RAPORT

Pogarda

Migranci na Wyspach Kanaryjskich protestują przeciwko nieludzkim warunkom [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Wyspy Kanaryjskie mierzą się z kryzysem migracyjnym. W 2020 roku dopłynęło tam łodziami ponad 23 tys. osób z Maroka i Afryki Zachodniej. Od początku tego roku w okolicach hiszpańskiego archipelagu uratowano już ponad 4 tys. migrantów. Trafiają oni do obozów, w których często panują trudne warunki.

Nielegalni migranci na Wyspach Kanaryjskich. Nocowali w hotelach, są nowe decyzje

Władze Wysp Kanaryjskich rozpoczęły w sobotę kierowanie nielegalnych przybyszów z Afryki do trzech ośrodków dla imigrantów. Po weryfikacji...

zobacz więcej

Ponad 2 tys. osób mieszka pod namiotami w obozie Las Raíces na terenie dawnego obiektu wojskowego. Jak podaje hiszpańska telewizja RTVE, wielu z tych migrantów opuściło wyznaczoną strefę i założyło alternatywny prowizoryczny obóz, aby zaprotestować przeciwko nieludzkim warunkom i decyzji hiszpańskiego Ministerstwa Migracji o zatrzymaniu ich na Wyspach Kanaryjskich.

– Warunki w środku są bardzo złe, nieludzkie. Nie mogli więc już więcej tego wytrzymać i zdecydowali wyjść na zewnątrz, aby zaprotestować. Po czterech miesiącach nikt im nie powiedział, co się z nimi stanie – tłumaczył hiszpańskiej reporterce Roberto Mesa, koordynator Centrum Wsparcia Imigrantów na Teneryfie. Jak poinformowała instytucja, minionej nocy doszło do zalania namiotów w obozie Las Raíces.

Jak twierdzą imigranci, chcą oni kontynuować swoją trasę do Hiszpanii bądź do innych krajów europejskich, aby dołączyć do rodzin i przyjaciół oraz znaleźć pracę. Z powodu pandemii koronawirusa europejska polityka migracyjna wstrzymała ich podróż.

Tysiące nielegalnych imigrantów w opustoszałych hotelach na Wyspach Kanaryjskich

Na Wyspach Kanaryjskich jest już około 10 tys. nielegalnych imigrantów. Większość z nich mieszka w opustoszałych z powodu epidemii COVID-19...

zobacz więcej

– Byłem tu zablokowany przez cztery miesiące; nic nie mogę zrobić; Nie mam wolności. Gdy idę wieczorem do łóżka, nie mogę spać. Myślę zawsze o moich rodzicach, mojej żonie, moich dzieciach. Bycie zablokowanym, brak pozwolenia na ruszenie do przodu, to poważnym problem – wyznał przed kamerą RTVE 37-letni Yousuf Sibide z Mali.

Wolontariusze oraz lokalni mieszkańcy pomagają migrantom, dostarczając im jedzenie, ubrania, koce i inne potrzebne przedmioty.

Tragiczne dane


Agencja ONZ ds. Uchodźców oraz Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji podkreślają potrzebę zapewnienia bezpiecznych i legalnych sposobów migracji do Europy, biorąc pod uwagę środki ostrożności zw. z pandemią koronawirusa. Do tej pory w 2021 roku na Morzu Śródziemnym życie straciło ponad 400 osób.

Zobacz także: Nielegalni imigranci w hotelu na Gran Canarii


Według najnowszych danych hiszpańskiej Delegatury Rządu Kanaryjskiej Wspólnoty Autonomicznej, od początku roku na wodach w pobliżu Wysp Kanaryjskich 4 361 osób zostało uratowanych, a 88 zginęło. Podróżowali oni na 119 łodziach – niewielkich łódkach wykonanych z wyżłobionych pni drzew i na pontonach. W 2020 roku uratowano 23 023 osoby. Odnotowano 850 ofiar śmiertelnych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej