RAPORT

Atak na Jana Pawła II

Asteroida uderza w Ziemię, Polska w strefie zniszczenia. NASA pokazała symulację

Symulacja NASA pokazuje ogromne zniszczenia po uderzeniu asteroidy także w Polsce (fot. jpl.nasa.gov)
Symulacja NASA pokazuje ogromne zniszczenia po uderzeniu asteroidy także w Polsce (fot. jpl.nasa.gov)

Najnowsze

Popularne

19 kwietnia teleskopy „zarejestrowały” nieznany dotąd obiekt w kosmosie. Asteroida otrzymała nazwę 2021 PDC. Eksperci NASA szybko obliczyli, że stanowi ona potencjalne zagrożenie dla Ziemi – orbity asteroidy i naszej planety przecinają się i w październiku tego roku może dojść do zderzenia. To wszystko zupełnie zmyślony scenariusz, przygotowany przez NASA w jednym celu – odpowiedzieć na pytanie: Co stanie się, jeśli asteroida uderzy w Ziemię? Profesjonalna symulacja pokazuje, że olbrzymie zniszczenia mogłyby dosięgnąć znaczną część Europy i Polskę.

Armagedon? NASA uderzy w asteroidę pędzącą ku Ziemi. Podano termin misji DART

Ten scenariusz przypomina „Armagedon” z Brucem Willisem. Ale NASA planuje jeszcze bardziej szalone rozwiązanie. Jej celem jest uchronić Ziemię...

zobacz więcej

Amerykańska Agencja Kosmiczna zorganizowała konferencję naukową Planetary Defense Conference Exercise, której celem było przeprowadzenie eksperymentu – zbadanie skutków ewentualnego uderzenia asteroidy w Ziemię.

Planetary Defence Conference


Naukowcy wymyślili fikcyjną planetoidę, a także określili cały scenariusz wydarzeń. Choć zagrażający Ziemi obiekt realnie nie istnieje, przez uczestników konferencji traktowany był śmiertelnie poważnie. W czasie ćwiczenia analizowano trajektorię asteroidy oraz szkody, jakie może wywołać jej uderzenie.

2021 PDC – bo taką nazwę nadano asteroidzie – zostaje „wykryta” 19 kwietnia w odległości 57 milionów kilometrów od Ziemi. Dzień później jej istnienie zostaje „potwierdzone”. 26 kwietnia – pierwszego dnia konferencji Planetary Defence – prawdopodobieństwo katastrofy szacowane jest na 5 procent.

Systemy JPL’s Sentry oraz CLOMON wyznaczyły datę zderzenia na 20 października 2021 roku.

Źródło: jpl.nasa.gov

To dopiero wstępne szacunki naukowców, które doprecyzowane zostaną jeszcze w kolejnych dniach konferencji. Z pierwszych informacji wynika też, że planetoida ma około 120 metrów długości (choć tu wyliczenia wahają się między 35 a nawet 700 metrów).

Potężne zniszczenia w Polsce


Na podstawie wstępnych założeń eksperci ocenili, że 2021 PDC uderzyłaby w środkową Europę, a strefę uderzenia wskazano jako elipsę o obszarze 800 na 250 km, rozciągającą się z północnego zachodu na południowy wschód.

Źródło: jpl.nasa.gov

Na tym etapie obliczeń wykazano, że efekt uderzenia asteroidy dotarłby także do Polski, czyniąc potężne zniszczenia
. W kolejnych dniach (konferencja trwała do 30 kwietnia) zawężono strefę uderzenia do dość precyzyjnego obszaru na pograniczu Niemiec, Austrii i Czech.

Źródło: jpl.nasa.gov

Podkreślmy raz jeszcze: to zupełnie fikcyjny scenariusz, mający na celu zebranie doświadczenia i opracowanie mechanizmów zapobiegania potencjalnej katastrofie.

NASA chce uchronić Ziemię przed armagedonem


Równolegle NASA pracuje nad zupełnie realnym rozwiązaniem, które ma uchronić Ziemię przed zagładą. Agencja w lipcu tego roku rusza z misją DART (ang.: Double Asteroid Redirection Test). To specjalna broń, która ma „kopnąć” przemierzającą kosmos asteroidę Didymos. Wykorzysta przy tym impaktor kinetyczny.

Zobacz także: SpaceX rozwiązało bolączkę astronautów. Polski inżynier NASA o kulisach lotu na ISS
teraz odtwarzane
Polski inżynier opowiada o pracy w NASA i kulisach startu rakiety Falcon 9

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej