RAPORT

Pogarda

„PO podkłada bombę pod unijny budżet. Jak tłumaczy to kolegom w UE?”

Najnowsze

Popularne

Działania polityków PO to pewnego rodzaju szantaż; podkładają bombę pod unijny budżet. Nie wiem, jak tłumaczą to swoim kolegom, koleżankom w Parlamencie Europejskim – ocenia Piotr Müller. Rzecznik rządu na antenie TVP Info komentował w ten sposób coraz głośniejszy rozdźwięk w Platformie Obywatelskiej wobec weta Krajowego Planu Odbudowy. Rozmowy z rządem na temat unijnych pieniędzy prowadzi m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Dulkiewicz o Krajowym Planie Odbudowy: Głosowałabym „za”

„Plan Odbudowy to historyczne i bardzo potrzebne narzędzie przygotowane przez Unię Europejską. To jest gigantyczny strumień pieniędzy” – oceniła...

zobacz więcej

We wtorek rząd przyjął projekt ustawy ws. ratyfikacji zasobów własnych UE; w środę projekt został opublikowany na stronach internetowych Sejmu. Ratyfikacja decyzji o zasobach własnych przez kraje członkowskie jest konieczna do uruchomienia wypłat z unijnego Funduszu Odbudowy. Podstawą do sięgnięcia po środki z Funduszu Odbudowy będzie Krajowy Plan Odbudowy.

Bunt w PO? Negocjują z rządem


Ten jednak zamierza odrzucić Platforma Obywatelska. W działaniach polityków ugrupowania brakuje jednak konsekwencji.

W czwartek wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda mówił w TVP Info o tym, że w ubiegłym tygodniu rozmawiał z prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim o potrzebach inwestycyjnych stolicy ze środków europejskich. Spotkanie odbyło się na prośbę włodarza miasta. – Samorządowcy chcą tych środków, a centrala PO zmusza ich do tego, by się ukrywali – komentował Buda.

Rzecznik rządu: Logiki szukać nie sposób


– Chciałbym przypomnieć kolegom z Platformy Obywatelskiej, że nie ma środków unijnych, jeśli nie ma ustawy o zasobach własnych – podkreślił w piątek w programie „#Jedziemy” rzecznik rządu Piotr Müller. Jak ocenił, działania polityków PO „trudno zrozumieć, a logiki szukać nie sposób”.

Strajk Kobiet stawia ultimatum. Śmiszek stanowczo odpowiada ws. pieniędzy z UE

Liderki Strajku Kobiet zażądały od Lewicy, by wycofała swoje poparcie dla Krajowego Planu Odbudowy. – Strajk Kobiet to miliony dziewczyn i kobiet w...

zobacz więcej

Zdaniem Müllera to pewnego rodzaju szantaż.

– Politycy PO podkładają bombę pod budżet unijny. Budżet nie tylko dla Polski – w sumie 770 mld zł – ale pod budżetem dla wszystkich krajów Unii Europejskiej. Nie wiem, jak tłumaczą to swoim kolegom, koleżankom w Parlamencie Europejskim, ale pewnie da się w kółko opowiadać te same głupoty i kłamstwa dotyczące „jakiegoś złego rządu w Warszawie” – komentuje rzecznik gabinetu Mateusza Morawieckiego.

Podkreśla przy tym, że pieniądze z Funduszu Odbudowy i unijnego budżetu sąi dla polskich gmin, samorządów, ale też czekających na nie pracowników i rodzin. – Czekamy na te środki, bo wszyscy chcemy wyjść z kryzysu związanego z COVID-19 – zaznaczył.

Napięcie na opozycji wzrosło po tym, jak we wtorek doszło do spotkania przedstawicieli Lewicy z premierem Mateuszem Morawieckim i przedstawicielami klubu PiS ws. Funduszu Odbudowy i KPO.

PO grzmi o zdradzie opozycji


Obie strony zakomunikowały potem, że doszło do porozumienia w sprawie poparcia dla Krajowego Planu Odbudowy – zostały przyjęte propozycje Lewicy do tego dokumentu.

Inne kluby opozycyjne m.in. PSL i KO skrytykowały postawę Lewicy, zarzucając jej „zdradę opozycji, wyborców i polskiej demokracji” oraz że zapomniała o „wspólnych opozycyjnych postulatach i żadnego z nich nie wynegocjowała i nie wymusiła na rządzie”.

Zobacz także: Strajk Kobiet postawił Lewicy ultimatum. Mają dobę albo…

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej