SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Co, gdyby dostali się do niewoli? WOT ćwiczy techniki przetrwania

W programie kursu wykorzystano doświadczenia żołnierzy z misji zagranicznych (fot. WOT)
W programie kursu wykorzystano doświadczenia żołnierzy z misji zagranicznych (fot. WOT)

Ponad 20 ochotników WOT uczestniczyło w pierwszym szkoleniu z SERE – technik przetrwania dla żołnierzy narażonych na dostanie się do niewoli – poinformowało Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej.

„Nieprawdziwe informacje”. Rzecznik WOT odpowiada portalowi Onet

Po artykule dziennikarzy Onetu „Jak sprzedawca ogrodowych grillów wcisnął wojsku chińskie kompasy” rzecznik prasowy dowództwa Wojsk Obrony...

zobacz więcej

W programie kursu wykorzystano doświadczeniach żołnierzy, którzy uczestniczyli w misjach zagranicznych.

Nazwa kursu SERE to angielski skrót od Survival – przetrwanie w ekstremalnym środowisku; Evasion – unikanie, przeciwdziałanie pojmaniu przez przeciwnika; Resistance – opór, przeciwdziałanie wykorzystaniu w przypadku schwytania; Escape – ucieczka, z zamiarem dołączenia do swoich sił.

Szkolenia SERE prowadzi się na trzech poziomach. A to szkolenie teoretyczne obowiązkowe dla każdego żołnierza; na kursach B oprócz powtórzenia wiedzy teoretycznej uczestnicy spędzają kilka dni w trudnych warunkach terenowych i atmosferycznych, z ograniczonymi zapasami żywności i wody; kurs C prowadzony jest w jeszcze trudniejszych warunkach niż B, np. zimą w górach.

Czym jest szkolenie SERE?


– Kurs SERE poziomu B jest pilotażowym przedsięwzięciem w Centrum Szkolenia WOT . Zależało nam na stworzeniu szkolenia, które będzie odzwierciedlało realne warunki działania – powiedział cytowany w komunikacie CS WOT komendant Centrum płk Krzysztof Leszczyński.

Przeczytaj także: „Strzelnica w powiecie”. MON dofinansuje budowę samorządowych obiektów

– Szkolenie SERE przeznaczone jest dla personelu wojskowego, który w ramach prowadzonych działań operacyjnych narażony jest na izolację w terenie przeciwnika – dodał. Centrum Szkolenia WOT im. kpt. Eugeniusza Konopackiego ps. „Trzaska” w Toruniu działa od 2018 r. Zajmuje się przygotowaniem żołnierzy terytorialnej służby wojskowej i żołnierzy zawodowych do funkcji dowódczych oraz instruktorsko-specjalistycznych w strukturach brygad obrony terytorialnej.

źródło:
Zobacz więcej