RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Chiński turniej w szachach. Sukces Dudy

Jan-Krzysztof Duda wygrał rywalizację w szachach szybkich (fot. PAP/EPA)
Jan-Krzysztof Duda wygrał rywalizację w szachach szybkich (fot. PAP/EPA)

Arcymistrz Jan-Krzysztof Duda wygrał rywalizację w szachach szybkich, a w klasyfikacji sumarycznej był drugi w chińskim turnieju Shenzhen Evening News Cup. Zwyciężył reprezentant gospodarzy Yu Yangyi. Polak wyprzedził Węgra Richarda Rapporta i innego Chińczyka Wei Yi.

Polski inżynier wymyślił nowe szachy. Zainspirował go Kreml

Profesor Politechniki Krakowskiej dr hab. inż. Zbigniew Kokosiński opracował nowy sposób rozgrywania partii szachowej. Uczelnia przekonuje, że...

zobacz więcej

Dwa turnieje w chińskim Shenzhen z udziałem czwórki młodych arcymistrzów ze światowej czołówki odbywały się od czwartku do soboty w ramach corocznego cyklu The Belt and Road.

Gospodarzy reprezentowali dwaj utytułowani reprezentanci Chin, trzeci szachista tego kraju 22-letni Wei Yi (20. miejsce w rankingu FIDE, 2732) i czwarty, 27-letni Yu Yangyi (33. FIDE, 2709). Ich rywalami byli najlepszy arcymistrz węgierski, 25-letni Richard Rapport (11. FIDE, 2763) oraz 23-letni Polak (22. FIDE, 2729).

Turnieje rozgrywane były w formule hybrydowej. Zawodnicy z Chin grali w Shenzhen pod nadzorem sędziów, a Europejczycy – z domu, nadzorowani dwiema kamerami.

Sobotni turniej szachów błyskawicznych zakończył się zwycięstwem Dudy, który zdobył 5 punktów – wygrywając cztery partie i dwie remisując. O dwa punkty wyprzedził Yu.

Puchar Polski odbędzie się w internecie

Wirus z Wuhan pokrzyżował plany także szachistom. Przez pandemię koronawirusa nie odbywają się najważniejsze turnieje w Polsce i na świecie.

zobacz więcej

Wcześniej, w turnieju szachów szybkich zwyciężył Yu – 4,5 pkt, a reprezentant Polski podzielił drugie miejsce z Rapportem – po 3 pkt.

W sumarycznej klasyfikacji turniej zakończył się wygraną Yu, a Duda zajął drugą pozycję, za którą otrzymał 18 tys. dolarów z ogólnej puli 72 tys. Na kolejnych pozycjach znaleźli się Rapport i Wei Yi.

– Turniej był dla mnie o tyle trudny i specyficzny, że graliśmy od 9 rano czasu polskiego, do czego nie jestem przyzwyczajony. (…) Do tego wszyscy moi przeciwnicy należą do tych, którzy mi „nie leżą”. Dlatego cieszę się z wyniku i z faktu, że wreszcie udało mi się pokonać Wei Yi. To ostatni zawodnik ze światowego topu, którego dotychczas jeszcze nie pokonałem, choć rywalizujemy ze sobą od dziecka. Tym razem wygrałem z nim wszystkie cztery pojedynki – wszystkie po bardzo ciekawej grze z obydwu stron – skomentował dla Polskiej Agencji Prasowej.

Wy śpicie, a ja muszę/chcę grać! ;-) Dziś od 9 rano grałem turniej szachów błyskawicznych w ramach "The Belt and Road...

Pubblicato da Jan-Krzysztof Duda su Sabato 1 maggio 2021

Carlsen i So zagrają w finale. Wyniki Champions Chess Tour

Norweg Magnus Carlsen pokonał Francuza Maxime'a Vachier-Lagrave po dogrywce, a Amerykanin Wesley So wygrał z Tejmurem Radżabowem z Azerbejdżanu w...

zobacz więcej

– Chiny to obecnie światowa potęga. W szachach kobiecych dominują, natomiast w męskich ich reprezentanci należą do faworytów każdych zawodów. Janek na początku swojej kariery miał z nimi ogromne kłopoty, ale po wyjeździe na ten sam turniej The Belt and Road w 2018 roku przełamał się i od tej pory radzi sobie ze „szkołą chińską” wyśmienicie – powiedział Adam Dzwonkowski ze sztabu Dudy.

Sukces rekompensatą za niezadowalający start w innym turnieju


– Ciekawe, że dwie partie z Wei Yi rozgrywane były w wariancie partii Najdorfa, który w poniedziałek Janek grał czarnymi z Magnusem Carlsenem w New In Chess Classics. Obaj zawodnicy przez kolejne kilka dni go „rozpracowywali”, ale to praca Dudy i jego trenera arcymistrza Kamila Mitonia przyniosła efekt w postaci dwóch wygranych czarnymi –podsumował Dzwonkowski.

Dobry wynik w chińskim turnieju to dla najlepszego polskiego szachisty rekompensata za niezadowalający start w turnieju online New In Chess Classics, w którym odpadł w eliminacjach. W pierwszym dniu uzyskał 2,5 pkt z pięciu partii, w drugim zaledwie punkt i nie pomogła dobra gra w trzecim, dniu 23. urodzin Dudy, w którym zgromadził 3,5 pkt.

Spektakularny triumf Polaka na szachowym superturnieju

Arcymistrz Radosław Wojtaszek triumfował w rozegranym na wyspie Man, najsilniej obsadzonym w 2018 roku, otwartym turnieju szachowym. Polak był...

zobacz więcej

– Zacząłem przeciętnie, bo uzyskałem 50 procent. Znowu zacząłem od porażki – za bardzo próbowałem wygrać z młodym Praggnanandhaą, potem odegrałem się pokonując Wesleya So. Po pierwszym dniu końca świata nie było, ale następnego brzemienna w skutkach była przegrana z indyjskim arcymistrzem Viditem, który do tej pory wyjątkowo mi leżał. Po tej porażce straciłem jakby kontrolę nad tym co robię i do końca rundy już się nie podniosłem – mówił Duda.

– W ostatnim dniu, by awansować do ósemki, musiałem zdobyć pięć punktów z pięciu partii. Zadanie teoretycznie wykonalne, ale praktycznie niemożliwe. Chociaż z Carlsenem w pewnym momencie wygrywałem, widziałem ten decydujący ruch, ale myślałem, że drugi też wygrywał. Byłem w błędzie, z uwagi na obronę, którą wynalazł Magnus. Nie udało się. W remisowej, można powiedzieć, partii z Hikaru Nakamurą też w końcówce wygrywałem, ale przeoczyłem tę możliwość i partia nie przyniosła rozstrzygnięcia. W dwóch ostatnich partiach zwyciężyłem, ale szanse zaprzepaściłem w drugim dniu – ocenił arcymistrz z Wieliczki.

Zobacz także: Jan-Krzysztof Duda wywalczył w Sankt Petersburgu tytuł wicemistrza świata w szachach błyskawicznych


Carlsen i Nakamura awansowali w następnych dniach do finału. W sobotę i niedzielę rozstrzygną między sobą kwestię zwycięstwa w piątym turnieju cyklu Champions Chess Tour.

Do końca maja Duda nie ma na razie w planach żadnego turnieju. W lipcu czeka go natomiast występ w Pucharze Świata w Soczi, w klasycznej formule. To będzie dla niego pierwszy od dłuższego czasu poważny test turniejowy przy szachownicy.

źródło:

Zobacz więcej