RAPORT

Pogarda

Zmiana szefa PO już jesienią? „Coraz bardziej realny scenariusz”

Pozycja Borysa Budki w PO coraz mniej pewna (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Pozycja Borysa Budki w PO coraz mniej pewna (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Najnowsze

Popularne

Rośnie liczba polityków Platformy, którzy przyznają, że kadencja szefa ich partii nie musi trwać cztery lata. Może się zakończyć już po dwóch, czyli jesienią tego roku. – Wielu działaczy PO jest niezadowolonych z przywództwa, jakie zaoferował im Borys Budka i rzeczywiście słychać, że może dojść do zmiany – mówi portalowi tvp.info Kamil Bortniczuk. Polityk Zjednoczonej Prawicy zaznacza, że nie będzie udawał, iż go to martwi, bo rzeczywiście „sondażowo i politycznie Platforma ostatnio notuje same porażki”.

Cichy bohater sukcesu szczepień. „W warunkach bojowych dowiódł przydatności”

– Serwis pacjent.gov.pl ruszył bez fanfar w maju 2018 roku, a już dziś obsługuje najważniejszy proces w Polsce, dzięki któremu wrócimy do...

zobacz więcej

Lider Platformy Obywatelskiej Borys Budka zadeklarował, że jego partia będzie „blokować czerwony ekstremizm”. Słowa te padły w czasie, gdy PO ostro krytykuje Lewicę za zamiar poparcia Krajowego Planu Odbudowy. Szef Platformy mówił też o ekstremizmie „brunatnym”.

– Sugeruje, że z jednej strony są faszyści, a z drugiej komuniści. Taki desperacki akt skończy się dla niego fatalnie. PiS ma wysokie poparcie społeczne i przypisywanie partii rządzącej faszyzmu jest paranoiczne. To twierdzenia ludzi, którzy nie są w stanie podjąć normalnej rywalizacji politycznej. Z drugiej strony nazywanie lewicy komunistami duża część elektoratu również uważa za absurdalne – mówi Kamil Bortniczuk.

Zobacz także:  Samorządowcy PO negocjują z rządem. Jak tłumaczy to Borys Budka?

W rozmowie z portalem tvp.info polityk odnosi się również do faktu, że to z list Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego dostali się tacy politycy jak Leszek Miller (były członek Biura Politycznego KC PZPR) czy Włodzimierz Cimoszewicz, który do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej wstąpił już w 1971 r.

– Znaczna część lewicy może być zaskoczona słowami Borysa Budki – uważa Bortniczuk. Dodaje, że na polskiej scenie są różne odmiany lewicy, ale wielu polityków tej części sceny politycznej od lat stroni raczej od skojarzeń z komunizmem. – Mogli więc być zaskoczeni, że potencjalny sojusznik wymierzył im brutalny atak – zaznacza.

Strajk Kobiet stawia ultimatum. Śmiszek stanowczo odpowiada ws. pieniędzy z UE

Liderki Strajku Kobiet zażądały od Lewicy, by wycofała swoje poparcie dla Krajowego Planu Odbudowy. – Strajk Kobiet to miliony dziewczyn i kobiet w...

zobacz więcej

Ocenia jednak, że jest to dość symboliczne, bo gdy opozycja nie wierzy w możliwość zwycięstwa z PiS-em, zaczyna walczyć między sobą.

Dni Budki jako szefa PO są policzone?


Zobacz także:  Wybory na „wszystkich szczeblach” w PO. Schetyna podał termin

– Jesienią będą wybory na wszystkich szczeblach w Platformie Obywatelskiej. Od kół po zarządy regionów; naturalnie pojawia się pytanie, czy będą wybory przewodniczącego – mówił ostatnio były szef PO Grzegorz Schetyna.

W niedawnym wywiadzie dla TVP3 Szczecin także inny poseł Platformy, Artur Łącki, pytany o wymianę Budki na Trzaskowskiego przyznał: „Będziemy o tym rozmawiać”. – Powinniśmy dyskutować o sytuacji w PO. Jesteśmy w kryzysie – stwierdził z kolei poseł Platformy Paweł Zalewski.

Czy PO zmieni szefa już jesienią?

– To coraz bardziej realny scenariusz. Nie będę udawał, że mnie to martwi, ale faktem jest, że sondażowo i politycznie Platforma ostatnio notuje same porażki – komentuje Kamil Bortniczuk.

Trzaskowski wbrew Budce negocjuje pieniądze z rządem. Wiceminister ujawnia

Wbrew żądaniom władz Platformy Obywatelskiej, samorządowcy tego ugrupowania negocjują z rządem unijne środki z Krajowego Planu Odbudowy. W TVP Info...

zobacz więcej

– Kwestia weta ws. unijnego budżetu i 770 mld zł dla Polski to antypaństwowa tyrada. Pokazali, że bardziej kierują się niechęcią do PiS niż interesem Polaków.  Badania pokazują, że to nie znajduje zrozumienia nawet wśród ich elektoratu – dodaje poseł Zjednoczonej Prawicy.

Co słychać na sejmowych korytarzach?


Bortniczuk ocenia, że jeśli Platforma wygrałaby wybory w Rzeszowie, dla Budki mógłby to być niewielki oddech. Z drugiej strony uważa, że Rzeszów nie jest kluczowym miastem, a „w obliczu totalnej porażki związanej z odrzucaniem środków z UE już nic ich nie uratuje”.

Zobacz także:  Awantura w PO. Budka miał zablokować konferencję Grodzkiego

– Budka jest niezwykle niekonsekwentny.  Jeszcze w grudniu mówił co innego, dzisiaj zachowuje się zupełnie odwrotnie. Skala wszystkich kompromitujących wystąpień była ogromna, więc nawet zwycięstwo w Rzeszowie nie pozwoliłoby odwrócić tendencji spadkowej – stwierdza.

Na koniec przyznaje, że z prywatnych rozmów można wywnioskować, że „wielu działaczy PO jest niezadowolonych z przywództwa, jakie zaoferował im Borys Budka i rzeczywiście słychać, że może dojść do zmiany szefa partii”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej