RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Obajwy po przejściu COVID-19, które mogą niepokoić

Osoby, które chorowały na COVID-19, potrzebują czasu, by wrócić do formy (fot. Shutterstock/fizkes)
Osoby, które chorowały na COVID-19, potrzebują czasu, by wrócić do formy (fot. Shutterstock/fizkes)

U osób, które przeszły COVID-19, może przez dłuższy czas występować nadmierna męczliwość, zmniejszenie wydolności fizycznej, bóle głowy i kłopoty z koncentracją – powiedział specjalista chorób wewnętrznych, kardiolog prof. Piotr Jankowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Kiedy szczepionki dla nastolatków? Wniosek do Europejskiej Agencji Leków

Niemiecka firma biotechnologiczna BioNTech poinformowała w piątek, że wraz ze swym amerykańskim partnerem Pfizer złożyła wniosek do Europejskiej...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Profesor przyznał, że pojawiają się sygnały o ozdrowieńcach mających niską temperaturę, znacznie poniżej 36,6 stopni Celsjusza, a u niektórych często 35 czy nawet 34 stopnie. Wyjaśnił, że może to świadczyć o deregulacji systemów odpowiadających za homeostazę, czyli za równowagę wszystkich procesów w organizmie.

Zdaniem naukowca nie ma jednak powodu do niepokoju – niska temperatura u pacjentów po COVID-19 po dłuższym czasie wróci do normy.

W pierwszych tygodniach po przebyciu infekcji COVID-19 obniżona temperatura może występować nawet u około 20 proc. pacjentów. W kolejnych tygodniach odsetek ten stopniowo maleje – zaznaczył prof. Piotr Jankowski.

Wśród innych objawów, które mogą utrzymywać się dość długo po przebyciu COVID-19, ekspert wymienił zmniejszenie wydolności fizycznej, męczliwość, osłabienie, kołatania serca, duszności, trudności z koncentracją, bóle głowy, w pojedynczych przypadkach kłopoty z pamięcią.

Potrzebny ruch i zdrowa dieta


– Współczesna medycyna nie zawsze dysponuje pigułką sprawiającą, że wymienione objawy ustąpią po jej zastosowaniu – przyznał ekspert. – Zdrowy, uregulowany i higieniczny styl życia oraz urozmaicona, zdrowa dieta, a przede wszystkim regularna aktywność fizyczna, przyspieszają powrót do normy, do dobrego samopoczucia – radził i przypomniał, że w wielu przypadkach pomóc może wdrażany właśnie program rehabilitacji dla ozdrowieńców.

– Przy znacząco nasilonych objawach lub gdy objawy te długo nie ustępują konieczna może okazać się szczegółowa diagnostyka. W takich przypadkach trzeba sprawdzić, czy za tymi objawami nie kryje się inna niż COVID-19 groźna choroba, która właśnie się ujawniła. Niektóre z wymienionych symptomów mogą być też objawem poważnego powikłania spowodowanego przez COVID-19 – zwrócił uwagę krakowski kardiolog.

CZYTAJ TAKŻE: „Zaszczep się w majówkę”. Ogromne zainteresowanie akcją [WIDEO]

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej