RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Ambasador Niemiec: Konstytucja 3 Maja wielkim osiągnięciem Polski

Ambasador Niemiec złożył Polakom życzenia z okazji święta Konstytucji 3 maja (fot. Emmanuele Contini/NurPhoto via Getty Images)
Ambasador Niemiec złożył Polakom życzenia z okazji święta Konstytucji 3 maja (fot. Emmanuele Contini/NurPhoto via Getty Images)

Ambasador Niemiec w Polsce Arndt Freytag von Loringhoven złożył życzenia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Przyznał, że pierwsza spisana w Europie konstytucja jest wielkim osiągnięciem Polski.

Uroczystości z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja

W Warszawie z udziałem prezydentów 5 państw odbędą się dziś obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Na zaproszenie prezydenta Andrzeja...

zobacz więcej

„Wszystkim Polkom i Polakom składam najlepsze życzenia z okazji dzisiejszego Święta Konstytucji! Pierwsza spisana w Europie konstytucja, datowana na 3 maja 1791 roku, jest wielkim osiągnięciem Polski. Niech się święci 3 maja!” – napisał w mediach społecznościowych ambasador Niemiec.

Sejm Czteroletni po burzliwej debacie 3 maja 1791 r. przyjął przez aklamację Ustawę Rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli.

Celem ustawy rządowej miało być ratowanie Rzeczypospolitej, której terytorium zostało uszczuplone w wyniku I rozbioru przeprowadzonego przez Prusy, Austrię i Rosję w 1772 r. Konstytucja została uchwalona na Zamku Królewskim w Warszawie.

Wszystkim Polkom i Polakom składamy najlepsze życzenia z okazji dzisiejszego Święta Konstytucji ��! Pierwsza spisana w...

Pubblicato da Ambasada Niemiec su Domenica 2 maggio 2021

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej