RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Dworczyk: Nie mam wiedzy o kolejnych przypadkach indyjskiej odmiany COVID-19 w Polsce

Indyjski wariant koronawirusa pojawił się w Polsce (fot. Rebecca Conway/Getty Images)
Indyjski wariant koronawirusa pojawił się w Polsce (fot. Rebecca Conway/Getty Images)

Nie mam wiedzy o kolejnych przypadkach zakażenia indyjską odmianą COVID-19 w Polsce – powiedział szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk. Poinformował, że wkrótce minister zdrowia odniesie się do tego na konferencji prasowej.

Nowa dostawa szczepionek do Polski. Prezes RARS podaje szczegóły

Do Polski dotarło w poniedziałek 1,2 mln szczepionek od firmy Pfizer/BioNTech i około 1 mln od AstraZeneca – potwierdził prezes Rządowej Agencji...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Dworczyk pytany był w radiu Zet, czy mamy już kolejne przypadki indyjskiej odmiany COVID-19. – Poza tymi potwierdzonymi do tej pory, najbardziej znany to przypadek naszego dyplomaty ewakuowanego z Indii, nie mam wiedzy o innych przypadkach – odpowiedział szef KPRM.

Poinformował też, że we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski planuje konferencję prasową, na której będzie w tej sprawie się wypowiadał.

Dworczyk pytany był też o to, jak Polska planuje się na tle innych krajów Europy pod względem liczby szczepień.

Zobacz także: Kolejki do punktów szczepień. Minister Dworczyk o dodatkowych dostawach szczepionek [WIDEO] 

– Byliśmy w na drugim miejscu i na trzecim wśród największych państw unijnych, jeśli chodzi o tempo szczepień. Dzisiaj jesteśmy wśród największych krajów na szóstym miejscu – odpowiedział minister.

Szczepienia przeciw COVID-19 w zakładach pracy. Ruszyła rejestracja

Ruszyła rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 w zakładach pracy. Warunkiem zgłoszenia jest zgromadzenie 300 osób – pracowników bądź...

zobacz więcej

Na uwagę, że chodzi o populację, która została zaszczepiona, Dworczyk odparł, że jest to ze sobą powiązane. – To dokładnie są te same dane, jeżeli chodzi o procent populacji, bo tu nie porównujemy liczb bezwzględnych tylko procent. Więc jesteśmy na szóstym miejscu wśród dziesięciu największych krajów unijnych – powiedział szef KPRM.

Pod koniec kwietnia specjalnym samolotem przyleciał z Indii do Warszawy polski dyplomata, ciężko chory na COVID-19. Wraz z nim ewakuowane zostały czworo jego dzieci i chora ciężarna żona. Po przybyciu do stolicy wszyscy trafili do szpitali.

Testy wykonane dyplomacie potwierdziły, że zakaził się on indyjską mutacją koronawirusa. Informację tę potwierdził wirusolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Krzysztof Pyrć. Jak dodał, toczą się badania, które mają pokazać, czy wariant ten stanowi większe zagrożenie od innych.

Wariant indyjski nie został dotąd szczegółowo zbadany i nie jest jasne, czy jest bardziej zaraźliwy lub odporny na szczepionki. W Indiach, gdzie został wykryty po raz pierwszy, szerzy się w dużym tempie, powodując przeciążenie systemu opieki zdrowotnej. W reakcji na dramatyczną sytuację w Indiach wiele państw w Europie zamknęło granicę dla pasażerów z tego kraju.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej