RAPORT

Wojna na Ukrainie

Konstytucja 3 maja ma już 230 lat

Uroczystość z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja (fot. Adam Guz/KPRM)
Uroczystość z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja (fot. Adam Guz/KPRM)

W Sejmie odbyło się uroczyste zgromadzenie parlamentarzystów Polski i Litwy z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Okolicznościowe przemówienia wygłosili prezydenci obu państw: Andrzej Duda i Gitanas Nauseda. W TVP Info przez cały dzień trwa wydanie specjalne poświęcone historii Konstytucji 3 maja i jej znaczenia dla późniejszych losów Rzeczypospolitej. Zapraszamy do śledzenia transmisji na portalu tvp.info.

Zamek Królewski świętuje Konstytucję 3 maja [WIDEO]

Wystawa „Polskie elity a upadek Rzeczypospolitej. 230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja” na Zamku Królewskim w Warszawie przypomina znaczenie...

zobacz więcej

Zgromadzenie parlamentów Polski i Litwy ma przypominać o historii wspólnej państwowości obu państw i dokumencie, który po odebraniu nam niepodległości był drogowskazem do jej odzyskania.

W przemówieniu otwierającym uroczyste zgromadzenie prezydent Andrzej Duda podkreślał znaczenie tego aktu prawnego dla Polski. – Z kraju, który przez niektórych postrzegany był jako peryferyjny, stała się prekursorem przełomowych zmian, wprowadzających nowych porządek ustrojowy i społeczny, odpowiadających duchowi czasu i wyzwaniom historii – mówił Andrzej Duda.

Zobacz także: Prezydent: Polacy i Litwini, razem dzielimy dumę ze wspaniałego dzieła Konstytucji 3 Maja

Po zgromadzeniu w Sali Kolumnowej Sejmu odbyła się uroczystość przyznania Nagrody Obojga Narodów. Wyróżnienie jest uhonorowaniem osób szczególnie zasłużonych dla współpracy polsko-litewskiej w dziedzinie historii, kultury czy nauki.

Wspólna deklaracja prezydentów pięciu państw Europy Środkowo-Wschodniej


W południe na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie prezydenci Polski – Andrzej Duda, Litwy – Gitanas Nauseda, Estonii – Kersti Kaljulaid, Łotwy – Egils Levits i Ukrainy – Wołodymyr Zełenski przyjęli wspólną deklarację, podkreślając historyczne znaczenie konstytucji z 1791 r.

„Uważamy, że dla nas wszystkich solidarność narodów, szczególnie przy obecnych zagrożeniach dla naszego wspólnego bezpieczeństwa, jest jednym z kamieni węgielnych pokoju, stabilności, rozwoju, dobrobytu i odporności. Kierując się tym przekonaniem, będziemy z zaangażowaniem kontynuować dialog i współpracę reprezentowanych przez nas państw” – oświadczyli prezydenci.

Gratulacje z całego świata


Depesze gratulacyjne z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja spływają do Pałacu Prezydenckiego już od kilku dni. Życzenia przekazali już m.in. prezydenci USA Joe Biden i Niemiec Frank Walter Steinmeier. Cały czas napływają także gratulacje z innych państw.

Zobacz także: Święto Narodowe Trzeciego Maja – dlaczego jest tak ważne? To nie tylko rocznica konstytucji

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej