RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„W imieniu USA życzę wszystkiego najlepszego z okazji Święta Konstytucji 3 Maja”

Flaga Polski i USA (fot. Getty Images Poland/Karol Serewis)
Flaga Polski i USA (fot. Getty Images Poland/Karol Serewis)

W imieniu USA życzę wszystkiego najlepszego z okazji Święta Konstytucji 3 Maja! Bohaterstwo i wytrwałość Waszego narodu, a także umiłowanie wolności, są inspiracją dla całego świata – napisał w poniedziałek na Twitterze chargé d'affaires a.i. ambasady Stanów Zjednoczonych w Polsce Bix Aliu.

Święto Narodowe Trzeciego Maja – dlaczego jest tak ważne? To nie tylko rocznica konstytucji

W poniedziałek 3 maja 2021 roku obchodzimy 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja – była ona pierwszą w Europie i drugą na świecie, niezwykle...

zobacz więcej

Sejm Czteroletni po burzliwej debacie 3 maja 1791 r. przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Celem ustawy rządowej miało być ratowanie Rzeczypospolitej, której terytorium zostało uszczuplone w wyniku I rozbioru przeprowadzonego przez Prusy, Austrię i Rosję w 1772 r. Konstytucja została uchwalona na Zamku Królewskim w Warszawie.

Chargé d'affaires a.i. ambasady Stanów Zjednoczonych w Polsce Bix Aliu w poniedziałkowym wpisie przekazał życzenia od USA z okazji Święta Konstytucji 3 maja.

„W imieniu USA życzę wszystkiego najlepszego z okazji Święta Konstytucji 3 Maja! Od czasu jej uchwalenia Polacy doświadczyli wiele tragedii i wyzwań. Bohaterstwo i wytrwałość Waszego narodu, a także umiłowanie wolności, są inspiracją dla całego świata” – napisał Aliu.Zobacz także: Uroczystości z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej