RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Metamorfozy Budki, negocjacje Czarzastego, ultimatum Lempart

Polityczne wydarzenia komentuje Miłosz Manasterski (fot. Reuters; Getty Images)
Polityczne wydarzenia komentuje Miłosz Manasterski (fot. Reuters; Getty Images)

Tematem tygodnia był Fundusz Odbudowy. A wokół niego: metamorfozy Budki, rozmowy z Lewicą i dramatyczne ultimatum tzw. Strajku Kobiet…

Polski dyplomata ewakuowany z Indii do Polski

Na lotnisko im. Fryderyka Chopina w Warszawie przyleciał specjalny samolot, którym z Indii ewakuowany został ciężko chory na koronawirusa polski...

zobacz więcej

Niedziela. Rozmowy koalicjantów


Na lotnisko im. Fryderyka Chopina w Warszawie przyleciał specjalny samolot, którym z Indii ewakuowany został polski dyplomata. Przedstawiciel polskiego rządu i jego rodzina – ciężarna żona i czwórka dzieci zachorowali na COVID-19. Ponieważ sytuacja w Indiach jest dramatyczna i tamtejsze władze nie były w stanie zapewnić opieki medycznej Polakom, a stan dyplomaty jest poważny, zostali oni sprowadzeni do kraju. Ewakuację udało się zorganizować w ciągu 48 godz., z zachowaniem wszystkich niezbędnych procedur bezpieczeństwa, w porozumieniu z GIS. 

Tymczasem minister zdrowia podsumował rezultaty szczepień w ostatnich dniach. Adam Niedzielski poinformował, że w poprzednim tygodniu wykonano ponad 1,4 mln szczepień przeciw COVID-19. To o 200 tys. szczepień więcej niż w poprzednim. Akcja szczepień przyśpiesza i daje nam nadzieję, na zakończenie pandemii.

Nadzieja nie opuszcza także wyborców Zjednoczonej Prawicy. W niedzielę doszło do spotkania „na szczycie” liderów koalicji rządzącej. Według informacji PAP spotkanie odbyło się w dobrej atmosferze i planowane są kolejne, na których ma powstać porozumienie programowe na lata 2021-23. Trwają też rozmowy polityków Prawa i Sprawiedliwości z Kukiz’15. Warunkiem Kukiz'15 w rozmowach z PiS jest wprowadzenie aneksu do Nowego Ładu. Miałby on zakładać wprowadzenie m.in. mieszanej ordynacji wyborczej. Politycy PiS deklarują otwartość na postulaty ugrupowania Pawła Kukiza, ten z kolei zadeklarował głosowania za Krajowym Planem Odbudowy.

Premier zwołał pilne spotkanie premierów Grupy Wyszehradzkiej. Chodzi o działania Rosji

Premier Mateusz Morawiecki zwołał na godz. 12 pilne spotkanie premierów Grupy Wyszehradzkiej – poinformował wiceminister spraw zagranicznych Szymon...

zobacz więcej

Poniedziałek. Budka odleciał do Wrocławia


Premier Mateusz Morawiecki zwołał na godz. 12 pilne spotkanie premierów Grupy Wyszehradzkiej – poinformował wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk. Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że „spotkanie to ma na celu omówienie sytuacji w obliczu eskalacji działań w ostatnich tygodniach ze strony Federacji Rosyjskiej, ostatnich wydarzeń w stosunkach czesko-rosyjskich oraz wyrażenie solidarności i poparcia dla działań podejmowanych przez Republikę Czeską”. 

Radosław Sikorski, krytykujący polską dyplomację były minister spraw zagranicznych w rządzie PO-PSL, był gościem Radia Zet. Pytano go tam, jak Platforma Obywatelska zamierza powalczyć o głosy młodego elektoratu. – Byłbym zwolennikiem tego, aby członkowie poniżej 35 lat mieli gwarantowane miejsce w pierwszej trójce na naszych listach wyborczych – stwierdził europoseł PO Radosław Sikorski.

Okazało się, że to jedyny pomysł dla młodych, w dodatku tylko dla tych, którzy chcą się znaleźć na listach wyborczych PO. Pytany o konkretne propozycje programowe w Radiu Zet odparł bez najmniejszego zażenowania: „To, że ja ich nie znam, to nie znaczy, że ich nie ma”. Wygląda na to, że w PO potrzebują nie Budki, nie Schetyny, ale Kolumba, który odkryje im program. A skoro już o podróżach. Idąc dalej za głęboką myślą Sikorskiego: to, że jakiś polityk PO może nie znać Rzeszowa, nie świadczy o tym, że Rzeszów nie istnieje. W tym mieście Platforma promuje swojego kandydata na prezydenta… Wrocławia.

O stolicy Dolnego Śląska Borys Budka mówił na konferencji w Rzeszowie, gdzie chciał wesprzeć Konrada Fijołka. – Zróbmy wszystko, żeby wygrał, żeby Wrocław przestał być eksperymentem na żywej tkance – apelował przewodniczący Budka. Na szczęście przedterminowe wybory na prezydenta Rzeszowa z uwagi na sytuację epidemiczną muszą zostać odłożone na później – wynika z opinii Głównego Inspektora Sanitarnego. To znaczy, że przewodniczący Budka zdąży jeszcze oswoić się z sytuacją geograficzno-polityczną. Ewentualnie zawsze może powiedzieć, że to wina PiS-u.

Tak zrobił Rafał Trzaskowski. Portal tvp.info poinformował, że blisko milion złotych zapłacili warszawiacy za kampanię reklamową stołecznego ratusza na temat opłaty śmieciowej, pod hasłem „Nowa ustawa nie pozwala miastom dopłacać z budżetu” (do opłat za śmieci – red.). Problem w tym, że przepisy określane przez ekipę Trzaskowskiego jako „nowa ustawa” weszły w życie w 2012 i 2015 r., za czasów rządów koalicji PO-PSL. Mimo to z publicznych pieniędzy ratusz sfinansował całą kampanię rozpowszechniania tej fałszywej informacji, zamiast z tych obniżyć opłaty mieszkańcom, choćby tym najmniej zarabiającym. Stołeczni radni Prawa i Sprawiedliwości chcą rozliczyć prezydenta Rafała Trzaskowskiego za tę kampanię, będącą w rzeczywistości próbą zrzucania odpowiedzialności za podwyżki na rząd.

Krajowy Plan Odbudowy. Na co pójdą wielomiliardowe granty UE?

Wartość unijnych grantów dla Polski w Krajowym Planie Odbudowy sięga 24 mld euro, co stanowi 4,5 proc. PKB – wskazuje Jakub Rybacki, analityk...

zobacz więcej

Wtorek. Porozumienie z Lewicą


Prezydent Andrzej Duda spotkał się w przedstawicielami rządu i branż zamkniętych w związku z pandemią koronawirusa.Chcemy otwarcie rozmawiać o problemach i uwzględnić potrzeby firm dotkniętych przez obostrzenia  – deklarował prezydent Duda podczas spotkania.

Prawo i Sprawiedliwość uzgodniło z Lewicą kluczowe kwestie Krajowego Planu Odbudowy – poinformowali politycy obu stron. „Wynegocjowaliśmy na spotkaniu z premierem m.in., że w ramach KPO 850 mln euro trafi na wsparcie szpitali powiatowych, 30 proc. trafi do samorządów, 300 mln euro trafi na wsparcie dla poszkodowanych branż; rząd zgodził się na wszystkie warunki – powiedział europoseł Lewicy Robert Biedroń. – Warunki Lewicy nie były łatwe, ale uznaliśmy je za cenne, także z punktu widzenia rozwoju gospodarczego – mówił dzień później premier Mateusz Morawiecki.

Premier uważa, że  „dzięki rekordowo wynegocjowanym środkom z UE – zarówno nowemu programowi budżetowemu na siedem lat, jak i KPO – możemy z nadzieją wyglądać końca kryzysu gospodarczego i liczyć na to, że szybkie odbicie gospodarcze stanie się rzeczywistością”.  Wieczorem w TVP Info wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda zapewnił, że rząd uwzględni uwagi Lewicy do Krajowego Planu Odbudowy – w tym m. in. budowę mieszkań na wynajem a także powołanie komitetu monitorującego sposób wydawania środków. W czym Rzeszów przypomina politykom PO Wrocław – głowią się politolodzy i geografowie. W stolicy Podkarpacia pojawiła się Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, która zachęcała do głosowania na kandydata opozycji. Ona także mówiła o Wrocławiu. Czy Borys Budka doprowadzi w przyszłości do zmiany nazwy tego miasta? Na razie w TVN promował zmianę barw narodowych. W programie „Fakty po faktach” lider PO miał wpiętą w klapę marynarki flagę Polski, tyle że… do góry nogami. Niestety nikt w studio go nie poratował, być może uznali, że to Budka po prostu wszystko ma na odwrót, nie tylko głosowanie przeciwko funduszom europejskim.

Plan luzowania obostrzeń ogłoszony. Sprawdź szczegóły

zobacz więcej

Środa. Ultimatum Strajku Kobiet


Premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej wspólnie z ministrem zdrowia poinformował o planach luzowania obostrzeń pandemicznych, których pierwszy etap rozpocznie się na już początku maja. W najbliższych tygodniach dzieci i młodzież wrócą do szkół, a cała gospodarka zostanie odblokowana. Tymczasem Platforma Obywatelska próbuje zablokować poparcie Lewicy dla Krajowego Planu Odbudowy.  Cezary Tomczyk z Platformy Obywatelskiej ujawnił, że jego partia „wyrzuciła w kosmos wybory kopertowe po to, żeby osłabić PiS, a nie żeby PiS wzmocnić”. Dodał, że wraz z kolegami nie myślą o niczym innym, niż obalenie rządu. Myślą, myślą i nic z tego nie wynika. Efekty przemęczenia myśleniem widać, choćby w wypowiedziach Radosława Sikorskiego. „To jest albo naiwność ze strony Lewicy, ale ich o to nie podejrzewam, bo to są inteligentni ludzie, albo swoisty pakt Ribbentrop-Mołotow w polskiej polityce – powiedział w rozmowie z Onetem eurodeputowany PO.

Do polityków Platformy dołączył Strajk Kobiet. Organizacja Marty Lempart ogłosiła swoje ultimatum. „W sprawie Lewicy ogłaszamy krótko: wóz albo przewóz. Doba na ogarnięcie się albo zaczynamy ogólnopolską akcję wybijania głupoty z głowy Lewicy” – czytamy we wpisie Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. 

Z sondażu IBRiS przeprowadzonego na zamówienie „Rzeczpospolitej”  wynika, że 66,3 proc. badanych uważa, iż opozycja powinna poprzeć rządowy projekt Funduszu Odbudowy i umożliwić ratyfikację decyzji o zasobach własnych Unii Europejskiej. 20,5 proc uważa, że należy się wstrzymać, a 2,7 – zagłosować przeciw. 

 Borys Budka rozminął się więc całkowicie nawet z własnymi wyborcami. Pozostaje mu tylko prosić o pomoc Mariusza Kozaka-Zagozdę. Portal interia.pl podał, że autor SokuzBuraka otrzymywał w 2020 r. regularne przelewy z Platformy Obywatelskiej. W ciągu roku miał zarobić ponad 100 tys. zł, tylko o kilka tysięcy mniej niż główny ekspert ekonomiczny partii. W tym czasie, jak niedawno ujawnił portal tvp.info, Kozak-Zagozda mógł być finansowany także przez Romana Giertycha. Szef hejterskiej strony otrzymywał także przelewy z Klubu Parlamentarnego KO, warszawskiego samorządu i z Fundacji Schumana.

„Chichot partyjniactwa i historii”. Posłanka Lewicy pisze do Strajku Kobiet

Ogólnopolski Strajk Kobiet napisał do posłanki Lewicy Anity Kucharskiej-Dziedzic, by zmieniła swoje zdanie w sprawie głosowania nad Funduszem...

zobacz więcej

Czwartek. Drugie ultimatum Strajku Kobiet


Minęła doba od postawienia ultimatum przez Strajk Kobiet. W tym czasie okazało się, że kiedy Budka wetował fundusz odbudowy samorządowcy z jego partii zgłaszali się po unijne środki z Krajowego Planu Odbudowy… Minister Waldemar Buda mówił w TVP Info, że w ubiegłym tygodniu zgłosił się nawet prezydent Warszawy i wiceprzewodniczący PO Rafał Trzaskowski. – Prosił o środki na metro na Ursusie, o przesunięcie środków w ramach polityki spójności dla Warszawy – mówił Buda.

Na potwierdzenie tych słów można przytoczyć słowa prezydent Gdańska:  – „Plan Odbudowy to historyczne i bardzo potrzebne narzędzie przygotowane przez Unię Europejską. To jest gigantyczny strumień pieniędzy”  – oceniła Aleksandra Dulkiewicz w rozmowie z portalem wp.pl. 

– Mam nadzieję, że Lewica nie zmieni zdania i uszanuje nasze porozumienie. Rozmowy były bardzo poważne, przyjęliśmy ich postulaty, więc za bardzo nie widzę powodów, dla których teraz mieliby się wycofać ze wspólnych ustaleń – mówił w programie „Kwadrans Polityczny” w TVP1 Radosław Fogiel. 

Lewica, póki co nie przestraszyła się ani Strajku Kobiet ani Platformy.  „Odrzucenie Planu Marshalla XXI wieku byłoby zdradą Polski” – stwierdziła posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska. - Myślę, że opozycji tak naprawdę bardzo szkodzi, kiedy wciska kit i opowiada bajki własnym wyborcom; w tym Sejmie nie jest możliwe, żeby powstał inny rząd – powiedział lider Razem Adrian Zandberg. Jeszcze dobitniej sprawy ujął poseł Lewicy Arkadiusz Iwaniak w programie „Minęła 8”:

Jeśli mówimy o praworządności, to chciałbym przypomnieć koleżankom i kolegom z Platformy Obywatelskiej, że to oni pierwsi otworzyli furtkę do łamania tej praworządności. Bo kto rozwalił Trybunał Konstytucyjny? PO, wciskając tam swoich uzurpatorów  – powiedział poseł Iwaniak.

Rzecznik rządu tymczasem poprosił Borysa Budkę, żeby spojrzał do lustra. Chodziło zapewne o pogłębione spojrzenie, ale przy tej okazji Budka mógłby też poprawić znaczek w klapie z flagą Polski. - Apeluję do przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Borysa Budki, aby spojrzał w lustro i jeszcze raz się przekonał, że warto zagłosować za środkami z Unii Europejskiej – mówił rzecznik rządu Piotr Müller.

„Zaszczep się w majówkę”. Ogromne zainteresowanie akcją [WIDEO]

Akcja „Zaszczep się w majówkę” spotkała się z dużym zainteresowaniem w wielu polskich miastach. Od samego rana do mobilnych punktów szczepień...

zobacz więcej

Platforma Obywatelska wciąż nie chce poprzeć Krajowego Planu Odbudowy, choć jesienią histerycznie żądała, by premier Mateusz Morawiecki na szczycie UE zgodził się bezwarunkowo na fundusz odbudowy. Wtedy Budka twierdził, że te pieniądze są Polsce potrzebne. A teraz lider Platformy Obywatelskiej zadeklarował, że jego partia będzie „blokować czerwony ekstremizm”, kierując swe słowa do swoich niedawnych partnerów z wyimaginowanej Koalicji 276. 

– Wrzucamy w majówkę wyższy bieg – powiedział podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki ogłaszając uruchomienie mobilnych punktów szczepień, które będą otwierane w miastach wojewódzkich. W punktach można się będzie zaszczepić poza kolejnością. 

A w Sejmie nikt jeszcze nie myśli o majówce. Właśnie powołano kolejne, po Polsce 2050, koło poselskie o nazwie Polskie Sprawy.  Jego przewodniczącą została Agnieszka Ścigaj, poseł która jakiś czas temu odeszła z Kukiz’15. W skład trzyosobowego koła wszedł jeszcze polityk Porozumienia Andrzej Sośnierz i związany z Kukiz'15 Paweł Szramka. 

12 gwiazdek. Lempart już wie, co wstawić w miejsce siedmiu z nich

Marta Lempart odkrywa swoją prawdziwą rolę w grze. Miała się za siłę sprawczą, rewolucjonistkę zmieniającą jeśli nie świat, to kraj nad Wisłą, a...

zobacz więcej

Piątek. Szczerba walczy z ABN


Minęła kolejna doba o postawienia Lewicy ultimatum przez Strajk Kobiet. I nic. To chyba już koniec niechlubnej działalności tej organizacji. Chociaż dla posła KO Michała Szczerby Marta Lempart to ciągle żywe wspomnienie. Szczerba poczuł potrzebę bronić szefową Strajku Kobiet przez Piotrem Ikonowiczem, kandydatem Lewicy na RPO. Ikonowicz ocenił, że Marta Lempart stawia warunki „jak jakiś terrorysta”, który chce powiedzieć: za chwilę wysadzę waszą siedzibę. Wskazał, że wszyscy się rozglądają, „gdzie jest Marta Lempart z granatnikiem”.

Szczerba tak się zapędził w obronie Lempart, że wdał się w dyskusję z Agencją Bezpieczeństwa Narodowego. Wygląda na to, że w Agencji Bezpieczeństwa Narodowego odbędzie się po majówce kontrola posłów Szczerby i Jońskiego. Pod warunkiem, że znajdą jej siedzibę. W rzeczywistości bowiem Agencja Bezpieczeństwa Narodowego nie istnieje, o czym każdy poseł wiedzieć powinien. Także poseł Szczerba.

Niektórzy myślą, że to już ostatnie dni Borysa Budki jako lidera PO, ale są i tacy, którzy dają posłuch jego słowom. W poniedziałek Budka mówił, że trzeba zrobić wszystko, by „Wrocław przestał być eksperymentem na żywej tkance”. Tymi słowami przejął się najwyraźniej Tadeusz Grabarek, szef dolnośląskich struktur Nowoczesnej. Polityk zdradził w rozmowie z „Super Expressem”, że jego ugrupowanie zamierza odwołać w referendum prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka. Jeśli to się powiedzie, czekają nas kolejne przyśpieszone wybory samorządowe. I już dziś możemy sobie łatwo wyobrazić, jak politycy PO z Borysem Budką na czele, jadą do Wrocławia, żeby mówić o… Rzeszowie. 

A na razie liderzy Platformy, którzy wpadli w zastawioną przez siebie pułapkę, próbują się z niej jakoś wyplątać. - Odłóżmy głosowanie w Sejmie nad ratyfikacją decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE o dwa tygodnie; dajmy czas samorządom na negocjacje ws. Krajowego Planu Odbudowy – zaapelował prezydent Warszawy, wiceszef PO Rafał Trzaskowski. Najwyraźniej do Budki i jego kolegów już dotarło, że nie mogą zagłosować przeciw KPO, więc potrzebują dwóch tygodni, żeby ich wyborcy zapomnieli ich wcześniejsze deklaracje. Tymczasem minister Waldemar Buda poinformował, że Rada Ministrów przyjęła Krajowy Plan Odbudowy i ma go również już Komisja Europejska. 

Jachowicz: Platforma rozpoczęła pilne poszukiwania „kół ratunkowych”

Politycy Lewicy nazywani jeszcze wczoraj przez Platformę Obywatelską „zdrajcami”, którzy zawarli porozumienie z rządem w sprawie przyjęcia unijnego...

zobacz więcej

Sobota. Koalicja 365


Borys Budka dużo biega (startował w maratonach!) i może dlatego postanowił sięgnąć po tytuł najszybszego polityka świata. Chodzi jednak nie o sport a szybkość w zmianie stanowiska. W sobotę Borys Budka po wcześniejszych oskarżeniach Lewicy o zdradę, wezwał ją teraz wraz z całą opozycją do współpracy.

 Co jeszcze ciekawsze Budka na konferencji prasowej w Katowicach grzmiał o Unii Europejskiej jakby zamierzał zaprosić Konfederację do Koalicji 365 (koalicja, która przedstawia nowe stanowisko na każdy dzień w roku). – Nie może być tak, że – bez głosu polskiego parlamentu – o środkach wydatkowanych z KPO będą decydować wyłącznie polscy i brukselscy urzędnicy, że PE będzie miał więcej do powiedzenia, aniżeli polski parlament – mówił przewodniczący Platformy a jego wyborcy otwierali szeroko oczy ze zdumienia.

„Od 17 lat Polska współtworzy Unię Europejską. Zadbajmy o dobrą przyszłość dla Europy wolnych narodów i równych państw” – napisał prezydent Andrzej Duda w rocznicę wstąpienia Polski do UE. Możemy dodać – zadbajmy także o dobrą przyszłość dla nas samych. 4 maja w Sejmie zaplanowane jest dodatkowe posiedzenie Sejmu w sprawie Funduszu Odbudowy. Czy Lewica poprze KPO? Czy Borys Budka prześcignie w antyunijnej retoryce posłów Konfederacji? 

Pomysł rządu bardzo spodobał się Polakom. Mobilne punkty szczepień w miastach wojewódzkich cieszą się ogromną popularnością. Wiele osób ustawiało się w kolejce nich w kolejce na kilka godzin przed ich otwarciem. Szczepmy się na zdrowie! 

Zobacz także: Pod parasolami i w kapturach. Tłum chętnych do szczepienia bez zapisów    

źródło:
Zobacz więcej