RAPORT

Atak na Jana Pawła II

Misja marsjańskiego drona przełużona. Ingenuity wykona kolejne loty

Ingenuity będzie wykonywał loty jeszcze co najmniej przez miesiąc  (fot. PAP/EPA/NASA/JPL-Caltech)
Ingenuity będzie wykonywał loty jeszcze co najmniej przez miesiąc (fot. PAP/EPA/NASA/JPL-Caltech)

Przebywający na Marsie dron Ingenuity będzie odbywał tam loty co najmniej miesiąc dłużej niż pierwotnie planowano – poinformowała w piątek NASA. Do tej pory ten miniaturowy helikopter wykonał cztery udane loty.

Naukowcy: Na Marsie są niezbędne składniki, by istniało tam życie

Analiza pochodzących z Marsa meteorytów pokazuje, że pod powierzchnią planety obecne są substancje, które mogą podtrzymywać życie mikroorganizmów....

zobacz więcej

Ingenuity to nazwa niewielkiego helikoptera – bezzałogowego drona. Został on przetransportowanego na Marsa przez łazik Perseverance, który wylądował na Czerwonej Planecie 18 lutego. Misja drona miała zakończyć się na początku maja po odbyciu pięciu lotów. NASA zdecydowała jednak, że będzie on wykonywał loty jeszcze co najmniej przez miesiąc.

Pierwsze dwa loty Ingenuity były wznoszeniem się w pionie. Dopiero trzecia próba, wykonana 26 kwietnia, była lotem w poziomie, a Ingenuity przez 80 sekund osiągnął szybkość 2 metrów na sekundę, czyli ok. 7 km/godz.

W czwartek dron miał wznieść się po raz czwarty, ale lot nie powiódł się z powodu błędu w oprogramowaniu. Próba została powtórzona w piątek i tym razem helikopter pokonał w dwie minuty 266 metrów na wysokości 5 metrów.

Kolejne zadanie


W kolejnym locie dron ma przenieść się na oddzielne, niezależne od Perseverance stanowisko. NASA spodziewa się, że w maju Ingenuity wykona jeszcze loty nr 6 i 7, a jego misja być może zostanie przedłużona o kolejne tygodnie.

Głównym celem misji łazika Perseverance i jego drona jest poszukiwanie śladów organizmów żywych które – jak się przypuszcza – mogły kiedyś egzystować na Marsie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej