RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prezydent Duda pojedzie na Ukrainę. „Wspieramy Ukrainę w jej drodze do NATO i UE”

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że przyjął zaproszenie prezydenta Ukrainy Wołodomyra Zełenksiego i zamierza odwiedzić w sierpniu jego kraj. – Zapewniłem pana prezydenta, że będę czynił wszystko, żeby być obecnym, bo będziemy rozmawiali o ważnych kwestiach związanych z przyszłością zarówno transatlantycką, jak i euroatlantycką – powiedział prezydent Duda.

Wspólna deklaracja prezydentów pięciu państw regionu. „Wolni możemy być tylko razem”

Prezydenci pięciu krajów regionu: Polski, Litwy, Estonii, Łotwy i Ukrainy, na Zamku Królewskim w Warszawie przyjęli w poniedziałek wspólną...

zobacz więcej

Podczas oświadczeń po rozmowie, prezydent Andrzej Duda podziękował prezydentowi za udział w uroczystościach związanych z 230. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 maja. W tym kontekście podkreślił, że Polska, jak i Ukraina przynależą do „wspólnego pnia” kulturowego i ustrojowego w Europie, a obecność prezydenta Ukrainy 3 maja w Polsce, to wyraz solidarności i jedności tej części Europy.

Prezydent relacjonował, że podczas spotkania mówił Zełenskiemu o zbliżającym się szczycie Bukaresztańskiej Dziewiątki, który odbędzie się za tydzień w Bukareszcie. Jak mówił Duda, szczyt będzie poświęcony m.in. problemom bezpieczeństwa. – Myślę, że kwestia Ukrainy i Białorusi będzie tam bardzo, bardzo istotnym tematem. W szczególności Ukrainy i ostatniej rosyjskiej obecności przy granicy ukraińskiej – zaznaczył.

Prezydent Duda: Wspieramy Ukrainę w jej drodze do NATO i UE


– Także i w tej perspektywie rozmawialiśmy o zbliżającym się szczycie całego Sojuszu Północnoatlantyckiego, który odbędzie się za półtora miesiąca, w połowie czerwca w Brukseli, gdzie ten temat z całą pewnością również będzie omawiany – podkreślił Duda.

Nieprzerwanie wspieramy Ukrainę w jej drodze do członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim oraz w Unii Europejskiej – powiedział prezydent Duda.

Jak przekazał, podczas spotkania Zełenski zaprosił go na Ukrainę w sierpniu tego roku. Prezydent poinformował, że przyjął zaproszenie i będzie czynił wszystko, żeby być obecnym.

Duda powiedział też, że spotkanie bilateralne zostało zwieńczone podpisaniem wspólnej deklaracji o perspektywie europejskiej dla Ukrainy. "W tym zakresie oczywiście także i Polska cały czas nieprzerwanie Ukrainę wspiera" - zadeklarował prezydent Duda.

Zełenski: Dziękuję Polsce


– Chciałbym podziękować Polsce, a szczególnie panu prezydentowi Andrzejowi Dudzie za wspieranie Ukrainy na jej drodze do struktur euroatlantyckich. Dziękujemy Polsce za twarde stanowisko dotyczące integralności terytorialnej Ukrainy, jak również za to, że Polska jasno opowiada się za nieuznawaniem aneksji Krymu – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

źródło:
Zobacz więcej