SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Nanocząsteczki pomogą walczyć z chorobą odkleszczową

Konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych badań (fot. Shutterstock/KPixMining)
Konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych badań (fot. Shutterstock/KPixMining)

Naukowcy stworzyli nanocząstki pomagające walczyć z groźną chorobą odkleszczową – informuje czasopismo „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Kleszcze ruszyły na żer. Coraz więcej zakażeń

Rozpoczyna się sezon „kleszczowy”. Pajęczaki te można już spotkać m.in w lasach, na polach, ale też w przydomowych ogródkach, gdzie znajduje się...

zobacz więcej

Małe cząsteczki zwane nanociałami można zaprojektować tak, aby naśladowały struktury i funkcje przeciwciał. To właśnie one mogą być kluczem do zablokowania infekcji bakteryjnej przenoszonej przez kleszcze, która pozostaje poza zasięgiem prawie wszystkich antybiotyków.

Chodzi o ludzką erlichiozę monocytarną (HME), chorobę zakaźną wywoływaną przez Ehrlichia chaffeensis, przenoszoną przez kleszcze. Jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych i potencjalnie zagrażających życiu chorób odkleszczowych w Stanach Zjednoczonych. Początkowe objawy przypominają grypę, jednak w rzadkich przypadkach może być śmiertelna.

Antybiotyki nie dają rady


Większość stosowanych antybiotyków nie jest w stanie wytworzyć wystarczająco wysokiego stężenia, aby zabić bakterie wywołujące zakażenie, ponieważ te drobnoustroje żyją i rozmnażają się w ludzkich komórkach odpornościowych. Powszechnie znane patogeny bakteryjne, np. gronkowce czy paciorkowce wywołujące przeziębienie, dokonują większości zniszczeń poza komórkami.

„Poradnik dla seniora”: Co zrobić po ukąszeniu przez kleszcza?

Kiedy wiosna w pełni, ruszamy do parków i lasów, bo tam czujemy się najlepiej, możemy odpocząć. Jednak sezon wiosenny to także początek sezonu na...

zobacz więcej

Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Ohio stworzyli nanocząstki, których celem jest białko sprawiające, że bakterie E. chaffeensis są szczególnie zakaźne. Eksperymenty przeprowadzone na kulturach komórek i myszach potwierdziły ich skuteczność.

– Zablokowanie wielu mechanizmów jest lepsze niż zatrzymanie tylko jednej funkcji i daje nam większą pewność, że te nanocząstki będą działać – powiedziała główna autorka badania, Yasuko Rikihisa, profesor nauk biologicznych i weterynarii z Uniwersytetu Stanowego Ohio.

Zanim leczenie erlichiozy oparte na nanocząstkach zostanie udostępnione dla ludzi, konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych badań. Niezbędne jest opracowanie alternatywnej terapii dla antybiotyku doksycykliny, jedynego dostępnego leku na HME. Antybiotyk o szerokim spektrum działania jest niebezpieczny dla kobiet w ciąży i dzieci, ma także sporo skutków ubocznych.

Przeczytaj też: Obiecująca szczepionka przeciwko boreliozie

źródło:
Zobacz więcej