RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Branża wege rozwija się w Polsce dynamicznie

Polski rynek roślinnych zamienników jest zróżnicowany (fot. Shutterstock/gkrphoto)
Polski rynek roślinnych zamienników jest zróżnicowany (fot. Shutterstock/gkrphoto)

Krajowy rynek roślinnych zamienników białka zwierzęcego wzrósł w ubiegłym roku o 28 proc.; przekroczy wartość 600 mln zł – pisze „Puls Biznesu”.

Idzie drożyzna. Czy sieci handlowe przerzucą płacony podatek na klientów?

Konsumenci powinni się przygotować na duży wzrost cen. Zarówno z powodu nowych podatków, jak i światowej drożyzny – informuje piątkowa...

zobacz więcej

„Choć branża rozwija się dynamicznie, jest relatywnie niewielka. Wartość roślinnych zamienników białka w Polsce wynosi ok. 0,5 mld zł, co odpowiada zaledwie 2 proc. wartości samego rynku drobiu” – mówi dziennikowi Magdalena Kowalewska, analityk International Food & Agri Hub BNP Paribas.

Gazeta powołując się na wyniki badania BCG pisze, że 2035 r. co 10. porcja białka będzie pochodziła z alternatywnych roślinnych źródeł, a 90 proc. najpopularniejszych dań będzie miało swoje wegańskie odpowiedniki.

Zróżnicowany rynek produktów wege


„Według ekspertów banku BNP Paribas polski rynek roślinnych zamienników jest bardzo zróżnicowany, bo jest jeszcze relatywnie młody. Działa na nim sporo małych podmiotów chcących specjalizować się w tym segmencie, ale równie dużo jest firm, które, choć są nowe w niszy, to działały wcześniej w innych segmentach i mają już wyrobioną markę” – wskazuje „PB”.

Zobacz także:To nie jest jedzenie, to przemoc”. Weganie nie pozwolili klientom robić zakupów [WIDEO]

UOKiK: Nieprawidłowości w co piątej placówce handlującej kosmetykami

W 2020 r. Inspekcja Handlowa zweryfikowała ponad 950 partii kosmetyków w 220 sklepach i 22 hurtowniach. Nieprawidłowości wykryto w co piątej...

zobacz więcej

Ci sami eksperci wskazują dziennikowi dwa główne czynniki przyczyniające się do wzrostu popularności produktów roślinnych: zdrowie i środowisko.

„W badaniu przeprowadzonym przez firmę Mintel 56 proc. respondentów wskazywało zdrowie jako motywację do zwiększenia spożycia produktów roślinnych. Ponad 25 proc. Polaków jako powód podawało samą chęć ograniczenia spożycia mięsa, a 16 proc. – względy środowiskowe. Co więcej, 34 proc. Polaków deklaruje, że sięga po roślinne zamienniki, ale tylko 6 proc. robi to regularnie” – donosi „PB”.

Kowalewska ocenia w rozmowie z dziennikiem, że mimo iż rynek się podwoi, nie oznacza, że produkty roślinne zastąpią mięso. „Zamienniki są dla konsumenta głównie ciekawostką, atrakcją, ale jeszcze nie są stałym elementem standardowego koszyka zakupowego” – mówi „PB”.

Zobacz także: Weganie wzbudzają w społeczeństwie ogromną niechęć. Większą – tylko narkomani 

źródło:

Zobacz więcej