RAPORT

Pogarda

Mikroplastik w rybach już od lat 50-tych. Badania naukowców

Badania wykazały, że mikroplastik często pochodzi z tkanin (fot. Shutterstock/Rich Carey)
Badania wykazały, że mikroplastik często pochodzi z tkanin (fot. Shutterstock/Rich Carey)

Najnowsze

Popularne

Ryby połykały miniaturowe kawałki plastiku już w latach 50. minionego wieku – uznali amerykańscy naukowcy, którzy przebadali wnętrzności słodkowodnych okazów zachowanych w muzealnych kolekcjach. Koncentracja mikroplastiku w ich organizmach z czasem rosła.

Japończycy chcą produkować „bardziej ekologiczny plastik”

Grupa japońskich firm i Uniwersytet Tokijski pracują nad technologią masowej produkcji plastiku z substancji pozyskiwanych z alg, które w...

zobacz więcej

– 10-15 lat temu pojawiła się wśród opinii publicznej świadomość, że istnieje problem z plastikiem w wodzie. Ale tak naprawdę organizmy były prawdopodobnie narażone na takie odpadki od czasu wynalezienia plastiku , brakowało nam jednak historycznego kontekstu – uważa prof. biologii Tim Hoellein z Loyola University Chicago, który brał udział w badaniu opisanym w „Ecological Applications”. „Przyglądając się muzealnym okazom możemy cofnąć się w czasie”.

Ichitolog ma pod swoją pieczą ok. dwóch mln ryb


Współautor badania, ichtiolog z Muzeum Historii Naturalnej w Chicago Caleb McMahan ma pod swoją pieczą ok. dwóch milionów okazów ryb, w większości zakonserwowanych w alkoholu. Hoellein nawiązał współpracę z McMahanem, aby pomógł mu zidentyfikować cztery gatunki ryb, które muzeum dokumentowało od początku minionego wieku. Znalazły się wśród nich: bass wielkogębowy, sumik kanałowy, ryba z gatunku Notropis stramineus i babka bycza. Naukowcy starali się do badań pozyskać po co najmniej pięć osobników na każdą dekadę.

Po wykonaniu sekcji okazów do potwierdzenia obecności mikroplastiku w ich wnętrznościach – ze względu na rozmiar drobin – konieczne było zastosowanie spektroskopii Ramana, która oparta jest o zjawisko rozpraszania światła przez materię. Badacze uznali, że ilość mikroplastiku obecna w rybich organizmach rosła znacząco w czasie wraz z upowszechnianiem się produkcji plastiku. – To podobna zależność, jak w przypadku osadów morskich i potwierdza, że plastik jest wszędzie – powiedział McMahan.

Mikroplastiki to siedlisko patogenów

Wszechobecne mikroplastiki to prawdziwe siedlisko patogenów, bakterii opornych na antybiotyki – piszą naukowcy na łamach „Journal of Hazardous...

zobacz więcej

Mikroplastik często bierze się z ubrań


Analizy mikroplastiku wykazały, że to podstępna forma zanieczyszczenia – często pochodząca z tkanin. Mikroplastik może mieć swoje źródło w większych przedmiotach, które uległy rozpadowi, ale często bierze się też z ubrań. Za każdym razem, kiedy pierzemy legginsy lub poliestrową koszulkę, oddzielają się od nich niewielkie włókna i trafiają do ścieków.

Nie wiadomo, jak wchłanianie plastiku oddziaływało na badane ryby. Kiedy analizuje się wpływ połykania mikroplastiku na organizmy takie jak ryby – szczególnie w dłuższej perspektywie – to może on powodować zmiany w układzie trawiennym – przypominają naukowcy .

Przeczytaj także: Odkryto mikroplastik w łożyskach kobiet. Lewicowy „Guardian” pisze o „nienarodzonych dzieciach”

Badacze żywią nadzieję, że ich praca przyczyni się do lepszej edukacji i regulacji, które zmienią nasze podejście do plastiku. Poza tym podkreślają wagę kolekcji historii naturalnej w muzeach. – To niesamowite źródło wiedzy o naturalnym świecie, nie tylko obecnym, ale i istniejącym w przeszłości – podkreślił Hoellein.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej