RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Polityk Zielonych: Niemcy bezwarunkowo popierają  budowę NS2. To błąd

Według niemieckiej ekspertki pobłażanie ws. NS2, tylko rozzuchwala Putina (fot. Getty Images)
Według niemieckiej ekspertki pobłażanie ws. NS2, tylko rozzuchwala Putina (fot. Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Viola von Cramon, czołowa ekspertka w RFN od Rosji uważa, że „kiedy Putin dostaje od Niemiec wszystko czego żąda, jeszcze bardziej się rozzuchwala”. W rozmowie z PAP europosłanka niemieckich Zielonych zaznaczyła, że jej kraj  „musi być bardziej stanowczy. Póki jeszcze mamy możliwość”. Przykładem ustępliwości Berlina jest według niej bezwarunkowe poparcie dla gazociągu Nord Stream 2.

Bloomberg: Niemieccy Zieloni są zagrożeniem dla przyszłości Nord Stream 2 

To nie sankcje UE zatrzymają kontrowersyjny Nord Stream 2 – zauważa Bloomberg, twierdząc, że wpływ na przyszłe losy rosyjskiego projektu mogą...

zobacz więcej

– Nie sądzę, żeby Putin bardziej nas szanował wtedy, kiedy dostaje od nas wszystko, czego się domaga. Jest raczej na odwrót. Poczuł krew i będzie dalej się wgryzał w Ukrainę. Nadal będzie wywierał presję na sąsiednie kraje. Tam gdzie ma możliwość dba o to, żeby destabilizować – ocenia von Cramon, jedna z czołowych ekspertek w RFN od Rosji.

Według niej, przykładem ustępliwości Berlina jest bezwarunkowe poparcie dla gazociągu Nord Stream 2.

– Musimy być bardziej stanowczy. Bo co niby mogłoby się stać? Przecież nie zakręcą nam gazu. To jest ich jedyne i najważniejsze źródło dochodów. Nie zrobią tego teraz. Ale jeśli demonstrujemy gotowość do jeszcze większego uzależniania się od dostaw bezpośrednio z Rosji, to stajemy się bardziej podatni na szantaż
Zaznacza też, że z punktu widzenia polityki energetycznej gazociąg NS2 jest zbędny.

Według niej, przepustowość istniejących połączeń jest większa niż tego Niemcy potrzebują.  – Dodatkowo, można wykorzystywać magazyny na Ukrainie do przechowywania gazu. Jest to kraj znacznie łatwiejszy we współpracy niż Rosja. Byłaby to zatem rozsądna strategia - stawiać na bliższą współpracę z Ukrainą, dopóki potrzebujemy gazu – proponuje Viola von Cramon.

Sukces polskich europosłów. Jest rezolucja ws. wraków i broni na dnie Bałtyku [WIDEO]

Parlament Europejski wzywa UE do oczyszczenia Bałtyku z wraków i broni chemicznej z czasów II wojny światowej. Rezolucja jest efektem działań...

zobacz więcej

Sprzeciw Zielonych


 Pytana, skąd w Niemczech tak zdecydowane poparcie dla gazociągu i – generalnie – dla współpracy z Rosją, zastrzega, że jej partia od początku sprzeciwiała się realizacji projektu argumentując, że jest to inicjatywa antyunijna – wymierzona przeciwko wielu krajom członkowskim.

– Jednak we wszystkich pozostałych partiach – Lewicy, AfD, FDP, CDU/CSU czy SPD – jest wyraźna większość popierająca NS2. Częściowo wynika to z niewiedzy i nieznajomości Rosji. Z posługiwania się kliszą myślową: a przecież Ameryka wcale nie jest lepsza. Moim zdaniem, jeśli chcemy kiedyś mieć stabilizację i pokój w pośrednim sąsiedztwie, to wytykanie palcem USA w niczym nie pomaga – podkreśla polityk Zielonych.

Zaznaczyła, że „podatność na taką narrację wynika z częściowej amnezji historycznej. Przejawia się ona w powtarzaniu mantry: musimy dogadać się z Rosją z powodu historii.  Z jakiegoś powodu niemieckie podręczniki do historii uczą, że najważniejszą rzeczą na świecie są dobre stosunki z Rosją. Promują pewną formę specjalnego traktowania, podporządkowywania się Moskwie, niezależnie od tego, co ona robi”.

Nord Stream 2 dzieli UE i NATO. Rau: Biden to wie

USA nadal postrzegają Nord Stream 2 jako szkodliwy, zły interes dla Europy; administracja prezydenta Joe Bidena jest świadoma, że ten projekt...

zobacz więcej

Współpraca z sąsiadami


  – Tymczasem jako sąsiedzi Polski, jako ci, którzy zostawiliśmy po sobie ogrom ludzkiej tragedii i zniszczeń w Polsce, krajach bałtyckich, na Białorusi i Ukrainie, powinniśmy się troszczyć w pierwszej kolejności o te kraje, a nie Rosję – postuluje europosłanka.

Zapowiada też, że jeśli jej partia dojdzie po jesiennych wyborach do władzy w RFN, to zmieni podejście wobec Kremla.

– Musimy być bardziej stanowczy. Póki jeszcze mamy możliwość. Obecny rząd na to się nie decyduje częściowo z dezorientacji, częściowo ze strachu przed konfliktem. Jednak to ciągłe ugłaskiwanie do niczego nie prowadzi. Musimy postawić konkretne warunki dot. Ukrainy i Nawalnego i jeśli nie zostaną one spełnione – zaostrzyć sankcje. Jednocześnie, opowiadamy się za rozszerzeniem współpracy ze społeczeństwem obywatelskim – domaga się von Cramon.

Według wtorkowego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez ośrodek Civey dla „Spiegla” Zieloni są najpopularniejsza partią w Niemczech i wyraźnie wyprzedzają chadecję Angeli Merkel.

Zobacz także: „Budowa Nord Stream 2 to podarowanie Rosji kolejnego instrumentu szantażu”    

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej