RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Święto 3 maja. Życzenia płyną do Polski z całego świata

Depesze gratulacyjne z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja spływają do Pałacu Prezydenckiego już od kilku dni. Życzenia przekazali już m.in. prezydenci USA Joe Biden i Niemiec Frank Walter Steinmeier. Cały czas napływają także gratulacje z innych państw.

Prezydent: Polacy i Litwini, razem dzielimy dumę ze wspaniałego dzieła Konstytucji 3 Maja

Konstytucji 3 Maja nie mogli ścierpieć wrogowie wolności. Nasi przodkowie chcieli ugruntować wolność i obronić zagrożoną niepodległość, dlatego...

zobacz więcej

• Stany Zjednoczone


Joe Biden w depeszy gratulacyjnej podkreślił, że od uchwalenia Konstytucji 3 Maja w 1791 r. Polacy stawali przed wieloma wyzwaniami, ale „wytrwali, by stać się silniejszymi i bardziej odpornymi, dając nadzieję i inspirację ludziom na całym świecie”. Przywódca Stanów Zjednoczonych zaznaczył, że USA cenią Polskę jako „sojusznika, przyjaciela i partnera”.

„Jako członkowie NATO wierzymy, że zaangażowanie na rzecz demokracji i praw człowieka stanowi podstawę silnego partnerstwał”– wskazał. Zapewnił o woli współpracy z Polską, aby „promować stabilność, bezpieczeństwo i możliwości gospodarcze w Europie”.

Także amerykański sekretarz stanu Antony Blinken pogratulował Polsce rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z kolei chargé d'affaires USA w Polsce Bix Aliu napisał, że Polacy doświadczyli wiele tragedii i wyzwań. „Bohaterstwo i wytrwałość Waszego narodu, a także umiłowanie wolności, są inspiracją dla całego świata” – dodał.

• Niemcy

Święto Narodowe Trzeciego Maja – dlaczego jest tak ważne? To nie tylko rocznica konstytucji

W poniedziałek 3 maja 2021 roku obchodzimy 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja – była ona pierwszą w Europie i drugą na świecie, niezwykle...

zobacz więcej

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier w depeszy do Andrzeja Dudy zaznaczył, że uchwalona przez polski Sejm na Zamku Królewskim w Warszawie konstytucja 3 maja jest „kamieniem milowym w dziejach Europy”.

„Dzisiaj Polska i Niemcy jako bliscy partnerzy intensywnie współpracują w sercu tego europejskiego sojuszu” – oświadczył Steinmeier. „To szczególne polsko-niemieckie sąsiedztwo świętujemy w tym roku w związku z 30. rocznicą podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z dnia 17 czerwca 1991 roku” – dodał.

„Wszystkim Polkom i Polakom składam najlepsze życzenia z okazji dzisiejszego Święta Konstytucji! Pierwsza spisana w Europie konstytucja, datowana na 3 maja 1791 roku, jest wielkim osiągnięciem Polski. Niech się święci 3 maja!” – napisał ambasador Niemiec w Polsce Arndt Freytag von Loringhoven.

• Ukraina


„Wartości demokratyczne to wyróżnik historii Polski” – napisał na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Zwracając się do prezydenta Andrzeja Dudy, stwierdził, że jest zainspirowany polską tradycją ustawodawczą i sposobem wdrażania reform. „Konstytucja 3 Maja była odzwierciedleniem pragnienia sprawiedliwości, które łączy nasze kraje i cała wspólnotę europejską” – podsumował Zełenski. Życzenia przekazał też ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczycia.

• Rosja


Gratulacje nadesłał również prezydent Rosji. „Proszę przyjąć życzenia z okazji Święta Narodowego Polski – dnia Konstytucji 3 maja. Życzę Panu zdrowia i sukcesów, a wszystkim obywatelom Polski: pomyślności i rozkwitu” – napisał w depeszy gratulacyjnej Władimir Putin.

• Francja


„W 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja składam wszystkim Polkom i Polakom serdeczne życzenia z okazji Ich Święta Narodowego!” – przekazał na Twitterze Frédéric Billet, ambasador Francji w naszym kraju.

• Chiny


Przywódca Chin Xi Jinping wskazał w depeszy gratulacyjnej, że „od ubiegłego roku, kiedy Chiny i Polska pomagają sobie wzajemnie, ramię w ramię walczą z epidemią, nasze relacje dwustronne nieustannie się rozwijają a nasza współpraca pragmatyczna dostała nowe życie”. Zapewnił, że przykłada wielką wagę do rozwoju relacji polsko-chińskich.

• Szwecja


Z kolei ambasada Szwecji zamieściła w mediach społecznościowych wpis ze zdjęciem obrazu Jana Matejki „Konstytucja 3 Maja”, składając z okazji 230. Rocznicy uchwalenia dokumentu „najserdeczniejsze życzenia”.

• Hiszpania


„Hiszpania gratuluje i składa Polsce najlepsze życzenia z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja 1791” – czytamy we wpisie Francisco Javiera Sanabrii, ambasadora Hiszpanii.

• Turcja


Gratulacje przekazała także ambasada Turcji w Warszawie: „Zyczenia dla naszych polskich przyjaciół z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. 3 maja 1791 Rzeczpospolita Obojga Narodów przyjęła konstytucje, która była pierwsza nowoczesna konstytucja ustanowiona w Europie”.

• Kanada


– Wszystkiego najlepszego z okazji święta Konstytucji – mówi na opublikowanym nagraniu Leslie Scanlon, ambasador Kanady.

• Rumunia


Eveline Mărăşoiu, ambasador Rumunii w Polsce napisała w mediach społecznościowych: „Wszystkiego najlepszego z okazji Święta Konstytucji 3 Maja!”.

• Gruzja


Także na Twitterze gratulacje przekazało Ministerstwo Spraw Zagranicznych Gruzji.

• Szwajcaria


Wydarzenia w polskim Sejmie śledzili także dyplomaci ze Szwajcarii, którzy opublikowali życzenia z okazji rocznicy Konstytucji 3 Maja. Czytaj więcej: Prezydent Litwy w polskim Sejmie. Wystąpienie 3 maja 2021 roku [WIDEO]

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej