RAPORT

Pogarda

Cichy bohater sukcesu szczepień. „W warunkach bojowych dowiódł przydatności”

Janusz Cieszyński (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Janusz Cieszyński (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Najnowsze

Popularne

– Serwis pacjent.gov.pl ruszył bez fanfar w maju 2018 roku, a już dziś obsługuje najważniejszy proces w Polsce, dzięki któremu wrócimy do normalności – mówi portalowi tvp.info Janusz Cieszyński, były wiceminister zdrowia. Dodaje, że Platforma Obywatelska wydała około 500 mln zł na projekty informatyzacji ochrony zdrowia, które do 2015 roku nie były w ogóle gotowe. Teraz z portalu pacjenta korzystają miliony Polaków, którzy bez większych przeszkód zapisują się na szczepienia i załatwiają wiele innych spraw: e–recept, e–zwolnień, e–skierowań.

Nowość w programie szczepień. Premier: W majówkę wrzucamy wyższy bieg

Od tempa szczepień przeciw COVID-19 zależy, jak szybko pożegnamy pandemię – podkreślił premier Mateusz Morawiecki. Na konferencji prasowej...

zobacz więcej

28 kwietnia portal pacjent.gov.pl przeszedł kolejny duży test. Tego dnia ruszyła rejestracja na szczepienia przeciwko COVID-19 dla setek tysięcy osób w wieku 30-39 lat, które wypełniły formularz zgłoszeniowy dostępny w I kwartale tego roku. Dodatkowo tego dnia rejestrowano również kolejne roczniki wprowadzane zgodnie z harmonogramem – 1978-79. Wszystko działało perfekcyjnie.

– Każdy system informatyczny dla obywateli to żywy organizm, który stale się zmienia. Zadaniem twórców jest to, aby na bieżąco dostosowywać go do zmieniających się potrzeb użytkowników. Dokładnie taki proces widać, obserwując portal pacjent.gov.pl – mówi portalowi tvp.info Janusz Cieszyński, wiceprezydent Chełma i były wiceminister zdrowia.

Zobacz także:  Minister zdrowia zaszczepił się przeciw COVID-19

– Serwis powstał po to, aby w atrakcyjnej postaci udostępnić informacje o e-receptach, e-zwolnieniach czy e-skierowaniach. Gdy wybuchła pandemia, pojawiły się nowe potrzeby – dodaje.

Portal będzie konsekwentnie rozbudowywany


Polityk zaznacza, że w czasie epidemii kluczowe było obsłużenie online potężnego procesu rejestracji na przyjmowanie przeciwciał na koronawirusa. Dziś portal można nazwać cichym bohaterem sukcesu szczepień.

Europosłowie PiS alarmują. PO podkuliła ogon ws. Nord Stream 2?

Platforma Obywatelska twierdzi, że chce zatrzymania Nord Stream 2 i nałożenia sankcji na rosyjskich oligarchów. – Tymczasem dziś Europejska Partia...

zobacz więcej

– Ponieważ mieliśmy już portal pacjenta, dołączanie kolejnych funkcjonalności było o wiele prostsze niż w przypadku konieczności uruchamiania go od zera – zaznacza.

– Produkt, nad którym pracowaliśmy od 2018 r. w warunkach bojowych dowiódł swojej przydatności. Kluczowe jest to, aby działać tak, jak teraz robi to ministerstwo zdrowia, czyli dodawać kolejne funkcje. Gdybyśmy tego zaniechali, zawartość serwisu bardzo szybko by się zdezaktualizowała, ale wiemy, że jest zupełnie odwrotnie – dodaje.

Zobacz także:  Epidemia COVID-19 w Polsce. Raport Ministerstwa Zdrowia

Cieszyński zaznacza, że resort zapowiada dodawanie kolejnych funkcji, więc jest przekonany, że „będą one ułatwiać i poprawiać dostęp obywateli do służby zdrowia”.

Platforma obiecywała zmiany. „Udało się dopiero za PiS”

Powikłania po COVID-19. Prezydencka Rada ds. Ochrony Zdrowia o priorytetach

Zakończyło się posiedzenie prezydenckiej Rady ds. Ochrony Zdrowia. Wyzwania dla systemu ochrony zdrowia w zakresie powikłań układu...

zobacz więcej

W rozmowie z portalem tvp.info były wiceszef ministerstwa zdrowia stwierdza, że „Platforma Obywatelska wydała około 500 mln zło na projekty informatyzacji ochrony zdrowia, które do 2015 r. nie były w ogóle gotowe”.

– Bartosz Arłukowicz twierdził, że informatyzacja to sposób na oszczędności i uszczelnienie systemu. Zapowiadał, że gdy wprowadzą nowe rozwiązania, zwiększą finansowanie ochrony zdrowia. Efekt był taki, że ani nie wprowadzili systemów, ani nie zwiększyli finansowania. Jedno i drugie udało się dopiero za rządów Prawa i Sprawiedliwości – mówi wiceprezydent Chełma.

Zobacz także:  Kolejne roczniki mogą zapisywać się na szczepienie przeciw COVID-19

Rekordy szczepień! „Nie jestem zaskoczony”


Janusza Cieszyńskiego pytamy również, jak ocenia Narodowy Program Szczepień. Wielokrotnie sugerowano, że priorytetem są emeryci, ale młodsze roczniki będą się szczepić dopiero przed jesienią. Jest kwiecień, a zapisanych na przyjęcie swoich dawek jest już wielu 30–latków. Z kolei grupa 20–29 będzie mogła się rejestrować już za kilka dni.

Modlitwy o ustanie pandemii

zobacz więcej

– Nie jestem zaskoczony szybkością szczepień, bo od początku uważnie słuchałem, co na ten temat mówił minister Michał Dworczyk i inni przedstawiciele rządu odpowiedzialni za system szczepień. Podkreślali, że mamy gotowość szczepienia dużo i szybko, ale wąskim gardłem jest dostępność szczepionek dostarczanych w ramach unijnego kontraktu – komentuje Cieszyński.

Zobacz także:  Klub ze striptizem ważniejszy od restrykcji. Gwiazdor zapłaci wysoką karę

Ocenia, że kiedy zwiększyły się dostawy, dzienna liczba szczepień zgodnie z zapowiedziami dynamicznie wzrosła. – Teraz dawki przeciwko COVID-19 przyjmuje nawet ponad 300 tys. Polaków dziennie. Tak jak zapowiadał rząd, dziś każdy, kto chce się zaszczepić, albo już miał okazję to zrobić, albo może wybrać sobie dogodny termin – zaznacza.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej