RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Budowa kanału na Mierzei. Wykonawca kładzie pierwszy asfalt [WIDEO]

Pierwsze asfalty na budowie przekopu Mierzei Wiślanej  (fot. YouTube/Polska Morska)
Pierwsze asfalty na budowie przekopu Mierzei Wiślanej (fot. YouTube/Polska Morska)

W rejonie budowy kanału na Mierzei Wiślanej powstaje nowa droga 501. Droga będzie przebiegać przez dwa nowe mosty. W ich rejonie oraz w podporach trwa wykonywanie zasilania, które pozwoli na naprzemienne zamykanie i otwieranie mostów. Dzięki temu zostanie zachowana ciągłość ruchu samochodowego przez Mierzeję – podał w piątek Urząd Morski w Gdyni.

Atom jak CPK i Mierzeja Wiślana. Opozycja ma nowy cel ataku

Deklaracja wsparcia USA dla budowy elektrowni atomowej w Polsce była jednym z najważniejszych efektów spotkania prezydentów Andrzeja Dudy i Donalda...

zobacz więcej

Intensywne prace toczą się też w obrębie Zatoki Gdańskiej, kanału żeglugowego czy sztucznej wyspy.

– Prace na budowie drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską idą zgodnie z harmonogramem. W kwietniu podpisaliśmy umowę na II etap tego przedsięwzięcia: możemy więc powiedzieć, że większość projektu jest w realizacji. W 2023 r. planujemy zakończyć tę inwestycję – podkreślił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Budowa mostów


W komunikacie przesłanym w piątek PAP inwestor, czyli Urząd Morski w Gdyni podał, że w ciągu budowanej drogi 501 powstają dwa nowe mosty. Obecnie prowadzone są prace związane z montażem konstrukcji stalowej elementów mechaniki i hydrauliki mostu północnego. Na moście południowym wykonano zaś nawierzchnie na kapach chodnikowych i na jezdni. Zamontowano bariery energochłonne i balustrady oraz przeprowadzono próby szczelności instalacji hydraulicznych i zasilania.

Aby mosty mogły się obracać, potrzebna będzie moc 100 kW. Tyle samo potrzeba do zasilania wszystkich odbiorów, które znajdują się w ich podporze. – Postawiliśmy już stację transformatorową i podłączamy wszystkie odbiory oraz zasilanie ze złącza kablowego – wyjaśniła Dorota Serek, kierownik Robót Elektrycznych i Telekomunikacyjnych w konsorcjum NDI/Besix. Dodała, że jednocześnie budowany jest kapitanat, w którym powstają instalacje elektryczne.

Budowa przekopu Mierzei Wiślanej rozpoczęła się od usunięcia kolizji z sieciami elektroenergetycznymi i telekomunikacyjnymi. W tym celu wykonano dwa przewierty sterowane - jeden na części południowej, a drugi na północnej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej