RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Rosyjski adwokat będzie bronić opozycjonistów. „Nie ulegnę represjom”

Federalna Służba Bezpieczeństwa zarzuciła prawnikowi złamanie tajemnicy śledztwa (fot. PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY)
Federalna Służba Bezpieczeństwa zarzuciła prawnikowi złamanie tajemnicy śledztwa (fot. PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY)

Kilkudziesięciu rosyjskich pisarzy, poetów i publicystów napisało list otwarty w obronie adwokata Iwana Pawłowa. On sam oświadczył, że nie ulegnie represjom i nie zrezygnuje z obrony działaczy opozycji. W ubiegłym tygodniu Federalna Służba Bezpieczeństwa zarzuciła prawnikowi złamanie tajemnicy śledztwa, a moskiewski sąd zakazał mu korzystania z internetu i telefonów.

Czy Kreml zablokuje rosyjskojęzyczne media zagraniczne?

Władze Rosji rozważają uznanie za „zagranicznych agentów” większości mediów zagranicznych skierowanych do odbiorcy rosyjskiego – podał niezależny...

zobacz więcej

Iwan Pawłow reprezentuje w sądzie między innymi współpracowników Aleksieja Nawalnego oraz oskarżonego o szpiegostwo byłego dziennikarza Iwana Safronowa.

Kilkudziesięciu rosyjskich pisarzy, poetów i publicystów zwróciło uwagę w liście otwartym, że Iwan Pawłow nie angażuje się politycznie, a jedynie profesjonalnie wykonuje swoje adwokackie obowiązki. – Organy ścigania i służba bezpieczeństwa zaczynają już prześladować nawet adwokatów – stwierdził jeden z autorów listu, poeta Lew Rubinstein.

Zaniepokojona społeczność adwokacka


Wcześniej petycję o zaniechanie represji wobec Iwana Pawłowa podpisało kilka tysięcy rosyjskich adwokatów. – Cała społeczność adwokacka jest głęboko zaniepokojona tą sytuacją, ponieważ może się ona odcisnąć na pracy wszystkich – podkreślił moskiewski adwokat Aleksandr Mlielieszko.

Przeczytaj także: Pogarsza się stan Nawalnego. Nie otrzymuje pomocy lekarskiej

Sam Iwan Pawłow oświadczył, że nie ulegnie represjom i nadal będzie wykonywał swoje adwokackie obowiązki, a także nie zaprzestanie koordynowania grupy prawników „Komanda29”, która wspiera osoby prześladowane za udział w protestach.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej