RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Niemcy zwrócą Nigerii dzieła sztuki zagrabione w czasach kolonialnych

Brązy z Beninu (fot. Getty Images; zdjęcie ilustracyjne)
Brązy z Beninu (fot. Getty Images; zdjęcie ilustracyjne)

Niemieckie muzea zwrócą Nigerii skarby sztuki – brązy z Beninu uznane za zagrabione mienie. Po latach dyskusji zgodzili się co do tego muzealnicy i liderzy polityczni. – Stajemy wobec (...) odpowiedzialności, by ujawnić kolonialną przeszłość Niemiec i pogodzić się z nią – mówi minister kultury.

Rzeźbione kły, metalowe głowy. Nigeria żąda od Holandii zwrotu skradzionych dóbr kultury

Nigeria domaga się zwrotu przeszło stu skradzionych w XIX wieku z tego kraju obiektów, które znajdują się obecnie w holenderskich muzeach.

zobacz więcej

„Fakt, że udało nam się uzgodnić z muzeami i ich sponsorami mapę drogową dotyczącą restytucji obiektów, jest punktem zwrotnym w zajmowaniu się naszą historią kolonialną. Pracowaliśmy intensywnie, aby stworzyć ku temu warunki ramowe” – napisał w piątek na Twitterze minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas.

Minister kultury Monika Gruetters powiedziała: – Stajemy wobec naszej historycznej i moralnej odpowiedzialności, by ujawnić kolonialną przeszłość Niemiec i pogodzić się z nią. Zajmowanie się brązami z Beninu jest dla mnie kamieniem milowym w tej kwestii.

Afrykańskie dzieła sztuki


Brązy z Beninu to kilka tysięcy metalowych tabliczek i rzeźb. Od XVI wieku zdobiły pałac królewski władców Królestwa Beninu. W XIX wieku i w pierwszych dekadach wieku XX zostały zagrabione i przywiezione do USA i Europy, w tym do Niemiec.

Niemieckie władze zdecydowały, że zwroty dzieł sztuki prawowitym właścicielom rozpoczną się w 2022 r. Odpowiedni harmonogram ma zostać opracowany do lata tego roku.

Brązy z Beninu znajdują się w licznych muzeach niemieckich. Rząd Nigerii zażądał ich zwrotu w zeszłym roku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej