RAPORT

Pogarda

Proces topnienia lodowców przyspiesza

Najnowsze

Popularne

Niemal wszystkie lodowce na świecie stają się cieńsze i tracą objętość. Naukowcy podają, że topnieją one coraz szybciej Lodowce są ważnymi wskaźnikami zmian klimatu. Ich obserwacja pozwala na zrozumienie tempa i dynamiki zmian klimatycznych.

Góra lodowa zagraża wyspie. Katastrofa wpłynęłaby na populację fok na świecie [WIDEO]

Największa na świecie góra lodowa znana jako A68a zbliża się do Georgii Południowej, brytyjskiego terytorium zamorskiego na południowym Atlantyku....

zobacz więcej

Badacze dowodzą na łamach tygodnika „Nature”, że proces topnienia lodowców coraz bardziej przyspiesza. Najnowsze badania, przeprowadzone przez międzynarodowy zespół naukowy, uwzględniają niemal wszystkie lodowce świata.

Jak zaznaczają eksperci, szybkie topnienie lodowców obserwuje się od połowy XX w., niezależnie od wysokości nad poziomem morza czy szerokości geograficznej. Do niedawna jednak częściowo tylko poznano stopień topnienia lodowców na świecie.

Gdzie lodowce topnieją najszybciej?


W latach 2000-2019 lodowce na całym świecie traciły średnio rocznie 267 mld ton. Zauważono również, że w tym czasie tempo topnienia przyspieszyło. Topniejące lodowce przyczyniają się w 21 proc. do podniesienia poziomu mórz. Najszybciej topnieją lodowce na Alasce, Islandii i w Alpach. Sytuacja jest poważna również w górach Pamir, w Hindukuszu oraz w Himalajach.

Global glacier mass loss during the past two decades has accelerated, according to a study published in Nature. The...

Pubblicato da Nature su Venerdì 30 aprile 2021

Antarktyda straciła górę lodową wielkości Malty. Zobacz, jak to wyglądało

Od Pine Island, najszybciej topniejącego lodowca na Antarktydzie, oderwał się właśnie fragment góry lodowej wielkości Malty – poinformowała...

zobacz więcej

Wpływ globalnego ocieplenia na radykalną zmianę krajobrazu jest też zauważalny na lagunie lodowcowej Jökulsarlon na Islandii, która wraz z górami lodowymi tworzy kompozycję odcieni błękitu, szarości i bieli. Na końcu tego arktycznego krajobrazu, a na przodzie lodowca odrywają się ogromne bloki lodu. Glacjolodzy są zaniepokojeni, ponieważ laguna zyskuje 500 m kw. rocznie. Jeśli lodowiec będzie nadal topił się z taką prędkością, w 2300 roku straci 80 proc. swojej powierzchni.

W Himalajach w porze suchej lodowce są najważniejszym źródłem zasilania głównych rzek, takich jak Ganges, Brahmaputra czy Indus – opisuje główny autor, Romain Hugonnet z Politechniki w Zurichu. Jeśli topnienie lodowców będzie postępować, może to przynieść suszę regionom Indii i Bangladeszu.

Spowolnienie topnienia lodowców


Ku zaskoczeniu naukowców, okazało się, że znaleźć można również obszary na świecie, gdzie topnienie spowalnia, takie jak wschodnie wybrzeże Grenlandii, część Islandii czy Skandynawii. Przypisują to lokalnej anomalii pogodowej na północnym Atlantyku, która wywołuje większe opady i niższą temperaturę

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej