SERWIS

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020

Zmarł Kazimierz Kord. Dyrygent, wieloletni dyrektor Filharmonii Narodowej

Kazimierz Kord (z prawej) miał 90 lat (fot. Getty Images)
Kazimierz Kord (z prawej) miał 90 lat (fot. Getty Images)

Zmarł dyrygent Kazimierz Kord, wieloletni dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Narodowej w Warszawie. Miał 90 lat. O śmierci artysty poinformowała w czwartek Filharmonia Narodowa.

Zmarł Andrzej Żak, pisarz i poeta

W piątek, w wieku 79 lat, zmarł Andrzej Żak, pisarz i dramaturg - poinformowała Elżbieta Żak. Andrzej Żak był powieściopisarzem, autorem wielu...

zobacz więcej

„Z wielkim żalem informujemy o śmierci Maestro Kazimierza Korda, Dyrektora Naczelnego i Artystycznego Filharmonii Narodowej w latach 1977-2001, wielkiego Dyrygenta, charyzmatycznego Artysty, wspaniałego Dyrektora, szlachetnego Człowieka” – podano na Facebooku FN.

Kazimierz Kord urodził się 18 listopada 1930 r. na Podgórzu w Krakowie. W latach 1949-55 studiował grę na fortepianie u Władimira Nilsena w Konserwatorium w Leningradzie.

Następnie od 1956 do 1960 r. uczył się dyrygentury w klasie Artura Malawskiego i Witolda Krzemieńskiego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie.

Współpracował z wieloma orkiestrami poza granicami Polski


W latach 1962-69 był związany, jako jeden z najmłodszych szefów teatrów operowych na świecie, z Miejskim Teatrem Muzycznym w Krakowie. W ciągu ośmiu lat przygotował tam około 30 premier operowych i baletowych. Przez cztery lata był również szefem Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach.

W latach 1960-62 był chórmistrzem i dyrygentem w Operze Warszawskiej. Od 1977 r. do 2001 r. kierował Filharmonią Narodową w Warszawie. Za dyrekcji Kazimierza Korda Filharmonia Narodowa w Warszawie ugruntowała swoją pozycję na świecie.

Milva nie żyje. Sprzedano 80 mln jej płyt

W wieku 81 lat we Włoszech w sobotę zmarła Milva – jedna z najbardziej znanych piosenkarek. Podbiła scenę muzyczną na całym świecie, wydając...

zobacz więcej

Dyrygent odbył kilkadziesiąt podróży koncertowych z orkiestrą i chórem filharmonii. Współpracował jednocześnie z wieloma orkiestrami poza granicami Polski – w Europie, Japonii i Ameryce. Jednocześnie był dyrygentem Orkiestry Südwestfunk w Baden-Baden (1980-86).

Dyrygował również wieloma orkiestrami amerykańskimi - m.in. w Chicago, Cleveland, Pittsburghu, Detroit, Dallas i Cincinnati - oraz europejskimi - m.in. w Londynie (Covent Garden), Monachium (Staatsoper), Paryżu, Berlinie, Wiedniu, Rzymie, Amsterdamie, Leningradzie, Hamburgu, Kolonii, Frankfurcie nad Menem, Moskwie i Stuttgarcie.

W jego repertuarze były m.in. interpretacje dzieł współczesnych, prezentowanych np. podczas koncertów Warszawskiej Jesieni, Forum Lutosławskiego i Festiwalu w Donaueschingen. Dokonał wielu nagrań dla renomowanych firm płytowych, m.in. wydał albumy z utworami Jeana Sibeliusa i „4. Symfonią” Czajkowskiego z New Philharmonia Orchestra (Decca), „Fidelio” Ludwiga van Beethovena, „Requiem” Verdiego z cyklu Polskie Nagrania.

Laureat wielu nagród


Zrealizował też wiele nagrań telewizyjnych dla nadawcy radiowo-telewizyjnego Südwestfunk (m.in. msze Josepha Haydna, „Requiem” Mozarta, utwory Karola Szymanowskiego i George'a Gershwina). Był inicjatorem „Forum Lutosławskiego” - cykli koncertów połączonych z prezentacją sztuk wizualnych oraz forum dyskusyjnym. Otrzymał takie wyróżnienia, jak m.in. Nagrodę Krytyki podczas Biennale Muzycznego w Berlinie (1971), Złotego Orfeusza na Festiwalu Warszawska Jesień (1972), tytuł dyrygenta roku w Monachium (1972,) Nagrodę im. Cypriana Kamila Norwida (2002). W 1976 r. odebrał od Ministra Spraw Zagranicznych dyplom uznania za wybitne zasługi w propagowaniu polskiej muzyki za granicą, w 1977 – Nagrodę I stopnia Ministra Kultury i Sztuki, w 2001 – Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, w 2005 – Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Diamentową Batutę - wyróżnienie Zarządu Polskiego Radia.

źródło:

Zobacz więcej