RAPORT

Pogarda

Pomysł z Księżyca. NASA chce zbudować potężny teleskop na Srebrnym Globie

LCRT ma powstać po ciemnej stronie Księżyca (fot. NASA)
LCRT ma powstać po ciemnej stronie Księżyca (fot. NASA)

Najnowsze

Popularne

Naukowcy pracują nad projektem ogromnego radioteleskopu o podobnych właściwościach jak słynny portorykański Arecibo, który runął pod koniec 2020 roku. NASA zaczęła snuć plany jeszcze przed tamtym wydarzeniem i finansuje badania nad możliwością stworzenia Lunar Crater Radio Telescope (LCRT) – teleskopu, który ma być zlokalizowany w jednym z kraterów po ciemnej stronie Księżyca. – Myślę, że dzięki dzisiejszej technologii jest to możliwe – ocenia kierujący zespołem inżynier NASA Saptarshi Bandyopadhyay.

Kontaktował się z obcą cywilizacją, walczył na nim Bond. Runął słynny radioteleskop

Potężny, trzystumetrowy radioteleskop w Obserwatorium Arecibo uległ zniszczeniu. Służył astronomii i badaniom kosmosu przez 57 lat. Właśnie tym...

zobacz więcej

Księżycowy radioteleskop ma być zresztą bardzo podobny do teleskopu Arecibo. Ogromna czasza miałaby za zadanie zbieranie sygnałów z przestrzeni kosmicznej, które trafiałyby do analizy naukowców.

Jednocześnie jest też zasadnicza różnica, polegająca właśnie na lokalizacji urządzenia – na Srebrnym Globie teleskop byłby osłonięty od kakofonii sygnałów radiowych, które na Ziemi emitują wszelkie urządzenia i satelity.

Lunar Crater Radio Telescope. Jak wygląda projekt?


Na początku kwietnia Amerykańska Agencja Kosmiczna (NASA) ogłosiła, że dofinansuje zespół naukowców sumą 500 tys. dolarów w celu doprecyzowania koncepcji projektu teleskopu i planu jego budowy. Trudności przysparza bowiem nie tylko sam wygląd urządzenia, ale fakt, że z dala od ludzkiej cywilizacji, jego budową musiałyby się zająć najprawdopodobniej… roboty. Tym bardziej, że średnica czasy LCRT ma być trzykrotnie większa niż teleskopu Arecibo i wynosić około kilometra.
Schemat rozciągania czaszy LCRT na powierzchni księżycowego krateru (fot. YouTube/Saptarshi Bandyopadhyay)
Schemat rozciągania czaszy LCRT na powierzchni księżycowego krateru (fot. YouTube/Saptarshi Bandyopadhyay)

Stworzone z myślą o Marsie łaziki DuAxel musiałyby wspinać się na ściany krateru, rozciągając metalową siatkę, której zadaniem będzie zbieranie radiowego sygnału. Po tym zostanie jeszcze zawieszenie nad środkiem teleskopu potężnego odbiornika.

Zobacz także: Asteroida uderza w Ziemię, Polska w strefie zniszczenia. NASA pokazała symulację

Burza słoneczna uderzy w Ziemię. Jakie może mieć skutki?

Powstała na Słońcu plama spowodowała „rozbryzg” plazmy, który zmierza w kierunku Ziemi. Zjawisko znane jako burza słoneczna to tak naprawdę...

zobacz więcej

Naukowcy przekonują, że tak wielki radioteleskop mógłby pomóc w zrozumieniu skąd pochodzi ciemna materia, której w kosmosie jest kilkukrotnie więcej niż zwykłej (widzialnej).

Księżycowy radioteleskop? Ponad tydzień i po robocie


Zespół Lunar Crater Radio Telescope wybrał już kilka kraterów po drugiej stronie Księżyca, które pomieściłyby ogromną, kilometrową czaszę. Każdy z nich ma szerokość od 3 do 5 kilometrów.

Zdaniem naukowców grupa 20 robotów DuAxel mogłaby wykonać swoją misję w ciągu zaledwie 10 dni – po skończonej pracy zdążyłyby więc jeszcze „odpocząć” przed wschodem Słońca, które po ciemnej stronie księżyca pojawia się dopiero po trwającej 15 dni nocy.

Zobacz także: Armagedon? NASA uderzy w asteroidę pędzącą ku Ziemi. Podano termin misji DART

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej