzy sportowych, czego Bińczyk wówczas uniknął , bo był w szpitalu na zwolnieniu lekarskim; później chorował na COVID-19.

Zobacz także: Spór o „wielką czystkę” w Agorze. Szef związków zawodowych wyleci z pracy?

źródło:
Zobacz więcej