RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wrze na linii PO – Lewica po słowach Budki. „To niegodne demokratycznej opozycji” [WIDEO]

Wojna na opozycji po zapowiedzi poparcia Lewicy dla Krajowego Planu Odbudowy. Szef PO Borys Budka stwierdził, że jego partia jest po to, „by blokować zarówno brunatny jak i czerwony ekstremizm”. – To są skandaliczne, niegodne demokratycznej opozycji wypowiedzi – powiedziała tvp.info posłanka Lewicy Joanna Senyszyn. – Słabym subiektem okazała się Lewica, która za drobne sprzedała coś bardzo ważnego dla Polski – przekonywał poseł PO Ireneusz Raś. Poseł PiS Krzysztof Lipiec twierdzi, że to PO zachowuje się jak „czerwona zaraza”, próbując blokować budżet UE.

Poseł Lewicy: Prawa kobiet? To PO podniosła im wiek emerytalny. TK? To PO go rozwaliła

Jeśli mówimy o praworządności, to chciałbym przypomnieć koleżankom i kolegom z Platformy Obywatelskiej, że to oni pierwsi otworzyli furtkę do...

zobacz więcej

Borys Budka zmienił zdanie na temat Lewicy?


Wielu komentatorów i polityków Lewicy nie kryje oburzenia po słowach przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Borysa Budki. – Jesteśmy po to, by zablokować zarówno ten brunatny jak i ten czerwony ekstremizm – mówił w Rzeszowie. Lider PO jeszcze dwa miesiące temu widział Lewicę w szerokim porozumieniu partii opozycyjnych. – Jesteśmy to wam winni, żeby zbudować takie porozumienie, taką koalicję, że wszystko, o czym dzisiaj mówimy, będzie mogło być zrealizowane. Koalicja 276 to fundamenty, filary. Coś, co jest wspólne dla całej opozycji – zapewniał wówczas Budka. Koalicję Obywatelską i Lewicę podzieliły jednak rozmowy tej drugiej formacji z rządem Prawa i Sprawiedliwości w sprawie ratyfikacji Funduszu Odbudowy. Doszło do porozumienia i postulaty Lewicy dotyczące m.in. mieszkań na wynajem zostały uwzględnione. To wtedy politycy PO zaczęli nazywać kolegów i koleżanki z Lewicy „zdrajcami”.

Zobacz także: Budka dziś: blokować czerwony ekstremizm. Budka wczoraj: Lewica to fundament

Krzysztof Lipiec z PiS: To PO jest „czerwoną zarazą”, bo wspiera politykę Putina


Poseł Lipiec z PiS-u twierdzi, że Lewica zachowała się odpowiedzialnie i słowa Budki nigdy nie powinny paść. – Tak naprawdę to PO jest „czerwoną zarazą”, bo ona w ten sposób sprzyja Władimirowi Putinowi, który realizuje strategię wyniszczania Polski i Europy. Głosowanie przeciwko budżetowi Unii Europejskiej jest wielkim wsparciem dla prezydenta Rosji. To jest sytuacja wielce zastanawiająca, bo przecież ta partia mieni się jako partia proeuropejska. Głosując przeciwko ratyfikacji umowy międzynarodowej o zasobach wspólnych Unii Europejskiej, działa na niekorzyść całej Wspólnoty i tej koalicji, która w Parlamencie Europejskim trzyma władzę. Mam takie przekonanie, że PO nadal wyznaje zasadę „pieniędzy nie ma i nie będzie” – ocenił poseł Lipiec z PiS.

Ireneusz Raś z PO: Budka zobaczył, na co stać Lewicę


– Myślę, że Budka zobaczył, na co stać Lewicę. Lewica, która będzie bezwarunkowo głosować za rządową propozycją Krajowego Planu Odbudowy, pokazała tak naprawdę swoje prawdziwe oblicze słabej i nieroztropnej partii. Zdradziła samorząd i Polskę obywatelską – mówił poseł PO Ireneusz Raś. A co jest tym „czerwonym ekstremizmem”? Pieniądze z Funduszu Odbudowy dla Polski, mieszkania postulowane przez Lewicę, czy może bardziej ciągle wspierający PO Strajk Kobiet? – To już trzeba pytać Borysa Budkę, dlaczego użył tak zdecydowanego określenia. Uważam, że inne słowo byłoby bardziej adekwatne do tej sytuacji. Po prostu słaby subiekt. Słabym subiektem okazała się Lewica, która za drobne sprzedała coś bardzo ważnego dla Polski – odpowiedział poseł Raś.

Robert Gontarz z PiS: Budka jest skrajnym ekstremistą politycznym


– Ciężko powiedzieć, skąd zmiana u Borysa Budki. Prawdopodobnie chodzi o zwykłą niekonsekwencję, którą się w sposób notoryczny kieruje. To wiceprzewodniczący PO Rafał Trzaskowski mówił, że chce ślubów par homoseksualnych i chce być pierwszym prezydentem, który takiego ślubu udzieli. Sam Budka zachęcał, mimo zagrożenia epidemiologicznego, żeby szli na protesty Strajku Kobiet i tym samym się zarażali, zarażali swoich bliskich, a teraz mówi, że jest daleki od ekstremów. To ktoś skrajnie ekstremalny i antyunijny i chce prawdopodobnie wyprowadzić Polskę z Unii Europejskiej, blokując jej budżet. Przecież Borys Budka jest skrajnym ekstremistą politycznym – powiedział poseł PiS Robert Gontarz.

Zobacz także: Zandberg: Bardzo szkodzi opozycji, gdy wciska kit własnym wyborcom

Joanna Senyszyn z Lewicy: PO zobaczyła sondaże i uznała, że Lewica nie jest jej potrzebna


– To są skandaliczne, niegodne demokratycznej opozycji wypowiedzi. Nie dziwię się, bo przecież wielu polityków Platformy to niegdysiejsi założyciele PiS-u, ministrowie PiS-u, osoby z władz PiS-owskich. Widocznie nauczyli się takich zachowań od prezesa Jarosława Kaczyńskiego, który też wyzywał opozycję, w tym Lewicę od kanalii i morderców. Jestem oczywiście oburzona, ponieważ takim językiem nie powinni posługiwać się kulturalni ludzie, za których mają się politycy PO. Skąd ta nagła zmiana? Kiedy przeczytali sondaże, że wspólnie z Polską 2050 Szymona Hołowni mogą stworzyć ewentualny rząd, to stwierdzili, że Lewica jest im niepotrzebna– oceniła posłanka Lewicy Joanna Senyszyn.

Jan Mosiński z PiS: Nitras straszył Lewicę współpracą PO i Konfederacji


Czy Borys Budka, który jako nastolatek gościł na wieczorach wyborczych lewicowej Unii Pracy, teraz myśli o współpracy z eurosceptyczną Konfederacją, żeby poprawić fatalne notowania PO? – Borys Budka porusza się niczym słoń w składzie porcelany, od ściany do ściany. Po to tylko, żeby nie tylko ratować swój wizerunek, ale również spadające notowania PO. Kilka miesięcy temu poseł Sławomir Nitras miał rzekomo powiedzieć w obecności pani poseł Anny Marii Żukowskiej, że jak wygrają wybory, to Platforma zajmie się gospodarką, a Konfederacja zajmie się Lewicą. To była pogróżka polityczna. Nitras się z niej wycofywał. Groził nawet sądem poseł Żukowskiej. Coś jest na rzeczy, skoro do tej pory nie ma nawet skargi do komisji etyki poselskiej – powiedział poseł PiS Jan Mosiński.

źródło:
Zobacz więcej