RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zagrożenia ze strony Rosji i Chin. G7 zajmie się narastającym problemem

Prezydent Rosji Władimir Putin prowadzi wojnę hybrydową z Zachodem (fot. PAP/EPA/ALEXEI DRUZHININ / SPUTNIK / KREMLIN POOL)
Prezydent Rosji Władimir Putin prowadzi wojnę hybrydową z Zachodem (fot. PAP/EPA/ALEXEI DRUZHININ / SPUTNIK / KREMLIN POOL)

We wtorek Wielka Brytania będzie dążyć do uzgodnienia zdecydowanych działań partnerów G7 w celu ochrony demokracji przed globalnymi zagrożeniami ze strony Chin i Rosji – zapowiedział brytyjski minister spraw zagranicznych Dominic Raab.

Szef PE: Putin szuka wrogów; UE odpowie zdecydowanie na sankcje

Władze Rosji szukają wrogów, ale odpowiedź Unii Europejskiej na niedawne sankcje będzie mocna – oświadczył przewodniczący Parlamentu Europejskiego...

zobacz więcej

– Prezydencja Wielkiej Brytanii w G7 jest okazją do zjednoczenia otwartych, demokratycznych społeczeństw i zademonstrowania jedności w czasie, gdy jest to bardzo potrzebne, aby stawić czoła wspólnym wyzwaniom i rosnącym zagrożeniom – powiedział Raab w oświadczeniu przed drugim dniem spotkania ministrów spraw zagranicznych w Londynie

Oprócz członków G7 z Kanady, Francji, Niemiec, Włoch, Japonii i Stanów Zjednoczonych, Wielka Brytania zaprosiła na spotkanie także ministrów z Australii, Indii, RPA i Korei Południowej.

Chiny i Rosja wyzwaniem


Ich pierwsze od dwóch lat spotkanie jest postrzegane przez Wielką Brytanię jako szansa na wzmocnienie opartego na demokratycznych zasadach systemu międzynarodowego w czasie, gdy chińskie wpływy gospodarcze i działalność Rosji zagrażają jego osłabieniem.

W poniedziałek po spotkaniu z Raabem sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział, że jest potrzeba stworzenia globalnego sojuszu krajów ceniących wolność. Podkreślił, że nie chce powstrzymywać Chin, lecz upewnić się, że postępują zgodnie z zasadami . Wtorkowa dyskusja dotyczyć będzie także zamachu stanu w Birmie, wzywającego do silniejszych działań przeciwko juncie wojskowej w postaci rozszerzonych sankcji, poparcia dla embarga na broń i większej pomocy humanitarnej dla ludności Birmy.

Po południu rozmowy będą dotyczyły Rosji, m.in. tego, jak zareagować na manewry wojsk rosyjskich na granicy z Ukrainą i na uwięzienie kremlowskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej