RAPORT

Pogarda

Burza słoneczna uderzy w Ziemię. Jakie może mieć skutki?

Wybuchy słonecznej plazmy tworzą łuki nad powierzchnią gwiazdy (fot. SDO/NASA via Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)
Wybuchy słonecznej plazmy tworzą łuki nad powierzchnią gwiazdy (fot. SDO/NASA via Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)

Najnowsze

Popularne

Powstała na Słońcu plama spowodowała „rozbryzg” plazmy, który zmierza w kierunku Ziemi. Zjawisko znane jako burza słoneczna to tak naprawdę ekstremalne zjawisko geomagnetyczne. Cząstki słoneczne 2 maja mogą dotrzeć do naszej planety – uważają eksperci. Burze słoneczne mogą mieć wpływ na sieć energetyczną i pracę satelit.

Nowe plamy na Słońcu. Naukowcy ostrzegają przed burzami kosmicznymi

Nowe ogromne plamy na Słońcu, znajdujące się po stronie zwróconej bliżej Ziemi. Astronomowie ostrzegają przed niebezpiecznymi rozbłyskami...

zobacz więcej

Rozbryzgi na Słońcu odnotowały satelity NASA. Wybuchy plazmy przybierają kształt łuku na powierzchni naszej gwiazdy. Plamy słoneczne to ciemniejsze obszary na Słońcu, które zazwyczaj są chłodniejsze niż jego reszta. „Chłodniejsze” to zresztą niekoniecznie pasujące stwierdzenie – bowiem średnia temperatura plamy słonecznej nie przekracza 3,5 tys. stopni Celsjusza, podczas gdy na reszcie powierzchni wynosi ona około 5,5 tys. stopni.

Plamy na Słońcu


Plamy słoneczne są obszarami silnych pól magnetycznych, które są tak silne, że faktycznie powstrzymują częściowy wzrost temperatury. Jednak w miarę narastania pola magnetycznego zwiększa się ciśnienie w plamie słonecznej, co niekiedy kończy się wybuchem znanym jako rozbłysk słoneczny.

Gdy taki rozbłysk zostaje wyrzucony w przestrzeń kosmiczną, na swojej drodze może natrafić na planety.

Kosmiczne prognozy wskazują, że 2 maja burza geomagnetyczna może osiągnąć klasę G1.

Skutki burzy słonecznej


Gdy cząsteczki słoneczne zderzą się z Ziemią – co zdaniem ekspertów może zdarzyć się w niedzielę – skutkiem są wahania sieci energetycznej oraz awarie sieci satelitarnej. A to oznacza, że nasza nawigacja (GPS), smartfony i inne urządzenia elektroniczne mogą mieć problemy z działaniem. Poza tym skutki burzy nie powinny być specjalnie odczuwalne dla ludzi – a przynajmniej nie tym razem. Naukowcy są zgodni co do tego, że wystarczająco silna burza magnetyczna mogłaby być opłakana w skutkach. NASA wskazuje, że same burze słoneczne mogą trwać nawet do kilku godzin, choć konsekwencje m.in. dla ziemskiego magnetyzmu mogą utrzymywać się tygodniami.

Zobacz także: Burza słoneczna spowodowała zdetonowanie kilkudziesięciu min morskich USA

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej