RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

KGHM świętuje urodziny. Życzenia od prezydenta i premiera

KGHM świętuje 60. urodziny (fot. KGHM)
KGHM świętuje 60. urodziny (fot. KGHM)

KGHM obchodzi jubileusz 60-lecia. Gratulacje dla giganta polskiego przemysłu i pierwszego producenta srebra na świecie oraz pierwszego producenta miedzi w Europie złożyli prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.

Moody's utrzymuje rating Polski na poziomie „A2”

Agencja Moody's potwierdziła długoterminowy rating Polski w walucie obcej na poziomie „A2”, a jego perspektywa jest stabilna – podała agencja w...

zobacz więcej

1 maja 1961 roku powstał Kombinat Górniczo-Hutniczy Miedzi w Lubinie na Dolnym Śląsku. Spółka obchodzi w tym roku jubileusz 60-lecia utworzenia.

– KGHM Polska Miedź to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek polskiej gospodarki. Należą Państwo do ścisłej światowej czołówki producentów miedzi i srebra. Dają przykład, jak dobrze wykorzystywać rodzimy potencjał, rozwijać polską myśl techniczną, kierować się patriotyzmem gospodarczym i dokonywać ekonomicznej ekspansji w skali globalnej. W imieniu Rzeczypospolitej składam Państwu wyrazy głębokiego uznania – mówił prezydent RP Andrzej Duda.

Do życzeń przyłączył się też premier Mateusz Morawiecki. – KGHM to szlachetny stop globalnej wizji i polskiej tradycji. Dlatego diamentowy jubileusz KGHM jest ważnym wydarzeniem zarówno dla krajowego górnictwa, jak i całego polskiego społeczeństwa. Dzieje KGHM to odważne pokonywanie przeciwności oraz konsekwentne budowanie marki o globalnym zasięgu – podkreślił szef rządu.

KGHM opracowuje nowe rozwiązania wydobywcze, produkuje i tworzy własne urządzenia oraz maszyny do obsługi kopalń i hut. W firmie powstają również projekty związane z zastosowaniem uczenia maszynowego oraz sztucznej inteligencji. Jak napisano w komunikacie spółki, jubileusz 60-lecia to okazja do podkreślenia znaczenia firmy na arenie międzynarodowej.

– Jubileusz to 60 lat ciężkiej pracy wielu tysięcy ludzi, pracowników KGHM. To jest wielkie doświadczenie pokoleniowe. Jan Wyżykowski zrobił pierwszy krok, a za nim poszli kolejni odkrywcy i wizjonerzy. Powstawały kolejne oddziały, wprowadzaliśmy innowacje w produkcji, planowaliśmy kolejne inwestycje. Teraz przed nami kolejne lata ciężkiej pracy. Nie jest łatwiej, ale wiemy, że przyszłość jest z miedzi – powiedział prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A. Marcin Chludziński.

Rewelacyjne dane Eurostatu. Polska z najlepszym wskaźnikiem w UE

W marcu 2021 roku bezrobocie w Polsce utrzymywało się na najniższym poziomie w Unii Europejskiej – poinformowało Stałe Przedstawicielstwo RP przy...

zobacz więcej

Dbanie o środowisko naturalne


Chludziński podkreślił, że obecnie KGHM to firma, która ma ogromny wpływ na polską i światową gospodarkę, dlatego miedziowy gigant z wizją bezpiecznej przyszłości dba o jakość produkcji i środowisko naturalne.

Jak podano, jubileusz KGHM to okazja do podkreślenia znaczenia firmy na arenie międzynarodowej. „Miedziany gigant dzięki zaangażowaniu pracowników sięga po nowe technologie, opracowuje nowe rozwiązania wydobywcze, produkuje i tworzy własne urządzenia oraz maszyny do obsługi kopalń i hut. W firmie powstają również projekty związane z zastosowaniem w KGHM uczenia maszynowego oraz sztucznej inteligencji” – napisano w komunikacie.

W ramach jubileuszu KGHM uruchomi program „Dolina Miedziowa”, którego celem będzie wsparcie rozwoju innowacji w spółce. Firma będzie rozwijać współpracę ze startupami. Już udało się rozpocząć projekt dotyczący przygotowania dla pracowników KGHM inteligentnego kasku. Urządzenie ma wzmocnić bezpieczeństwo załogi.

„KGHM pomimo pandemii realizuje strategię i ma określoną wizję rozwoju. W spółce realizowane są projekty fotowoltaiczne i wizjonerskie plany związane z Odnawialnymi Źródłami Energii. Na koniec 2020 roku 22,42 proc. ogólnego zużycia energii w KGHM pochodziło ze źródeł własnych, wliczając w to produkcję z bloków gazowo-parowych” – czytamy w komunikacie. Wydobywana przez KGHM miedź jest podstawą wielu technologicznych innowacji, w szczególności opartych o „zieloną energię”. Na surowcu oparte są elektrownie fotowoltaiczne czy samochody elektryczne, które zawierają 4-krotnie więcej miedzi niż spalinowe. Szacuje się, że zapotrzebowanie na miedź podwoi się w ciągu najbliższych 20-30 lat.

9 maja w Telewizji Polskiej wyemitowany zostanie odcinek Familiady z udziałem pracowników KGHM, którzy zmierzą się z gwiazdami TVP – podano w komunikacie. „W 60-letniej historii KGHM Polska Miedź S.A. jest bardzo dużo ważnych dat, warto przypomnieć kilka z nich: 1 maja 1961 r. – utworzenie przedsiębiorstwa Kombinat Górniczo-Hutniczy Miedzi w Lubinie; 12 września 1991 r. – przekształcenie w spółkę Skarbu Państwa; 10 lipca 1997 r. debiut na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Zagłębie Miedziowe swój rozwój zawdzięcza przełomowemu odkryciu złoża rudy miedzi. 23 marca 1957 roku dokonał tego dr Jan Wyżykowski” – napisano w komunikacie.

źródło:
Zobacz więcej