RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Premier w Wilnie: Wspieramy Ukrainę i Białorusinów w ich walce o demokrację

Wspieramy Ukrainę i Białorusinów w ich walce o demokrację i wolność; poprawa sytuacji na Wchodzie jest miarą naszego realizmu – powiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu w Wilnie z premier Litwy Ingridą Simonyte. Na wspólnej konferencji prasowej szef polskiego rządu podkreślił, że kontekst NATO i UE jest pierwszoplanowy.

Litwa świętuje 30-lecie odzyskania niepodległości. Nauseda dziękuje Dudzie

Dziękuję Andrzejowi Dudzie za pamięć o cenie naszej wolności, którą zdobyliśmy 30 lat temu, 13 stycznia – napisał na Twitterze prezydent Litwy...

zobacz więcej

– Twardo stoimy na bazie obrony zasad prawa międzynarodowego i stabilności oraz integralności państw w tej części Europy i na świecie – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Wspólna rocznica


Szef polskiego rządu stwierdził, że w przededniu 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja warto wspomnieć, że prawie wszystkie sejmiki na Litwie opowiedziały się za konstytucją i „późniejsza walka o utrzymanie niepodległości Rzeczypospolitej Obojga Narodów była naszą wspólną walką”.

– Język tradycji jest jednym z języków, które dobrze rozumieją nasze oba narody, ale to nie język tradycji nas przede wszystkim dzisiaj łączy, ale język przyszłości – dodał premier Morawiecki podczas konferencji prasowej w Kancelarii Rządu Republiki Litewskiej, gdzie spotkał się z premier Simonyte najpierw w cztery oczy, a potem w szerszym gronie.

Inwestycje zbliżające oba kraje


Mateusz Morawiecki ocenił, że „dobrze rozumiemy naszą wspólną przyszłość w kontekście europejskim, w kontekście bezpieczeństwa”. Zwrócił uwagę, że dlatego wszystkie inwestycje, także infrastrukturalne, o których w niedzielę rozmawiano podczas jego wizyty, w tym połączenia gazowe, czy połączenie elektroenergetyczne między Polską i Litwą - LitPol Link, a także transportowe, jak Rail Baltica czy Via Carpatia, to „wielkie infrastrukturalne dzieła, można tak rzec, które nasze narody jeszcze bardziej ze sobą przybliżą”. Premier RP zwrócił też uwagę na Dzień Flagi oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą, którym złożył z tej okazji życzenia, także Polakom na Litwie.

230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Litewski Sejm przyjął rezolucję

Litewski Sejm przyjął rezolucję o upamiętnieniu 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja i Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów. Opowiedziało...

zobacz więcej

Premier Litwy mówiła na wspólnej konferencji prasowej, zorganizowanej w przeddzień 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, że to wydarzenie było ważne nie tylko dla Polski i Litwy, ale także dla całej Europy.

– Dzisiaj oba państwa Litwa i Polska jesteśmy członkami Unii Europejskiej, razem budujemy swoją przyszłość także w Unii Europejskiej. Ten kamień węgielny, na którym opiera się pomysł Unii jest niezwykle ważny i symboliczny –zaznaczyła.

Podkreśliła, że bilateralne stosunki Litwy i Polski są „doskonałe"; dziękowała premierowi Morawieckiemu za działania podejmowane dla wzmocnienia relacji obu państw, także wzmocnienia współpracy wojskowej i obronnej.

CZYTAJ TAKŻE: Premier w „Politique internationale” o sprawdzianie dla europejskiej solidarności

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej