RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Wymiana ognia na granicy dwóch postradzieckich państw. Są ofiary śmiertelne

Doszło do potyczek między wojskami granicznymi (fot. Natalia Fedosenko\TASS via Getty Images, zdj. ilustracyjne)
Doszło do potyczek między wojskami granicznymi (fot. Natalia Fedosenko\TASS via Getty Images, zdj. ilustracyjne)

Na spornym odcinku granicy między Tadżykistanem i Kirgistanem doszło do wymiany ognia – poinformowało Radio Azattyk, regionalna redakcja Radia Wolna Europa. Oba kraje oskarżają się nawzajem o sprowokowanie konfliktu. Kirgistan mówi o co najmniej dwóch ofiarach śmiertelnych i ewakuacji ludności. Według mediów konflikt zapoczątkował spór między mieszkańcami terenów po obu stronach granicy o dostęp do wodociągu.

Więzień prezydentem

Więzienie po reprywatyzacji kopalni złota, ucieczka z kraju, powrót, znów więzienie, w końcu rola zbawcy narodu, który powstał przeciwko...

zobacz więcej

Według rosyjskiej agencji TASS po stronie kirgiskiej w wyniku wymiany ognia zginęły co najmniej dwie osoby, a 26 zostało rannych. Duszanbe poinformowało z kolei o dziewięciu osobach rannych, w tym dwóch z ranami postrzałowymi.

„Sytuacja na granicy zaostrzyła się w rezultacie konfliktu między mieszkańcami z powodu dostępu do wody. Po kilku potyczkach z użyciem broni palnej w czwartek rozpoczęły się starcia między wojskowymi” – pisze TASS. Doszło m.in. do potyczek pomiędzy wojskami granicznymi.

„To nie my, to oni”


Jak podaje Azattyk, milicja na terenach przygranicznych Kirgistanu oświadczyła w czwartek, że obywatele Tadżykistanu otworzyli ogień do kirgiskiej jednostki wojskowej. Według radia dwie osoby po stronie kirgiskiej odniosły obrażenia.

Z kolei Tadżykistan twierdzi, że konflikt sprowokowali sąsiedzi. Tamtejsza straż graniczna oświadczyła, że jako pierwsi strzelać zaczęli kirgiscy żołnierze, mierząc w tadżyckich pograniczników w okolicach punktu dystrybucji wody „Gołownoj”. To właśnie on stał się dzień wcześniej przedmiotem sporu mieszkańców z obu stron granicy. Jak wyjaśniają media, oba kraje uważają, że wodociąg znajduje się na ich terytorium.

– W dużej mierze konflikt wynika z tego, że na granicy istnieją sporne odcinki - z około 980 km w procesie delimitacji i demarkacji opisano dotąd około 580 km – pisze TASS.

Kirgizi ewakuują przygraniczne rejony


Według agencji sytuacja jest napięta. Obywatele Tadżykistanu zablokowali drogę, która łączy dwa powiaty w Kirgistanie, a strona kirgiska zablokowała drogę do jednej z tadżyckich enklaw. Media kirgiskie informowały o ewakuacji mieszkańców z przygranicznych rejonów.

Kirgistan zarzucił sąsiadowi użycie moździerzy i karabinów maszynowych podczas próby przejęcia kontroli nad siecią wodociągową i „celową prowokację”. Duszanbe o prowokację oskarża Biszkek.

-> Przeczytaj także: Rewolucje, wojny, zaraza. Fatalny rok reżimu Putina

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej