RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zamek Królewski świętuje Konstytucję 3 maja [WIDEO]

Wystawa „Polskie elity a upadek Rzeczypospolitej. 230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja” na Zamku Królewskim w Warszawie przypomina znaczenie tego aktu prawnego dla polskiego parlamentaryzmu i historii powszechnej.

Prezydent w Dniu Flagi: Biało-Czerwoną tutaj dosłownie splamiono krwią

Flaga to ogromnie istotny symbol naszej wspólnoty, tego za co Polacy walczyli – podkreśla prezydent Andrzej Duda. W niedzielę 2 maja w wywiadzie...

zobacz więcej

Ekspozycja znajduje się między innymi w Sali Senatorskiej Zamku Królewskiego w Warszawie, znanej jako miejsce uchwalenia pierwszej w Europie, a drugiej na świecie Ustawy Rządowej.

Celem organizatorów wystawy jest przypomnienie znaczenia tego dokumentu – nie tylko dla historii polskiego parlamentaryzmu, ale również dla historii powszechnej.

Co można zobaczyć na wystawie dot. Konstytucji 3 maja?


– W ramach ekspozycji przedstawione są postaci twórców Konstytucji i świadkowie jej powstawania, przedstawiciele ówczesnych elit państwowych – poinformowała Izabela Witkowska z biura komunikacji i promocji Zamku. Wystawa ukazuje tło polityczne i społeczne Rzeczypospolitej niedługo przed utratą niepodległości oraz wyjaśnia źródła podziałów politycznych.

Zobacz także: Święto Narodowe Trzeciego Maja


Opowieść o historii dotyczącej uchwalenia Konstytucji 3 maja przedstawiono za pomocą obiektów z ponad 30 muzeów, archiwów i innych instytucji, które po raz pierwszy są razem zaprezentowane. Pośród nich znajdują się unikatowe obiekty, niedostępne dla publiczności, jak chorągiew konfederacji barskiej oraz XVIII-wieczne militaria z kolekcji Muzeum Wojska Polskiego, a także obraz Kazimierza Nestora Sapiehy pędzla Josepha Pitschmanna z Muzeum Historycznego we Lwowie (dawniej Muzeum im. Lubomirskich we Lwowie). W początkowym okresie wystawy będzie również prezentowany oryginał dokumentu Konstytucji 3 maja.

„Szanuj flagę jak Wojsko Polskie”. Żołnierze wyjaśniają, jak dbać o Biało-Czerwoną [WIDEO]

2 maja w Dniu Flagi i przed Świętem Narodowym 3 maja żołnierze Wojska Polskiego przypominają o najważniejszych zasadach prezentowania barw...

zobacz więcej

„Zamkowa wystawa o Konstytucji 3 maja jest w istocie powrotem do wielkiej debaty o stanie Rzeczypospolitej w tych dramatycznych dziesięcioleciach, kiedy potrzeba modernizacji państwa na wzór zachodni walczyła z sarmacką tradycją i przywiązaniem do starych wzorów, kiedy trwanie przy dawnym stylu życia stawało się anachronizmem, a poszukiwanie sojuszników w walce o utrzymanie »krynicy demokracji« prowadziło do zdrady narodowej” – napisał we wstępie do katalogu wystawy prof. dr hab. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie.

Z okazji wystawy opublikowany został katalog, dostępny w sklepie stacjonarnym i internetowym oraz materiały filmowe, które są publikowane sukcesywnie kanałach internetowych Zamku, w tym specjalny cykl wykładów „Wielcy ludzie majowej konstytucji”, program edukacyjny dla dzieci i dorosłych „Witaj maj, 3 maj!”.

Czytaj także: Uroczystości z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja


Wystawa „Polskie elity a upadek Rzeczypospolitej. 230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja” jest dostępna od 4 maja do 8 sierpnia 2021 r., a od 1 maja również w formie online.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej