RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Prezes TK w rocznicę konstytucji 3 maja. „Czas skończyć z pedagogiką wstydu”

Najnowsze

Popularne

– Konstytucja 3 maja miała naprawić i uporządkować system prawny Rzeczpospolitej. Swój cel osiągnęła. Rozbiorów nie udało się zatrzymać, bo zdecydowały o tym partykularne interesy proszących o interwencję Rosji – powiedziała prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska w „Gościu Wiadomości”. Podkreśliła także, „TK nie jest trybunałem Julii Przyłębskiej”. – Apeluję do odpowiedzialności wszystkich polityków, zarówno krajowych, jak i europejskich. To TK, który został wybrany zgodnie z regułami określonymi przez naszą konstytucję. Składa się z 15 niezależnych i niezawisłych sędziów, którzy codziennie są poddawani ogromnej presji, chyba niespotykanej w żadnym kraju UE – podkreśliła.

Święto 3 maja. Życzenia płyną do Polski z całego świata

Depesze gratulacyjne z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja spływają do Pałacu Prezydenckiego już od kilku dni. Życzenia przekazali...

zobacz więcej

Zdaniem prezes Trybunału Konstytucyjnego, ówczesna konstytucja była „inspiracją dla innych narodów”.

Powinniśmy docenić nasze ogromne dziedzictwo narodowe. Trzeba na dobre odejść od pedagogiki wstydu. Musimy pamiętać o tym, że jesteśmy pełnowartościowym członkiem wspólnoty europejskiej. Wnieśliśmy do niej mnóstwo wartości, a także pierwszą spisaną ustawę zasadniczą – zauważyła.

Czytaj także:„Konstytucja 3 maja to milowy krok w dziejach naszego państwa”

Jakie były atuty Konstytucji 3 maja?


Według prezes Trybunału Konstytucyjnego był to niezwykle nowoczesny dokument.

Wspólna deklaracja prezydentów pięciu państw regionu. „Wolni możemy być tylko razem”

Prezydenci pięciu krajów regionu: Polski, Litwy, Estonii, Łotwy i Ukrainy, na Zamku Królewskim w Warszawie przyjęli w poniedziałek wspólną...

zobacz więcej

– Określał relacje pomiędzy państwem i obywatelem, nawiązywał do trójpodziału władzy, który do dziś jest fundamentem każdego ustroju demokratycznego. Warto pamiętać, że porządek prawny nie został zbudowany za pomocą szabli czy armat, tylko na bazie konsensusu – powiedziała.

Uchwalona w 1791 roku konstytucja nie przetrwała długo. Nie udało jej się uchronić bytu Rzeczpospolitej, która po trzecim rozbiorze w 1795 roku zniknęła z mapy Europy.

– Zwyciężyły partykularne interesy i brak solidarności. Targowica prosiła o interwencję Rosji, a to zdecydowało o tym, że na odzyskanie niepodległości czekaliśmy ponad sto lat – dodała.

Zdaniem Przyłębskiej powinniśmy wyciągnąć z tego wnioski, bo „bez solidarnej wspólnoty jako państwo i naród nie będziemy w stanie przetrwać”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej