RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Na majówkę do lasu. Lasy Państwowe rozszerzają program dla miłośników przyrody

Hotele zamknięte na majówkę? Lasy Państwowe mają odpowiedź. 1 maja dla miłośników bushcraftu, surwiwalu i po prostu leśnych przygód udostępniają ponad 600 tys. hektarów lasów w 425 nadleśnictwach w całej Polsce. To potężne rozszerzenie programu pilotażowego uruchomionego w 2019 roku. Na antenie TVP Info o tym, jak przygotować się do nocowania w lesie, co spakować i jak bezpiecznie przygotować jedzenie – opowiada trener edukacji w terenie Józef Borowski.

Serial z życia czarnych bocianów. Dramatyczne sceny w kamerze leśników [WIDEO]

Oto serial, którego scenariusz pisze natura – zapowiadają opublikowane właśnie w mediach społecznościowych wideo Lasy Państwowe. Regionalna...

zobacz więcej

Jak odpowiednio przygotować się do nocowania w terenie? Jak podgrzewać jedzenie, by było to bezpieczne także dla otoczenia i nie stwarzało zagrożenia pożarowego? O tym w TVP Info opowiada doświadczony trener terenowej edukacji.

– W plecak możemy spakować się nawet do siedmiu dni. Musimy pamiętać, żeby plecak był dobrze skompresowany – podkreśla Józef Borowski. Na wyposażeniu jego plecaka z zewnątrz przytroczone: saperka, karimata i woda. Co znajduje się w środku? O tym więcej w materiale wideo na górze artykułu.

Nocowanie w lasach państwowych


Wybierając się do „leśnego hotelu” należy jednak pamiętać, że w lesie nie ma kranów, bieżącej wody, restauracji czy parkingu. Są za to: wspaniała przyroda, dzikie zwierzęta czy owady i nie zawsze sprzyjające warunki atmosferyczne. „Akcja »Zanocuj w Lesie« skierowana jest przede wszystkim do osób przygotowanych do bytowania w trudnych warunkach terenowych” – podkreślają Lasy Państwowe .

Należy pamiętać, że w lesie można się spotkać z dziką przyrodą w całej okazałości – zarówno tej pięknej, jak i niebezpiecznej stronie.

Należy także pamiętać, że rozpalenie ogniska możliwe jest tylko w miejscach do tego wyznaczonych przez nadleśniczego. Leśnicy przygotowali specjalny poradnik, w którym przypominają najważniejsze zasady bezpiecznego bushcraftowania.

Kliknij, by powiększyć (Źródło: Lasy Państwowe)

„Zanocuj w lesie” – sprawdź mapę dozwolonych terenów


Mapa obszarów objętych programem „Zanocuj w lesie” dostępna jest na stronach Lasów Państwowych

Na kanale YouTube eksperci odpowiadają także na najczęściej zadawane pytania.


Zobacz także: „Czarny książę” i jego przeciwieństwo. Równowaga w polskich lasach musi być [WIDEO]

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej