RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Koszmar w Tatrach. Przed hotelem zastrzelili niedźwiedzicę z młodym

Zdjęcia zabitych niedźwiedzi opublikował słowacki Tatrzański Park Narodowy (fot. Facebook/Štátne lesy TANAPu)
Zdjęcia zabitych niedźwiedzi opublikował słowacki Tatrzański Park Narodowy (fot. Facebook/Štátne lesy TANAPu)

Najnowsze

Popularne

W nocy z niedzieli na poniedziałek na parkingu przed hotelem górskim w Dolinie Wielickiej słowaccy przyrodnicy zastrzelili dwa niedźwiedzie. Zwierzęta podchodziły pod popularny ośrodek pod Gerlachem w Tatrach. Jak podaje słowacki Tatrzański Park Narodowy (TANAP), zabito niedźwiedzicę z młodym.

Kobieta spotkała na drodze niedźwiedzicę z młodymi. Skończyło się źle dla niej i zwierząt

39-letnia mieszkanka amerykańskiego Durango w stanie Kolorado została zaatakowana przez niedźwiedzicę podczas spaceru z psami. Kobieta nie...

zobacz więcej

W słowackiej części Tatr niedźwiedzie notorycznie odwiedzają ludzkie osiedla. Władze miasta Wysokie Tatry w 2019 roku odnotowały ponad 700 spotkań człowieka z niedźwiedziem. Władze tego miasta, w którego skład wchodzą słynne tatrzańskie kurorty – jak Smokowiec, Wyżnie Hagi czy Tatrzańska Łomnica – domagały się odstrzału niedźwiedzi, które zbytnio zbliżają się do osiedli i obiektów turystycznych.

Niedźwiedź brunatny pod ochroną


Niedźwiedź brunatny jest chroniony zarówno przez słowackie, jak i europejskie prawodawstwo. Zgodnie ze słowacką ustawą o ochronie przyrody i krajobrazu ministerstwo w uzasadnionych przypadkach decyduje o przyznaniu odstrzału tych zwierząt. Każdy wniosek jest oceniany na podstawie ekspertyz.

Słowaccy przyrodnicy wskazują, że grupa niedźwiedzi podchodziła regularnie w okolice „Śląskiego Domu”. Dwa osobniki zastrzelono: niedźwiedzicę z młodym. Dwa kolejne uciekły do lasu – podano w komunikacie TANAP w mediach społecznościowych.

W Polsce strzelają gumowymi kulami


Według badań przeprowadzonych w latach 2013-2014, na Słowacji żyło 1250 niedźwiedzi brunatnych.

Problem podchodzących pod ludzkie osiedla niedźwiedzi jest obserwowany również po północnej stronie Tatr, jednak przyrodnicy z naszego Tatrzańskiego Parku Narodowego skutecznie odstraszają takie osobniki strzelając do niedźwiedzi gumowymi pociskami.

Zobacz także: Niedźwiedź czy turyści – kto bardziej nieodpowiedzialny? „Chuligaństwo w Bieszczadach”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej