RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Po nocnych przymrozkach dzień będzie cieplejszy [PROGNOZA]

Wtorek przyniesie nieznaczną poprawę pogody. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed wzrostem stanu wód w rzekach.

Temperatura zmieni się o 30 stopni. Prognoza IMGW

W najbliższych dniach pogoda radykalnie się zmieni; termometry pokażą nawet prawie 30 stopni więcej – wynika z prognozy IMGW. Synoptycy są...

zobacz więcej

We wtorek dominować będzie zachmurzenie duże i umiarkowane. W niektórych miejscach mogą pojawić się niewielkie przejaśnienia. Należy spodziewać się przelotnych opadów deszczu, głównie na północy i północnym-wschodzie Polski. W pozostałych regionach będzie dość pogodnie.

Wzrosną temperatury. Po nocnych przymrozkach na Suwalszczyźnie spodziewane jest 11 st. C, na Pomorzu na termometrach słupki rtęci pokażą 12 st. C, 14-15 st. C na Mazowszu i Podkarpaciu. Najcieplej – 18 st. C będzie na Dolnym Śląsku.

W ciągu dnia wiatr będzie dość silny i porywisty. – W porywach będzie osiągał do 60 km/godz., nad morzem do 65 km/godz. Najsilniejszego spodziewamy się na obszarach górskich – w Karpatach oraz Sudetach. Tam w porywach wiatr będzie osiągał do 80 km/godz. – poinformował Michał Ogrodnik, dyżurny synoptyk IMGW.

Alert IMGW


IMGW ostrzega przed wezbraniami wody z przekroczeniem stanów ostrzegawczych w rzekach centralnej i północno-wschodniej części kraju. Natomiast w zlewni Baryczy (woj. dolnośląskie) obowiązuje alert przed wezbraniami z przekroczeniem stanów alarmowych.

Ostrzeżenia hydrologiczne trzeciego stopnia wydano dla zlewni Baryczy. W związku ze spływem wód opadowych IMGW prognozuje dalsze wzrosty stanów wody z przekroczeniem stanów alarmowych w Korzeńsku na Orli i w Kanclerzowicach na Sąsiecznicy. Ostrzeżenie obowiązuje do wtorku do godz. 10. Alerty hydrologiczne drugiego stopnia przed wezbraniami z przekroczeniem stanów ostrzegawczych obowiązują głównie w Polsce centralnej i północno-wschodniej, gdzie związku z prognozowanymi opadami deszczu, na dopływach rzek przewiduje się wzrosty poziomu wody, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych. Na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia. Ostrzeżenia te obowiązują do godz. 14-15, w zależności od regionu.

Ostrzeżenia hydrologiczne trzeciego – najwyższego stopnia – informują o wezbraniu z przekroczeniem stanów alarmowych. Natomiast ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia informują o wezbraniu z przekroczeniem stanów ostrzegawczych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej