RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Święto Narodowe Trzeciego Maja – dlaczego jest tak ważne? To nie tylko rocznica konstytucji

Konstytucja 3 maja ustanowiona została 230 lat temu (fot. PAP/Marcin Bielecki, Tytus Żmijewski)
Konstytucja 3 maja ustanowiona została 230 lat temu (fot. PAP/Marcin Bielecki, Tytus Żmijewski)

W poniedziałek 3 maja 2021 roku obchodzimy 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja – była ona pierwszą w Europie i drugą na świecie, niezwykle postępową konstytucją. Jak doszło do jej ustanowienia oraz jakie zawierała postanowienia? Przypominamy najważniejsze fakty z maja 1791 roku i skutki tamtych bezprecedensowych wydarzeń, o których pamiętać nie chcieli ani zaborcy, ani komuniści. Warto przypomnieć, że tego dnia obchodzimy nie tylko Święto Narodowe Trzeciego Maja, ale również święto kościelne.

Prezydent w Dniu Flagi: Biało-Czerwoną tutaj dosłownie splamiono krwią

Flaga to ogromnie istotny symbol naszej wspólnoty, tego za co Polacy walczyli – podkreśla prezydent Andrzej Duda. W niedzielę 2 maja w wywiadzie...

zobacz więcej

Majówka 2021. Jakie święto obchodzimy 3 maja?


Święto Narodowe Trzeciego Maja to polskie święto państwowe obchodzone co roku 3 maja dla upamiętnienia uchwalenia Konstytucji 3 maja. Jako święto zostało uznane już po dwóch dniach: 5 maja 1791 roku.

W czasie zaborów obce władze zakazywały celebrowania rocznicy uchwalenia konstytucji. W trudnym okresie obchody organizowała Polonia za granicami Polski. Święto ustanowione zostało w 1919 roku – krótko po odzyskaniu przez Polskę niepodległości – i obchodzone do 1946.

Przez dekady komunizmu publiczne świętowanie było ponownie zabronione. Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócono ustawą z 6 kwietnia 1990 roku.

Dzień ten jest wolny od pracy. W 2021 roku 3 maja wypada w poniedziałek.

230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Litewski Sejm przyjął rezolucję

230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja


Co właściwie wspominamy tego dnia? 3 maja 1791 roku na Zamku Królewskim w Warszawie Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja. Była drugą na świecie (po amerykańskiej) i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli.

Celem ustawy rządowej miało być ratowanie Rzeczypospolitej, której terytorium zostało uszczuplone w wyniku I rozbioru przeprowadzonego przez Prusy, Austrię i Rosję w 1772 r. Jej uchwalenie odbiło się szerokim echem w całej Europie.

Burzliwe dzieje trzeciomajowej konstytucji


W opinii znawczyni XVIII-wiecznych dziejów Polski prof. Zofii Zielińskiej, Konstytucja 3 maja stanowiła zasadniczy zwrot w porównaniu z ustrojem wcześniejszym, zdecydowanie republikańskim. Silna jak na polskie tradycje centralna władza wykonawcza, silna w niej pozycja króla, wreszcie istotne prerogatywy, jakie zachowywał władca w Sejmie, przesądzają o tym, że ustrój stworzony przez ustawę rządową możemy uznać za monarchizm, którego granice wyznaczała konstytucja, a więc za monarchizm konstytucyjny.


Dokładnie sto lat po tamtych wydarzeniach, w 1891 roku, Jan Matejko namalował „Konstytucję 3 maja”. Obraz podarował Zamkowi Królewskiemu w Warszawie, gdzie dziś można go oglądać.

Czy 3 maja to święto kościelne?

Dzień Flagi – święto 2 maja. Jak należy je obchodzić?

2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To święto ze stosunkowo młodą tradycją, ustanowione zaledwie kilkanaście lat temu. W...

zobacz więcej

3 maja to jednak nie tylko rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja i święto narodowe, ale również uroczystość liturgiczna obchodzona w Kościele katolickim jako święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości biskupi polscy zaproponowali Watykanowi ustanowienie święta Maryi Królowej Polski właśnie 3 maja, aby podkreślić związek tego święta z pierwszą polską konstytucją uchwaloną 3 maja 1791 przez Sejm Czteroletni.

Pod okupacją i w czasach PRL także i to święto było objęte zakazem.

Zobacz także: Wolne od pracy 1 maja. Czy należy się dodatkowy dzień urlopu?

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej