RAPORT

Pogarda

Szczepienia przeciw COVID-19 obowiązkowe? Radni przyjęli uchwałę

Władze Wałbrzycha chciałyby zaszczepić wszystkich dorosłych mieszkańców (fot. PAP/Andrzej Grygiel)
Władze Wałbrzycha chciałyby zaszczepić wszystkich dorosłych mieszkańców (fot. PAP/Andrzej Grygiel)

Najnowsze

Popularne

Rada Miasta Wałbrzycha przyjęła w czwartek uchwałę o obowiązkowym szczepieniu przeciwko COVID-19 wszystkich mieszkańców i osób pracujących w mieście. – Chcemy tą uchwałą doprowadzić do tego, że więcej wałbrzyszan, więcej Polaków będzie myślało o tym, że warto się zaszczepić – przekonywał prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.

Kolejne roczniki mogą zapisywać się na szczepienie przeciw COVID-19

Na szczepienie przeciw COVID-19 od czwartku mogą się zapisywać osoby w wieku 40 i 41 lat. Mogą to uczynić przez system e-Rejestracji i Internetowe...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Miejscy radni zwrócili się też w czwartek z apelem do ministra zdrowia o wpisanie COVID-19 na listę chorób zakaźnych objętych obowiązkiem szczepień ochronnych.

Z inicjatywą uchwały o wprowadzeniu obowiązkowych szczepień dla dorosłych mieszkańców Wałbrzycha i osób pracujących w mieście wystąpił do rady miejskiej prezydent Wałbrzycha i jednocześnie lekarz Roman Szełemej. Za przyjęciem uchwały głosowało w czwartek 22 radnych, 3 było przeciw.

Podczas czwartkowej sesji prezydent Wałbrzycha tłumaczył, że wystąpił z inicjatywą po licznych konsultacjach w gronie wielu środowisk i na podstawie obserwacji programu szczepień w Polsce.

– Wiemy, że dostępność szczepionki przeciwko COVID-19 będzie właściwie już pełna za kilkanaście dni. Rząd, samorząd i my wszyscy musimy zadać sobie pytanie, co zrobić, żeby te szczepionki były wykorzystane – podkreślał prezydent dodając, że już dzisiaj z powodu COVID-19 zmarło 60 tys. Polaków.

– Wszystkie dostępne szczepionki, które są przebadane i zaakceptowane, są bezpieczne i chronią przed śmiercią. W sytuacji, kiedy nie ma skutecznego lekarstwa, trudno powstrzymać się od refleksji, że wszyscy powinniśmy się zaszczepić – przekonywał.

„Nie chodzi o penalizację”


Prezydent zwracał też uwagę, że mimo kampanii edukacyjnych prowadzonych zarówno przez rząd, jak i poszczególne samorządy, gotowość do zaszczepienia się deklaruje poniżej 50 proc. Polaków. – To oznacza, że jeśli ta tendencja się utrzyma, czeka nas nieuchronnie jesienią kolejna, czwarta fala, a co za tym idzie zamkniecie gospodarki, restauracji, sklepów, kin, szkół i przedszkoli – podkreślił.

– Chcemy tą uchwałą doprowadzić do tego, że więcej wałbrzyszan, więcej Polaków będzie myślało o tym, że warto się zaszczepić, żeby być zdrowym, żeby nie stwarzać zagrożenia dla bliskich – przekonywał Szełemej. Dodał, że nie chodzi tu o penalizację, czyli o karanie mandatami, tylko o „stworzenie przestrzeni do dyskusji, czy na przykład mój pracodawca będzie mnie tak samo traktował jak osobę zaszczepioną, czy nie będzie mnie w jakiś sposób izolował”.

Poinformował też, że miasto pracuje obecnie nad regulaminami, które pozwolą na korzystanie ze zniżek w miejskich instytucjach dla osób już zaszczepionych.

Uchwała wałbrzyskiej rady miejskiej musi teraz zostać zaakceptowana przez służby wojewody dolnośląskiego.

CZYTAJ TAKŻE: Epidemia COVID-19 w Polsce. Raport Ministerstwa Zdrowia

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej