RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

„Litwa nadal kroczy ramię w ramię z Polską”. Prezydent Litwy w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)
Prezydent Litwy Gitanas Nauseda (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)

Litwa nadal kroczy ramię w ramię z Polską, jesteśmy członkami UE i NATO, wspólnie troszczymy się o więzi polityczne, obronne, gospodarcze i kulturowe; dążymy do zapewnienia bezpieczeństwa naszego regionu – mówił w Sejmie w 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja prezydent Litwy Gitanas Nauseda.

Zamek Królewski świętuje Konstytucję 3 maja [WIDEO]

Wystawa „Polskie elity a upadek Rzeczypospolitej. 230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja” na Zamku Królewskim w Warszawie przypomina znaczenie...

zobacz więcej

– W tym pamiętnym dniu swoim przykładem świadczymy niezłomną wspólnotę Litwy i Polski. Od ślubu Władysława Jagiełły z Jadwigą nasze szlaki dążyły w jednym kierunku – czasami osobno, ale z biegiem czasu coraz bardziej zbliżając się do siebie – mówił litewski prezydent.

Dodał, że u podstaw stosunków między naszymi krajami zawsze było wyraźne poczucie przynależności do zachodniej cywilizacji oraz obowiązek podtrzymywania i obrony jej wartości.

„Ramię w ramię z Polską”


– Litwa nadal kroczy ramię w ramię z Polską. Dziś razem jesteśmy członkami Unii Europejskiej i NATO. Wspólnie troszczymy się o więzi polityczne, obronne, gospodarcze i kulturowe. Dążymy do zapewnienia bezpieczeństwa naszego regionu. Doskonale uświadamiamy, że od naszego wspólnego sukcesu zależą nadzieje sąsiednich państw życia takiego jakiego chcą, a nie takiego, które jest im narzucane z zewnątrz – mówił Nauseda.

Zobacz także: Prezydent: Polacy i Litwini, razem dzielimy dumę ze wspaniałego dzieła Konstytucji 3 Maja

Uroczystości z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja

W Warszawie z udziałem prezydentów 5 państw odbędą się dziś obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Na zaproszenie prezydenta Andrzeja...

zobacz więcej

Odpowiedzialność za przyszłość tradycji


– Konstytucja 3 maja należy jednakowo do Litwinów, Polaków i innych narodów regionu o tyle, o ile są gotowe wziąć na siebie odpowiedzialność za przyszłość tej tradycji – mówił Nauseda.

Prezydent Litwy podkreślał, że wspólne dążenia Polski i Litwy nie stanowią zagrożenia dla suwerenności państw. – Polska i Litwa zbyt długo cierpiały jarzmo obcych państw, by nie umiały docenić i doceniać niepodległości jedna drugiej – powiedział.

Podkreślał wspólne stanowiska obu krajów pod względem stosunków z sąsiadami, obrony, bezpieczeństwa i stosunków gospodarczych.

– Aspiracją na miarę XXI wieku jest poszukiwanie podobnie myślących, a nie oponentów, tudzież zaufanie do pozytywnej energii ludzi i państw, ponieważ stanowi to jedyną drogę do postępu – mówił Nauseda.Nauseda akcentował także rolę rodów szlacheckich w historii Rzeczpospolitej. – Konstytucja 3 maja jednakowo należy do Litwinów, Polaków i innych narodów regionu, o tyle, o ile są gotowe wziąć na siebie odpowiedzialność za przyszłość tej bogatej tradycji – mówił prezydent Litwy i dodawał, że Litwini „na nowo odkrywają” obecnie Konstytucję 3 maja.

Morawiecki: Polacy i Węgrzy potrafią walczyć o wolność i wspierać się w tej walce

Premier Mateusz Morawiecki złożył życzenia Węgrom z okazji rocznicy powstania węgierskiego. Szef rządu przypomniał we wpisie na Facebooku, że...

zobacz więcej

Wzór dla innych narodów


– Patrzę w stronę wspólnej polsko-litewskiej przeszłości i widzę niewyczerpalne źródło, do którego możemy w dowolnym czasie sięgać po inspiracje; niech nasze ojczyzny zawsze będą wzorem dla innych narodów – powiedział w Sejmie prezydent Litwy Gitanas Nauseda.

Prezydent Litwy oświadczył, że szczerze wierzy w potęgę stosunków wzajemnych i przyjaźni między Polakami a Litwinami. Wskazywał, że oba narody żywo interesują się i dążą do poznania nie tylko wzajemnego dziedzictwa kulturowego, ale również współczesnych osiągnięć.

Nauseda swoje przemówienie zakończył mówiąc w języku polskim. – Z nami zawsze była wiara, w sercach panna święta, co jasnej broni Częstochowy i w ostrej świeci bramie. Na sztandarach Pogoń i Orzeł. I radość z naszych zwycięstw. Wiemy, że sukces towarzyszy tym, którzy są niezłomni – mówił.

– Patrzę w stronę wspólnej przeszłości i widzę niewyczerpalne źródło, do którego możemy w dowolnym czasie sięgać po inspiracje. Konstytucja 3 maja przywołuje nas nie tylko do myślenia o patriotyzmie, wolności jednostki i demokratycznych wartościach, ale także ich aktywnej obrony w obliczu nowych zagrożeń – podkreślił prezydent Litwy.

Zobacz także: Święto Narodowe Trzeciego Maja. Konstytucja ma już 230 lat [WYDANIE SPECJALNE] 

Pragnę życzyć, aby przyjaźń między Litwinami i Polakami trwała w oparciu o dobrą wolę, wzajemne zrozumienie i pracę nad pozytywnymi zmianami dla naszych obywateli. Idźmy razem, ramię przy ramieniu. Niech nasze ojczyzny zawsze będą wzorem dla innych narodów. Za naszą i waszą wolność – oświadczył Nauseda.

Prezydent: Polacy i Litwini, razem dzielimy dumę ze wspaniałego dzieła Konstytucji 3 Maja

Konstytucji 3 Maja nie mogli ścierpieć wrogowie wolności. Nasi przodkowie chcieli ugruntować wolność i obronić zagrożoną niepodległość, dlatego...

zobacz więcej

„Polska i Litwa wspólnie stoją na straży dziedzictwa historycznego”


W wystąpieniu podczas uroczystego polsko–litewskiego zgromadzenia posłów i senatorów w 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, prezydent Nauseda powiedział, że Polska i Litwa wspólnie stoją na straży dziedzictwa historycznego Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

– Naszym obowiązkiem jest zapewnienie, aby historycznie bliskie narody Ukrainy i Białorusi mogły cieszyć się owocami wolności, niepodległości i demokracji. W przeszłości należały bowiem do wspólnej rodziny narodów europejskich i wierzę, że tak będzie również w przyszłości – mówił Nauseda.

Żyjemy w trudnym okresie. Tak jak 230 lat temu widzimy rosnącą na Wschodzie potęgę militarną, która stara się zaprzeczyć naszym wartościom i zagraża naszemu stylowi życia – powiedział prezydent Litwy.

Zwracał uwagę, że sąsiednie narody dążące do ustanowienia demokratycznych relacji, wciąż borykają się z brutalnym lekceważeniem wolności.

Jakie były okoliczności przyjęcia Konstytucji 3 Maja? Zaczęło się od 600 punktów

Dokładnie 230 lat temu na Zamku Królewskim w Warszawie po burzliwej debacie Sejm Czteroletni przyjął przez aklamację ustawę znaną jako Konstytucja...

zobacz więcej

– Mobilizacja rosyjskich sił zbrojnych na granicy z Ukrainą i działania wojenne we wschodniej Ukrainie, dokonywane przez nielegalne, uzbrojone i wspierane przez Moskwę grupy, świadczą o wysiłkach, presji i podżeganiu do napięcia militarnego, jako dźwigni politycznego wpływu – mówił Nauseda.

„Litwa nigdy nie uzna aneksji Krymu”


– Pragnę podkreślić, że Litwa nigdy nie uzna nielegalnej aneksji Krymu i będzie działać na rzecz zakończenia faktycznej okupacji części wschodniej Ukrainy. Cokolwiek się stanie nie możemy pozwolić, aby Ukraina ponownie osunęła się w przeszłość – oświadczył prezydent Litwy.

Nauseda powiedział, że ostatnio Rosja planuje też przejąć kontrolę nad Białorusią i udaremnić „pragnienie wolności odważnych mieszkańców tego kraju”.

Cenimy suwerenność Białorusi i nigdy nie zgodzimy się, żeby energetyka stała się bronią geopolityczną, która zamieniła Białoruś w zakładniczkę polityki kremlowskiej – podkreślił.

Ambasador Niemiec: Konstytucja 3 Maja wielkim osiągnięciem Polski

Ambasador Niemiec w Polsce Arndt Freytag von Loringhoven złożył życzenia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Przyznał, że pierwsza...

zobacz więcej

– Nasze własne bezpieczeństwo i dobrobyt zależą od naszej zdolności od stworzenia w sąsiedztwie obszarów pokoju, demokracji i rozkwitu. Dlatego nie możemy spokojnie obserwować powrotu rządów prawa silniejszego, nie możemy ignorować prób przerysowania granic suwerennych państw – zaznaczył.

Podkreślił, że „w Europie XXI wieku nie ma miejsce na nowe strefy wpływów, które negują suwerenność niepodległych państw”. Zaznaczył także, że potrzebna będzie jasna wizja Partnerstwa Wschodniego Unii Europejskiej.

Prezydent Litwy zapewnił, że „pilnowanie stosunków z Polską jest jednym z priorytetów litewskiej polityki zagranicznej”. – Czyny prezydenta Valdasa Adamkusa i śp. Lecha Kaczyńskiego świadczą o tym, że razem zawsze będziemy silniejsi – powiedział Nauseda.

Zwracał też uwagę, że Litwa wysoko ceni wkład Polski w realizację wspólnych i niezbędnych dla regionu bałtyckiego projektów infrastrukturalnych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej